سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دورنماي استقلال پس از جدايي قلعه‌نوعي از اين تيم

بروز شده : ١-٠٣-١٣٩۴, ٢١:۵٢    نسخه چاپی    
در مورد آينده و دورنماي استقلال پس از امير خيلي زود است که صحبت کنيم با اين حال بنده معتقدم اخراج قلعه‌نوعي کار بسيار خوبي بود


گروه گزارش
امير قلعه‌نوعي با اينکه يکي از مربيان موفق ليگ حرفه‌اي به شمار مي‌رود اما در دو فصل متوالي نتوانست آبي‌پوشان پايتخت را به سرمنزل مقصود برساند. قلعه‌نوعي در ليگ سيزدهم و در هفته پاياني ناگهان تيمش ناکام ماند و نتايج ساير حريفان نيز به گونه‌اي شد که اين تيم سهميه آسيا هم نگيرد اما پرسپوليس با دايي سهميه گرفت. در اين فصل هم دو، سه هفته قبل از پايان مسابقات تکليف امير و تيمش مشخص شد تا بازي استقلالي‌ها در داربي هم کاملاً تشريفاتي شود اما چون اين بازي يک بازي حيثيتي به شمار مي‌رود باخت استقلالي‌ها براي امير گران تمام شد. شايد اگر استقلال در داربي برنده مي‌شد قلعه‌نوعي به اين راحتي از تيم جدا نمي‌شد و برد داربي مي‌توانست جدايي امير از آبي‌ها را به تأخير بيندازد اما باخت در اين بازي سنتي و برخي تصميمات اشتباه قلعه‌نوعي باعث شد او خيلي زود تکليفش مشخص شود. حالا استقلال قرار است بدون امير در فصل جديد بسته شود ضمن اينکه پروسه خصوصي‌سازي اين باشگاه نيز معلوم نيست چه سرانجامي داشته باشد. به هر صورت در سوژه امروزمان دورنماي استقلال پس از ژنرال را مورد بررسي قرار داده‌ايم که گزارش تهيه شده از نظر شما خوبان مي‌گذرد:

در استقلال قلعه‌نوعي همه چيز برعکس بود
حسن روشن، کارشناس و مربي فوتبال
در مورد آينده و دورنماي استقلال پس از امير خيلي زود است که صحبت کنيم با اين حال بنده معتقدم اخراج قلعه‌نوعي کار بسيار خوبي بود. اگر يادتان باشد اول فصل هم گفتم امير با اين تيم نتيجه نمي‌گيرد و در مورد مشکلات استقلال هم مواردي را مطرح کردم اما آقايان به جاي اينکه بيايند و نظر ما را بپرسند در تلويزيون پشت سر ما حرف زدند و گفتند که ما بغض و کينه داريم. همانطور که خودتان هم مي‌دانيد من نه مي‌خواستم مربي استقلال شوم نه مديرعامل! فقط به عنوان يک کارشناس و پيشکسوت نظراتم را مطرح کردم. همين.
استقلال پس از قلعه‌نوعي براي انتخاب سرمربي نبايد عجله کند. اول از همه تهيه چارت سازماني و تشکيلات باشگاه مهم‌تر است. باشگاه استقلال بايد کميته فني داشته باشد و سرمربي آن تعيين شود نه اينکه قلعه‌نوعي به عنوان سرمربي بيايد و کميته فني تشکيل دهد! در استقلال قلعه‌نوعي همه چيز برعکس بود! استقلال در فصل جديد بايد سر فرصت يک سرمربي خارجي خوب جذب کنند. فصل قبل پول بازيکنان به موقع پرداخت نشد. از نظر فني هم قلعه‌نوعي مغرور بود و تيمش مشکل بدني داشت و در مجموع اين شعر با حال و روز قلعه‌نوعي سازگاري دارد: «بهرام که گور مي‌گرفت همه عمر/ ديدي که چطور گور بهرام گرفت!»

اول ساختار بايد درست شود
اميد روانخواه، بازيکن سابق استقلال
امير قلعه‌نوعي در 2 فصل اخير همراه استقلال بود اما تيم نتايج خوبي نگرفت. نه امير قلعه‌نوعي، هر کس ديگري هم بود بهتر از اين نمي‌توانست کار کند. همين بحث مزايده لطمه زيادي به استقلال و پرسپوليس زد و مشکلات زيادي را در اين فصل براي آنها به وجود آورد. شرايط فعلي به نظر من مدت‌ها باقي مي‌ماند و هر کسي به استقلال بيايد به نوعي سپر بلاي خيلي از مسائل خواهد شد. مشکل استقلال و پرسپوليس ساختار اين تيم‌هاست و ساختار باشگاه بايد درست شود. آن گونه که گفته شده 12، 13 نفر از استقلال مي‌روند. حالا چگونه مي‌توان اميد داشت يک مربي جديد آورد و از او انتظار داشت که بخواهد با يک تيم جديد نتيجه بگيرد؟ شما در تمام دنيا نگاه کنيد اگر قرار است تغييراتي اعمال شود بسيار آهسته، حساب شده و شمرده آن هم در حد 2 يا 3 بازيکن اعمال مي‌شود. اما اين ضعف ساختار است که چنين تغييراتي به وجود مي‌آيد، پس ابتدا بايد ساختار باشگاه درست شود بعد آکادمي باشگاه برنامه‌ريزي کند و به صورت جدي کار خود را انجام دهد.

از جوانترها استفاده شود
جلال طالبي، سرمربي سابق تيم‌ملي
دورنماي استقلال بدون قلعه‌نوعي مي‌تواند دورنماي مثبتي باشد. اين تيم در فصل آينده مي‌تواند به طور کل دگرگون شود. شکست رفت و برگشت مقابل پرسپوليس يا کسب مقام ششم که چيزي نيست. روزگار بدتر از اين را هم مي‌توان براي استقلال متصور بود! البته مي‌توان به اين تغييرات به صورت مثبت نيز نگاه کرد. اين طرف و آن طرف سکه هم فقط به يک مسئله بستگي دارد. مالک خصوصي يا مدير دولتي که در استقلال قبول مسئوليت خواهد کرد امنيت شغلي داشته باشد و بتواند براي آينده درست برنامه‌ريزي کند آن وقت وي يک مربي کار بلد هم براي استقلال پيدا مي‌کند و باري که اين روزها از استقلال روي زمين افتاده دوباره بلند خواهد شد.
دوست ندارم از مربي خاصي نام ببرم و بگويم اگر فلاني به جاي قلعه‌نوعي مربي استقلال شود اوضاع اين تيم به سامان خواهد شد اما واقعيت مطلب اين است که مربيان نسل جوان خوبي داريم که امتحان خود را به خوبي پس داده‌اند و ثابت کرده‌اند از هر حيث شايسته کسب عنوان سرمربي استقلال هستند در ضمن بايد يادآوري کنم حضور مربيان ديگر در روي نيمکت آبي‌پوشان هرگز به معني کتمان شايستگي‌هاي قلعه‌نوعي نيست.


حسن حبيبي، کارشناس فوتبال
راستش بنده معتقدم آينده تيم استقلال و دورنماي اين تيم در رقابت‌هاي فصل آينده ديگر هيچ ارتباطي با رفتن يا ماندن امير قلعه‌نوعي نداشت چون نتايج هفته‌هاي اخير نشان داده بود نه باشگاه تمايلي براي تداوم همکاري با مربي فصل گذشته‌اش دارد و نه امير قلعه‌نوعي دوست دارد همچنان در پست سرمربي استقلال انجام وظيفه کند و اعتباري که در مربيگري اندوخته را به يکباره به حراج بگذارد.
آينده استقلال در شرايط کنوني از همه بيشتر به خصوصي‌سازي و تعيين تکليف در مورد مالکيت آبي‌پوشان ارتباط دارد اينکه در نهايت چه کسي سکان هدايت مديريتي اين مجموعه را در اختيار بگيرد. به اعتقاد من اگر مدير بعدي فوتبال شناس و کاربلد باشد استقلال دورنماي خوبي در پيش دارد و اگر دوباره از ميان چرخه مديران امتحان پس داده و ناکارآمد يک نفر مديرعامل استقلال شود آش همان آش است و کاسه همان کاسه.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٣-١٣٩۴, ٢١:۵٢

   

پر مبحث ترین ها