سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیروانی:کارلوس کی‌روش باید بماند/درخشان بهتر است به فكر پرسپوليس باشد

بروز شده : ۶-١١-١٣٩٣, ٢٣:٣٢    نسخه چاپی    
آن زمان كه در اوايل دهه 90 اين آقا كاپيتان تيم ملي بود، كارلوس كروش تيم ملي جوانان پرتغال را به عنوان سرمربي قهرمان جهان كرد

 

پیروانی خطاب به مربی پرسپولیس می گوید:«طرف یک زمان از این تیم انتقاد می کرد تا پست بگیرد.حالا که گرفته به دنبال چیست؟جایگاه کروش؟»

به گزارش خبرگزاری پارس فوتبال به نقل از خبرورزشی؛ تفاوت وجود دارد میان یک مربی که انتقادات خود را به شکل منطقی از کارلوس کروش بیان می‌کند و کسانی که فقط به قصد حمله به سرمربی تیم ملی مصاحبه می‌کنند. باور نمی‌کنید؟ صحبت‌های ما با افشین پیروانی مربی تحصیلکرده فوتبال ایران را بخوانید تا خودتان تفاوت‌ها را پیدا کنید.

آيا هجمه برخي مربيان ايراني عليه كارلوس كروش را منصفانه مي‌دانيد؟
وقتي تيمي مي‌بازد يا نتيجه نمي‌گيرد انتقادات شروع مي‌شود كه متأسفانه اغلب هم غير منصفانه است. همين كارلوس كروش خيلي كارها ‌كرد كه خيلي از مربيان ايراني جرأت آن را نداشتند!

مثلاً چه كارهايي؟!
خسرو حيدري بازيكن بزرگ و قابل‌ احترامي است. همين كه كروش او را روي نيمكت مي‌نشاند و به وريا غفوري بازي مي‌دهد يا اينكه به جاي اميرحسين صادقي با تجربه جام جهاني از مرتضي پورعلي‌گنجي 22 ساله بازي مي‌گيرد كار هر كسي نبود. كروش حتي رضا قوچان‌نژاد كه گل صعود ما به جام جهاني برزيل و تنها گل ما در آن رقابت‌ها را به ثمر رساند را ذخيره سردار آزمون 20 ساله مي‌كند. آيا اينها كم است؟!

ولي سرمربي پرسپوليس گفته كه كروش اين جوانان را كه از خانه خاله نياورده است!
من نمي‌خواهم اسم كسي را بياورم ولي طرف يك زماني مرتب از تيم پرسپوليس انتقاد مي‌كرد كه پستي در اين باشگاه بگيرد كه الحمدلله هم گرفت. حالا به دنبال چيست؟ جايگاه كروش؟! چند روز ديگر ليگ قهرمانان آسيا آغاز مي‌شود ولي آقايان در پرسپوليس جوري يارگيري كرده‌اند كه فقط خودشان سردر مي‌آورند، حتي دستياران آنها هم نمي‌توانستند در اين رابطه نظر بدهند. مي‌خواهم به مربي پرسپوليس بگويم كه اگر بيل‌زن بودي باغچه خودت را بيل مي‌زدي و بهتر است اول به فكر پرسپوليس باشي و دلسوز تيم ملي نشوي!

همچنين سرمربي پرسپوليس خطاب به كارلوس كروش گفته است «زماني كه من سرمربي پرسپوليس بودم تو كجا بودي؟!»
راست مي‌گويد، آن زمان كه در اوايل دهه 90 اين آقا كاپيتان تيم ملي بود، كارلوس كروش تيم ملي جوانان پرتغال را به عنوان سرمربي قهرمان جهان كرد. او بازيكنان بزرگي مثل روي كاستا، فرناندو كوتو، لوئيز فيگو و... را به دنياي فوتبال معرفي كرد و حالا... واقعاً برخي‌ها بدون مطالعه حرف‌هايي مي‌زنند كه هر آدمي را به خنده وا مي‌دارد!

بي‌تعارف ما بايد عراق را مي‌برديم، آن هم بعد از 10 نفره شدن؟!
وقتي 10 نفره شديم 2 بار گل خورديم و باز به بازي برگشتيم. اين كار فوق‌العاده‌اي بود كه كروش و بچه‌هايش انجام دادند. همين تيم ملي عراق با وجود آنكه ليگ ندارد اما 5 برابر ما لژيونر دارد. همين عراق در سال 2007 قهرمان جام ملت‌هاي آسيا شد. آخرين قهرماني ما در جام ملت‌هاي آسيا كي بود؟ دوستان ضد حمله و ضربات ايستگاهي را جزو تاكتيك‌هاي فوتبال نمي‌دانند و به آن معترضند در حالي كه نمي‌آيند بگويند تيم 10 نفره آخر چگونه بايد گل بزند؟! تنها راه گل زدن ضد حمله و ضربات ايستگاهي است كه كروش هم همين كار را كرد.

بعضي‌ها هم بحث پلن B را مطرح مي‌كنند و مي‌گويند تيم ما برخلاف فاز دفاع در بخش هجومي تاكتيك مناسبي ندارد!
من هم اعتقاد دارم در 50 متر رو به جلو مشكل داريم و خود كروش هم اين موضوع را مي‌داند اما مگر اين نقصان با 50 روز اردو برطرف مي‌شود؟ اين مشكل بزرگ فوتبال ايران است. باشگاه‌هاي ما بايد بازيكنان تكنيكي و رو به جلو بسازند. كروش در تيم ملي ابزار اين كار را نداشت. شما همين امارات را ببينيد كه مهدي علي سرمربي ايراني‌الاصل اين تيم حدود 9 سال مي‌شود با اين بچه‌ها كار كرده است. تيم امارات به المپيك صعود كرده و بازيكنان مستعد همان تيم به رده بزرگسالان رسيدند البته من هم از كروش انتقاد دارم.

بفرماييد.
اولي كه همان 50 متر رو به جلو بود كه گفتم و مشكل فوتبال باشگاهي ماست و دومي هم بازي دوستانه با عراق بود. هر چند با تيم دوم خود مقابل عراق بازي كرديم اما ترس حريف از ما ريخت و جايز نبود قبل از جام ملت‌ها به مصاف اين تيم برويم.

حالا با اين تفاسير فكر مي‌كنيد كارلوس كروش بايد بماند يا برود؟
كارلوس كروش شناخت كافي از فوتبال ايران پيدا كرده است. ما بايد از سرنوشت ژاپن درس بگيريم. ژاپني‌ها آلبرتو زاكه‌روني سرمربي ايتاليايي خود را كنار گذاشتند و خاوير آگيره را آوردند تا مثلاً نتايج بهتري بگيرند اما ديديد چه شد؟ ژاپني‌ها به امارات باختند و در مرحله يك‌چهارم نهايي جام ملت‌هاي آسيا حذف شدند. ما نبايد همان اشتباه ژاپني‌ها را دوباره تكرار كنيم.

 

اگر اين اتفاق افتاد و عذر كروش خواسته شد، چطور؟
بايد يك مربي بزرگتر از كروش را بياوريم. اين اعتقاد من است كه هيچ مربي ايراني نمي‌تواند جانشين كروش شود و كار او را دنبال كند. شايد اين حرف من به عنوان يك مربي ايراني با مخالفت‌هايي هم روبه‌رو شود اما حقيقت محض است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-١١-١٣٩٣, ٢٣:٣٢

   

پر مبحث ترین ها