سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هاشمیان: کی‌روش در کنار بزرگ بودنش، شکست‌های زیادی داشته است

بروز شده : ٩-١٢-١٣٩٣, ٢١:٢۵    نسخه چاپی    
مهاجم پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان معتقد است که کارلوس کی‌روش در کنار اینکه مربی بزرگی است اما شکست‌های زیادی در کارنامه او به چشم می‌خورد.

 
 
وحید هاشمیان که دوره‌های آموزشی مربیگری پرولیسانس فدراسیون فوتبال آلمان را می‌گذارند و برای کارآموزی هم تمرینات بایرن مونیخ را زیر نظر دارد در خصوص اینکه آیا سبک تمرینات و بازی‌‌های این تیم به هم ارتباطی دارد یا نه، اظهار داشت: صددرصدر ارتباط دارد، چون پپ گواردیولا از بهترین مربیان دنیاست و فلسفه خاصی هم دارد. زمانی که او در بارسلونا بود دیدیم که چگونه فلسفه خود را دنبال کرد و اکنون هم در بایرن مونیخ این کار را انجام می‌دهد.

 

وی افزود: فلسفه این مربی هنگام دفاع کردن به این شکل است که بازیکنانش به محض از دست دادن توپ با فشار و پرس سعی می‌کنند سریع توپ را به دست بیاورند. وقتی هم توپ را به دست می‌آورند سعی در به جریان انداختن توپ دارند اما نه به این شکل که وقت‌کشی کند، چون اگر فقط برای وقت‌کشی بخواهید توپ را به جریان بیندازید، دفاع حریف شکل خود را می‌گیرد اما فلسفه گواردیولا به این شکل است که به وسیله پاس بازی را کنترل کند، به دست بگیرد و تیم حریف را به حرکت بیاندازد و در این فواصل از اشتباهات حریف برای گلزنی استفاده کند.

مهاجم پیشین تیم فوتبال بایرن مونیخ که در فصل 05-2004 در این تیم حضور داشت درباره بازگشتش به این محیط و تغییراتی که صورت گرفته است، گفت: بایرن مونیخ نسبت به زمانی که من در این تیم بودم بسیار پیشرفته‌تر، حرفه‌ای و تخصصی‌تر شده است. در هر زمینه‌ای که ببینید این اتفاق رقم خورده و می‌بینید که ساختمان محل تمرینات، بخش اداری باشگاه، رستورانی که برای کارمندان ساخته‌اند و ... تفکیک شده است. تمام تمرینات اکنون فیلمبرداری و آنالیز می‌شوند و برای هر بخشی کارمندان بیشتری را آورده‌اند.

هاشمیان که با بخش فارسی سایت آلمانی دویچه‌وله گفت‌وگو می‌کرد، تأکید کرد: بایرن مونیخ اکنون جزو بهترین تیم‌های دنیاست و شاید هم بهترین تیم دنیا باشد، چون می‌بینیم که هر سال از نظر مالی سوددهی دارد و ضرر نمی‌کند. به لحاظ فوتبالی هم هر سال توانسته قهرمان شود و این اتفاق در اروپا و آلمان رخ داده است. این قهرمانی‌ها اتفاقی نیست و با برنامه‌ریزی درست پیش رفته است. بایرن مونیخ نسبت به زمان من از همه لحاظ بسیار حرفه‌ای‌تر شده است.

بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان در پاسخ به این سؤال که سبک بازی تیمی که وحید هاشمیان هدایت می‌کند چگونه است تا بدون دیدن سرمربی از سبک بازی آن تیم متوجه شد که او سرمربی تیم است، گفت: همه مربیان یک برنامه و فلسفه‌ای برای خود دارند، حالا صحبت اینجاست که این فلسفه درست است یا غلط. چند وقت پیش یکی از مربیان در خصوص برنامه دوم یا همان پلن B صحبت می‌کرد که من خنده‌ام گرفت، چون در بعضی از تیم‌های حتی پلن A هم وجود ندارد اما می‌آیند درباره پلن B صحبت می‌کنند!

وی ادامه داد: حرف زدن خیلی راحت است اما عمل کردن بسیار سخت‌تر است. انشاءالله روزی که هدایت تیمی را برعهده گرفتم به این موضوع بر می‌گردد که اول از همه فکرم را به بازیکنان انتقال بدهم و دوم اینکه در آن تیمی که هستم بازیکنانش توانایی اجرای سیستم را دارند یا نه. فکر عمده من برای سیستم این است که کم گل بخورم و زیاد گل بزنم و این راحت‌ترین سیستم است.

مهاجم پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان با اشاره به سبک بازی تیم ملی که هواداران را راضی کرد اما نتیجه‌ای نگرفت، اظهار داشت: کارلوس کی‌روش یک مربی معروف است که در خیلی از تیم‌های بزرگ سابقه مربیگری دارد. او در رئال مادرید و منچستریونایتد بوده اما در کنار مربی بزرگ بودنش، در کارنامه‌اش شکست‌های زیادی بوده است. کی‌روش مربی بزرگ و معروفی است که هر کسی نمی‌تواند به تیم‌هایی که او رفته برود اما شکست هم زیاد داشته است.

وی در ادامه صحبت‌هایش در خصوص کی‌روش، تأکید کرد: دانش او برای فوتبال ایران خوب است و مشکلی که ما به وجود آوردیم این بود که نتوانستیم از او به خوبی استفاده کنیم. کی‌روش خوب مدیریت نشد. او پول خوبی هم از فدراسیون فوتبال می‌گیرد و  چون تجارب زیادی دارد و با پرتغال قهرمانی جوانان جهان را در تیم‌های پایه به دست آورده است، می‌توانستیم در کنار تیم ملی از او در تیم‌های پایه به عنوان مدیر استفاده کنیم تا به این تیم‌ها برسد.

هاشمیان افزود: می‌توانستیم در کنار کی‌روش سه چهار مربی جوان قرار دهیم. در این سه چهار سال حضور او در فوتبال ایران باید این مربیان کنارش قرار می‌گرفتند و سه چهار مربی جدید به وجود می‌آوردیم.

«باید قبول کنیم که ما در سطح جهانی مشکل داریم»، مهاجم پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان با بیان این جمله به سبک بازی ایران با هدایت کارلوس کی‌روش اشاره کرد و گفت: ما مقابل آرژانتین باید همانطور که تیم کی‌روش بازی کرد، بازی می‌کردیم و بسیار تاکتیک درستی بود اما مقابل نیجریه شاید باید یک مقدار هجومی بازی می‌کردیم. این نیجریه تیم قدیمی‌اش نبود که ما تصور می‌کردیم قدرتمند است. ما امکان برتری مقابل این تیم را داشتیم. مقابل بوسنی هم بازی خوبی انجام ندادیم.

وی ادامه داد: چیزی که کی‌روش به وجود آورد نخست نظم و انضباط و از بین بردن ستاره‌سازی بود و کار بسیار بزرگی کرد که متأسفانه ما سال‌های سال از آن ضربه خوردیم. دومین مورد هم این بود که تیم را خوب ساخت و به اصطلاح تیم‌سازی کرد. تیم در مقدماتی جام جهانی مقابل کره‌جنوبی 10 نفره شد و این تیم را شکست داد. مقابل عراق 10 نفره شد و دیدیم که بعد از 120 دقیقه بازی را به پنالتی کشاند که کار ساده‌ای نبود. اینها نشان می‌دهند بازیکنان تیم ملی، مربی این تیم را دوست دارند و کنار این موضوع هم مردم او را دوست دارند.

بازیکن پیشین تیم پرسپولیس با بیان اینکه هدف ما خوشحال کردن مردم است، اظهار داشت: حالا که تیم می‌بازد و بازهم مردم خوشحال هستند باید به نظر مردم احترام بگذاریم اما کی‌روش هم در کارش ایراد دارد. او باید وقت بیشتری بگذارد، برنامه‌ریزی کرده و دو مشکلی که گفتم را برطرف کند. کی‌روش باید به تیم‌های پایه برسد، چون ما تا سه سال آینده بازی رسمی دیگری نداریم. کی‌روش باید مربیان جوان را کنترل کند و هزینه مناسبی برای او در نظر بگیرند.

هاشمیان خاطرنشان کرد: با شرایط موجود و جوی که وجود دارد، اکنون هر مربی دیگری به تیم ملی بیاید، مشکل ایجاد می‌شود. به این دلیل شرایط تغییر کی‌روش کمی سخت است. او هم نمی‌تواند بازیکنان را از کره ماه بیاورد و بازیکنانی را که در ایران هستند، جمع کرده و از آنها استفاده می‌کند. اگر بازیکنان ما انعطاف تاکتیکی ندارند، ایراد کی‌روش نیست بلکه بازیکنان ما از پایه تاکتیک را خوب نیاموخته‌اند و اکنون هم نمی‌شود ظرف چهار هفته سیستم فوتبال یک نفر را که 15 سال به این شکل بازی کرده است، تغییر داد.

وی افزود: کی‌روش نکات مثبت و منفی دارد اما با شرایطی که وجود دارد و مردم او دوست دارند، باید به نظر مردم احترام گذاشت. کسانی هم که انتقاد می‌کنند به وجدان خودشان برگردند. صددرصد یکسری دلسوز هم وجود دارند. تیم کی‌روش باید هجومی‌تر بازی کند. نظر من هم این است که در بعضی بازی‌ها ما می‌توانستیم به جای عقب‌نشینی، پرس هجومی انجام دهیم. این افراد صددرصد درست می‌گویند اما برخی که مغرضانه می‌گویند، اول ببینند خودشان در دوران مربیگری‌شان چه کار کرده‌اند. انتقاد مغرضانه خوب نیست.

 
 
 
 

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١٢-١٣٩٣, ٢١:٢۵

   

پر مبحث ترین ها