سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وقتی قراربود قلعه نوعی مربی پرسپولیس شود

مدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس گفت: پیشنهاد من به امیر قلعه‌نویی برای سرمربی‌گری پرسپولیس شوخی بود اما او خوشش آمد و جدی گرفت.
به گزارش پارسینه محمد رویانیان مدیرعامل سابق پرسپولیس هنوز هم از جمله مدیران محبوب هواداران این باشگاه است و علاقمندان از دوران حضور او در پرسپولیس به نیکی یاد می‌کنند. مردی که تمام ستاره‌های فوتبال ایران به این تیم پرطرفدار آسیا آورد و ایده‌های بزرگی برای جهانی شدن پرسپولیس در سر داشت، هدف رویانیان برای پرسپولیس یک رؤیای بزرگ بود که شاید تا سال‌های آینده هیچ مدیری نتواند حتی به آن فکر کند. هرچند که این روزها مدیرعامل باشگاه پرسپولیس زندانی است و باشگاه هم خریداری در 2 مزایده قبلی نداشته است.

*من یک نظامی‌‌ام و به دنیای فوتبال تعلق ندارم

*با 5 میلیارد می‌خواستم رحمتی را به پرسپولیس بیاورم،‌اما استخاره بد آمد

*به شوخی از قلعه‌نویی خواستم به پرسپولیس بیاید،‌اما او جدی گرفت!(این پیشنهاد فیلم بود)

*هواداران دنیزلی را خواستند، آوردم؛ ستاره‌ها را خواستند، آوردم

*پروین به ژوزه رای داد، اما بعد حرفش را عوض کرد

*خانواده گل‌محمدی از من خواستند یحیی را نجات بدهم

*نسبت به گزینه های دولت احمدی نژاد شیطنت کردم و انتخاب‌شان نکردم

*در دبی از فرهاد مجیدی خواستم پرسپولیسی شود

*دنیزلی و علی کریمی اختلاف داشتند

*پرسپولیس را در خارج از فوتبال می‌زنند

*کاریکاتور فیتیله‌پیچ کردن خادم در فوتبال یک سند تاریخی است

*هنوز با گل‌های زاید خستگی‌ام در می‌شود

*سر مذاکره با خلعتبری بودم که برکنارم کردند

*جهانشاهی را کات کردم و از پرز خواستم مستقیم مذاکره کنیم

*تفاوت اسپانسر من با حبیب کاشانی از زمین تا آسمان است

*پورشه نمی‌شناسم چون ماشین‌باز نیستم

*وزارت ورزش از قیافه من خوشش نمی‌آید

*من، رحیمی و فتح الله زاده فوتبال را گران کردیم

*التماس می‌کنم مردم مرا ببخشند

 


* خروج از فوتبال سخت‌تر از ورود به آن است

یک فصل است که دیگر در پرسپولیس حضور ندارید اما هواداران و همچنین رسانه‌ها هنوز شما را فراموش نکرده‌اند، سال 93 برای شما چگونه گذشت؟

فوتبال جاذبه‌ای دارد که به سختی فردی می‌تواند وارد آن شود اما بعد از حضور در فوتبال خروجش از فوتبال بسیار سخت‌تر می‌شود، اگر ورودش مثلاً 100 درجه سخت باشد خروج آن 1000 درجه سخت‌تر است به همین دلیل من هم در سال 93 ناخودآگاه در حاشیه‌های فوتبال بودم، در خیلی جاها و برنامه‌های ورزشی اسم من برده می‌شد حتی من از این مسائل بی‌خبر بودم. مثلاً فردوسی‌پور خیلی به من محبت داشت.

در کوچه و خیابان و مردم عادی چه برخوردی با شما دارند؟

در حرم حضرت معصومه(س) بودم، هواداران پرسپولیس در حرم هم از من در مورد این باشگاه می‌پرسیدند که چرا پرسپولیس اینجوری شده است؟ و عده‌ای از هواداران استقلال هم به من می‌گفتند با اینکه استقلالی هستیم اما تو را دوست داریم.

 
* من به دنیای فوتبال تعلق ندارم

آیا همچنان بازیکنان پرسپولیس با شما ارتباط دارند؟ به شما تلفن می‌کنند؟

من سعی می‌کنم با آنها تماسی نداشته باشم ولی چند نفر از آنها لطف کردند و با شماره‌های مختلف با من تماس گرفتند.

چرا نمی‌خواستید با بازیکنان ارتباط داشته باشید؟

بخواهید یا نخواهید من متعلق به دنیای فوتبال نیستم، من یک نظامی، یک پاسدار، یک سرباز برای کشورم هستم، کمتر در فوتبال می‌توانم رفیق داشته باشم، رفقای من یا شهید شده‌اند یا اگر هستند عمری است که با آنها زندگی کرده‌ایم، من پیشکسوت فوتبال نیستم، پیشکسوت نیروهای نظامی و انتظامی هستم، طبیعی است که دنیای من با دنیای اهالی فوتبال متفاوت باشد. شاید اگر من در گذشته فوتبالیست بودم طبیعی بود که الان با همه آنها تماس بگیرم، در سال 93 با چند بازیکن ارتباط داشتم که نمی‌دانم لازم است اسم آنها را بگویم یا نه.

اگر امکان دارد بگویید.

با سید صالحی به مناسبت‌های مختلف مذهبی برای تبریک و تسلیت ارتباط داشتم، با محمد نوری و محمد عباس‌زاده به خاطر مشکلاتی که برایش پیش آمده بود و امید عالیشاه ارتباط داشتم، به طور اتفاقی هم در جلسه‌ای از پیشکسوتان پرسپولیس حاضر شدم و بیست دقیقه‌ای هم برای آنها صحبت کردم. امروز هم ضیا عربشاهی و بهروز سلطانی به من زنگ زدند، آنها برای بازی پیشکسوتان به بوشهر رفته بودند، 6-5 نفر از پیشکسوتان با هم بودند و به من زنگ زدند. گفتند یاد شما افتادیم و گفتیم احوالتان را بپرسیم.

* امسال 5 بار با فتح‌الله زاده تماس داشتم.

با علی فتح‌الله زاده هم ارتباط دارید؟


من در سال 93 پنج بار با فتح‌الله زاده تماس داشتم، آخرین بار آن هم حدود 1.5 ماه پیش بود.

در مورد وزارت ورزش بود یا استقلال و پرسپولیس؟

درددل بود، فتح‌الله‌زاده به من گفت تو به سازمان خصوصی‌سازی رفتی چرا به من نگفتی؟ گفتم آن جلسه در مورد پرسپولیس بود، گفت من هم می‌خواهم بروم، من هم به پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی زنگ زدم و گفتم فتح‌الله زاده هم می‌خواهد نزد شما بیاید او هم گفت: خیلی هم خوشحال می‌شوم. فتح‌الله‌زاده یک شخصیت فوتبالی خوب است که خوشمزه هم هست.

یعنی برای فتح‌الله زاده از رئیس سازمان خصوصی‌سازی وقت گرفتید؟

بله (با خنده)، فتح‌الله‌زاده این را بخواند جواب می‌دهد و می‌گوید: تو برایم وقت گرفتی؟!

 

* به رحمتی برای 3 سال 5 میلیارد تومان پیشنهاد کردم

از دنیای نظامی و انتظامی به فوتبال آمدید و خوب هم در دل هواداران جا باز کردید و محبوب شدید، شاید به خاطر خرید ستاره‌ها و بازیکنان مطرح بود، اگر یک باشگاه خصوصی بود شاید همه ستاره‌های فوتبال را می‌خریدید.

بیشتر از بازیکنانی که برای پرسپولیس خریدم امکان خرید نداشتم زیرا فقط 6 سهمیه لیگ برتری می‌توانستم جذب کنم و وقتی من به پرسپولیس آمدم تعداد این سهمیه‌ها یکی زیاد شد و من هم 7 ملی‌پوش را به پرسپولیس آوردم. فهرست تیم ملی را روی دیوار مقابلم قرار دادم و از دفاع تا خط حمله بازیکن گرفتم، البته قرار بود دروازه‌بان تیم ملی را هم بگیرم.

با مهدی رحمتی هم ظاهراً مذاکره کردید؟

چند بار با رحمتی مذاکره کردم، حتی قبل از حضورش در پیکان هم با او برای پرسپولیسی‌شدن صحبت کردم اما او گفت استخاره کردم و خوب نیامده است.

 چه رقمی برای عقد قرارداد با رحمتی به او پیشنهاد کردید؟

برای 3 سال 5 میلیارد تومان به او پیشنهاد کردم اما او بیشتر می‌خواست و ما می‌گفتیم باید کمتر بگیری.

* پیشنهاد به قلعه‌نویی شوخی و فیلم بود، اما او خوشش آمد!

فکر می‌کردید جذب این ستاره‌ها در آینده برایتان مشکل‌ساز شود؟


نه، فکر نمی‌کردم. روش مدیریتی من اینگونه بود که من به این تیم آمده‌ام، رئیس پرسپولیس نیستم، خدمتگزار و نوکر هواداران هستم. به امام حسین (ع) قسم به جان حضرت زهرا (س) قسم من اینگونه فکر می‌کردم که به N میلیون نفر آدم خدمت کنم با این احساس و اعتقاد آمدم به همین خاطر نگاه کردم ببینم هواداران چه می‌خواهند. آنها دنیزلی را خواستند من او را به پرسپولیس آوردم، می‌خواستند بهترین بازیکنان به پرسپولیس بیایند که آنها را آوردم.

شما با قلعه‌نویی هم مذاکره کردید و به او پیشنهاد حضور در پرسپولیس را دادید؟

فیلم بود! به شوخی به او گفتم به پرسپولیس می‌آیی؟ او هم خوشش آمد و گفت که پرسپولیس او را خواسته، می‌خواستم لج فتح‌الله زاده را در بیاورم!

* پروین به ژوزه رأی داد و بعد حرف دیگری زد

شما در مدتی که در پرسپولیس بودید 7 ملی‌پوش را به این تیم آوردید و با چند سرمربی هم کار کردید، ژوزه، استیلی، گل‌محمدی، دنیزلی و دایی.


استیلی را من نیاوردم پس یکی از مربیان کم می‌شود. دنیزلی انتخاب من بود البته با نظرسنجی هواداران او را آوردم، ژوزه هم به انتخاب شورای فنی پرسپولیس که متشکل از 20 پیشکسوت بودند آوردم. خدا رحمت کند با برونو متسو هم مذاکره کردم، او مسلمان شده بود، اسمش را عبدالکریم گذاشته بود و همسری مسلمان انتخاب کرده بود. با کالدرون هم مذاکره کرده بودیم، در ترکیه با او مذاکره کردم.

با اریکسون هم در جزیره کیش مذاکره کردید.

آن مذاکره در همان روزهای اول بود. مذاکره مهم نیست، من دنیزلی را با رای مردم آوردم، با او قرارداد یک‌سال و نیمه داشتم اما نیم‌فصل بیشتر نماند و بعد از جدایی دنیزلی مجبور شدم مربی دیگری بیاورم، بیماری همسرش و مشکلاتی داشت که نتوانست ادامه بدهد، وقتی او رفت چهار گزینه به شورای فنی پرسپولیس معرفی کردم، در آن جلسه علی پروین، وطن‌خواه، رهبری‌فر، پیروانی، ضیا عربشاهی، کارگر، فنونی‌زاده، زادمهر، خوردبین، سید علی‌خانی، مجتبی محرمی و ... حضور داشتند. گزینه‌های من علی دایی، کالدرون، متسو و مانوئل ژوزه بودند، رزومه تمام آنها بجز دایی را به این افراد دادم، همه مطالعه کردند و 3-2 ساعت جلسه گذاشتیم و به ژوزه رأی دادند، من به احترام رأی آنها ژوزه را آوردم اما چند روز بعد علی پروین به برجک من زد، همه آنها که اسم بردند رای دادند و علی پروین هم رسماً گفت نظر این آقایان ژوزه است اما 4 روز بعد برجک من را زد. بعد از جدایی ژوزه گل‌محمدی را آوردم که وقتی فینال جام حذفی را از دست داد به او گفتم شکست خوردی اشکالی ندارد و تمام باخت گردن من اما سال بعد باید تیم را قهرمان کنی، خیلی با او صحبت کردم اما به او خیلی فشار آورده بودند و خانواده یحیی از من خواهش کرد که هرطور شده او را نجات بده و رهایش کن.

 
شما درخواست خانواده‌اش را قبول کردید؟

نه، با این حال با جدایی او موافقت نکردم اما گل‌محمدی ساعت 4 صبح استعفایش را به مرحوم مهدی نفر داد. نفر خدابیامرز هم که شب و روز نداشت. ساعت 2 نصف شب هم که زنگ می‌زدی پاسخ می‌داد. او اعجوبه‌ای بود، 4 صبح گل‌محمدی به نفر استعفایش را اعلام می‌کند تا رسانه‌ای شود، نفر هم به او می‌گوید که رویانیان ناراحت می‌شود، افسوس که نفر نیست که از او اینها را بپرسید اما 4 صبح او متن استعفایش را برای رسانه‌ای شدن داد.

بعد شما چه کردید؟


دولت احمدی‌نژاد از طریق وزارت ورزش دو گزینه به من معرفی کرد. من هم کمی شیطنت کردم و گزینه‌های آنها را انتخاب نکردم و به سراغ علی دایی رفتم و از آنجا اختلاف‌های من با وزارت ورزش شروع شد.

گزینه‌های وزارت ورزش برای سرمربی‌گری پرسپولیس چه کسانی بودند؟

حمید درخشان و محمد مایلی‌کهن؛ البته من به سراغ کرانچار هم رفتم و با او صحبت هم کردم، حتی کار به مبلغ هم رسید اما چون وزارت ورزش می‌خواست گزینه خاص خودش بیاید گفت کرانچار خارجی است و او را قبول نمی‌کنیم که در پرسپولیس دولتی کار کند.

* فوتبال نبینم سردرد می‌گیرم

 ستاره‌های ملی‌پوش را برای حضور در پرسپولیس چگونه انتخاب کردید؟


لیست تیم ملی را مقابلم قرار دادم و از بین آنها بازیکنان را انتخاب کردم، مثلا از خط حمله محمد قاضی و کریم انصاری‌فرد را انتخاب کردم که انصاری فرد را هم از لج فتح‌الله زاده انتخاب کردم.

شما اهداف بزرگی برای پرسپولیس در سر داشتید، پیشکسوتان میلان را آوردید، با باشگاه‌های بزرگ دنیا ارتباط گرفتید.

می‌خواستم باشگاهی بزرگ تأسیس کنم تا از درون درآمد‌زا باشد ضمن اینکه بتواند آینده فوتبال خودش را هم تامین کند، من دنبال چنین باشگاهی بودم، باشگاهی مولد از نظر اقتصادی و تجاری و همچنین از نظر بازیکن‌سازی، من آکادمی پرسپولیس را راه‌اندازی کردم، دانشگاه پرسپولیس را افتتاح کردم، 110 مدرسه زدم، تا 1000 مدرسه فوتبال در ایران طراحی کرده بودم. امکاناتی که برای درفشی‌فر طراحی کردم عالی بود، همه امکانات مدرن را برایشان فراهم کردم.

 خدمات خوبی به پرسپولیس ارائه کردید.

بله ولی شاید بهتر بود که به فوتبال نیایم، در یک حادثه به فوتبال آمدم.

اما هنوز از فوتبال دل نکنده‌اید.

فوتبال جاذبه دارد، من اکنون همه فوتبال‌ها را می‌بینم، چه داخلی و چه خارجی. اگر بازی‌های فوتبال را نبینم سردرد می‌گیرم، بازی استقلال اهواز و صبای قم را که استقلال 2 بر صفر پیروز شد را در خانه مادرم در قم دیدم.حتی می دانم الان در مسابقات باشگاهی آلمان، اسپانیا، ایتالیا و ... چه بازی هایی برگزار می شود.

* برای حضور در ورزشگاه قلقلکم می‌آید

 سال 93 برای حضور در ورزشگاه دلتان تنگ نشد؟


دلم قلقلک می‌آید که به ورزشگاه بیایم اما جلوی خودم را می‌گیرم.

کدام بازی دوست داشتید که به ورزشگاه بروید؟

این اواخر بازی پرسپولیس - لخویا را دوست داشتم در ورزشگاه ببینم تا نزدیکی ورزشگاه هم رفتم اما برگشتم.

چرا برگشتید؟

یک لحظه فکر کردم شاید اتفاق جالبی نیفتد و ممکن است برخی فکرهایی بکنند. چون وزارت ورزش از قیافه من خوشش نمی‌آید.

شما برای بازی‌های پرسپولیس در زمان مدیریت‌تان کمتر به ورزشگاه می‌رفتید، اما اولین حضورتان در بازی استقلال در لیگ قهرمانان آسیا بود.

من همه بازی‌های آسیایی پرسپولیس را در ورزشگاه آزادی دیدم، بازی استقلال را هم به چشم بازی ملی می‌دیدم، بازی با الشباب هم که 6 گل به این تیم زدیم روز دوم بعد از فوت پدرم بود که به ورزشگاه رفتم. ما در قم مراسم داشتیم اما بازی انجام شد و من به ورزشگاه رفتم.

 

* از لج فتح‌الله‌زاده می‌خواستم مجیدی را هم پرسپولیسی‌ کنم

پیشنهاد عجیبی به فرهاد مجیدی دادید و به او گفتید که در بازی آث‌میلان و پرسپولیس بیاید و از دنیای فوتبال خداحافظی کند، قبل از آن با مجیدی ارتباط داشتید؟


زمانی که در دوبی بود با او ارتباط داشتم،حتی به او گفتم به پرسپولیس بیا و مجیدی گفت حاجی من به پرسپولیس بیایم کله‌ام کنده می‌شود، من استقلالی‌ام ، از پیشنهادت ممنونم اما محال است که به پرسپولیس بیایم، 20-10 روز پیش هم با فرهاد مجیدی تماس تلفنی داشتم.

مجیدی را هم از روی لج فتح‌الله زاده می‌خواستید به پرسپولیس بیاورید؟

بله، از لج فتح‌الله زاده بود.

* دنیزلی، کریمی را اخراج کرد

در جدایی ژوزه از پرسپولیس، علی کریمی هم نقش داشت؟


فقط می‌توانم بگویم که با هم اختلاف داشتند.

کریمی با دنیزلی هم اختلاف داشت؟

بله، دو بار هم بین آنها تندی پیش آمد و میانه‌شان شکرآب شد، یکبار در قطر کریمی را اخراج کرد و به کریمی گفت ساکت را بردار و برو اما بعد آشتیشان دادند، دو بار اتفاق افتاد. اما وقتی در استانبول به خانه دنیزلی رفتم تا برای فصل آینده بازیکنان را انتخاب کنیم دنیزلی به من گفت به دلیل حرمتی که برای هواداران پرسپولیس قائل هستم کریمی و مهدوی‌کیا را نگه‌دار.

از زبان شما نقل شد که کریمی‌ ام‌الفساد است و این حرف شما خیلی به کریمی بر خورد. چرا به کریمی این حرف را زدید؟

فکر نمی‌کنم چنین حرفی را زده باشم. همان زمان که چنین حرفی را به من نسبت دادند تکذیب کردم اما ایشان گفت من از ترسم تکذیب کرده‌ام، می‌خواهم بگویم من برای چه باید بترسم؟ من فوتبالی نیستم، با کریمی هم فوتبال بازی نکرده‌ام و نه مربی و پیشکسوت کریمی بوده‌ام، من یک خدمتگزار و سرباز این کشور بوده و هستم، الان که اینجا هستم علی کریمی را خیلی بیشتر از گذشته دوست دارم، در گذشته هم او را دوست داشتم.

* پرسپولیس دارد قربانی می‌شود/ چالش این باشگاه فراتر از مدیریت پرسپولیس است

خبرهای دستگیری برخی از مدیران پرسپولیس و حوادث آن هنوز ادامه دارد.


شک نکنید که دستگیری سیاسی و سلیمی بیشتر مربوط به خارج از پرسپولیس است.

 خارج از پرسپولیس یا خارج از ورزش؟

خارج از جریان فوتبال و به خصوص از پرسپولیس.

پس پرسپولیس قربانی شده است؟

متأسفانه همین شد. پرسپولیس دارد قربانی می‌شود، بزرگترین چالش پرسپولیس مدیریت آن است، من از بازیکن و مربی ایراد نمی‌گیرم ، انتخاب مربی با ساختار مدیریتی انجام می‌شود، انتخاب بازیکن با ساختار مربی و مدیریت. مربی می‌تواند بازیکن انتخاب کند و مدیر هم حق دخالت دارد، در خارج از کشور هم همین است، مربی و مدیر باید با هم به نتیجه برسند تا بازیکن جذب کنند بنابراین راس کل مشکلات، مدیریت است. ظرف 10 ماه 6 مدیرعامل تغییر می‌کند، چطور چشم‌مان را ببندیم و بگوییم مشکل از جای دیگر است؟ اشکالی که کارشناسان و رسانه‌ها گرفتند این است که پرسپولیس هرساله مدیرش تغییر کرده، در 10 سال 11 مدیر عوض کرده است اما اکنون در یکسال نه، در 8 ماه 6 مدیرعامل تغییر داده‌اند، معلوم است مشکل کجاست. نه مربی می‌داند صاحب باشگاه چه کسی است، نه بازیکن می‌داند، بزرگترین چالش پرسپولیس مدیریت است و از مدیریتی فراتر از باشگاه. چالش اصلی باشگاه پرسپولیس مدیریتی فراتر از باشگاه است یعنی همان وزارت ورزش.

کاریکاتور خادم را در حالی‌که مشغول فیتیله‌پیچ کردن پرسپولیس است، روی جلد نشریات منتشر شد.

بله آن کاریکاتور را دارم و به عنوان یک سند تاریخی نگهش داشتم.

 

* پرسپولیس را از اعماق وجودم دوست دارم

شما خانه‌تان را به خاطر پرسپولیس فروختید، چطور هنوز از این باشگاه به نیکی یاد می‌کنید؟

به خاطر اینکه وقتی آدم همه‌چیزش را برای چیزی می‌دهد باید آن را دوست داشته باشد. این بی‌عقلی است که آدم خانه و آبرویش را بدهد، زندگیش را هم به مدت 3 سال بگذارد و بعد بگوید که پرسپولیس را دوست ندارم، آن‌هم مدیری در حد من که یک مدیر ملی بودم، من با اعماق وجودم پرسپولیس را دوست دارم و به آن وابسته شدم، همه چیزم را هم برایش داده‌ام. بخاطر ضربه‌هایی که خوردم بیشتر به پرسپولیس علاقه پیدا کردم.

به هر حال از نظر اعتقادی هم به جوانان این کشور در پرسپولیس خدمت کردید.

می‌خواهم این ادعا را بکنم، شما به عنوان یک رسانه موفق بگویید با وجود همه کم‌لطفی‌هایی که دولت به من کرد و جوّی که علیه من به راه افتاد آیا هواداران من را دوست دارند یا نه ؟

بله شما را دوست دارند.

این نشانگر آن است که هم من آنها را دوست دارند و هم آنها من را ، من از ته دل برای مردم کار کردم، مردم این مسائل را خوب می‌شناسند. پس برد و باخت روی هواداران ما زیاد تاثیر نگذاشت، آنها احساس کردند که یک نفر واقعاً انها را دوست دارد و واقعاً خادمشان است و افتخار می‌کند که خدمتگذار است.

* پرسپولیسی که 50 سال رها شده بود را یکساله نمی‌شد درست کرد

شما در نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی هم موفق عمل کردید و طرح‌های خوبی را به اجرا گذاشتید.


<span style="font-size: 13px; line-height: 23.3999996185303px; text-align: justify;
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-١٢-١٣٩٣, ٠١:۴٨

   

پر مبحث ترین ها