سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ظریف:

در صورت عدم پایبندی دیگران به برجام ما گزینه‌های بسیاری داریم

ما به همه تعهدات خود عمل کرده ایم؛ هرچند که دولت فعلی آمریکا به بخشی از تعهدات خود عمل نکرده است.

 وزیر خارجه کشورمان گفت: برجام یک توافق چندجانبه متعادل است که به تائید شورای امنیت سازمان ملل رسیده است. ما به همه تعهدات خود عمل کرده ایم؛ هرچند که دولت فعلی آمریکا به بخشی از تعهدات خود عمل نکرده است.

به گزارش فرارو، محمد جواد ظریف که در چک به سر می‌برد در جمع خبرنگاران و در پاسخ به خبرنگار چک گفت: برجام توافقی معتدل است. در صورت عدم پایبندی دیگران ما گزینه‌های بسیاری داریم.

وی افزود: ما اعتقاد داریم اجرای برجام به نفع همه است؛ لذا ترجیح ما این است که همه به برجام پایبند بمانند و ما هم ‌پایبند خواهیم ماند. اینچنین نیست که در صورت عدم پایبندی دیگران گزینه های دیگری نداشته باشیم. ما گزینه های بسیاری داریم.

گفتنی است پس از انتخاب ترامپ به عنوان رییس جمهور جدید امریکا، روزنامه «وال استریت ژورنال» در یادداشتی به قلم «جِی سالومون» به بررسی نحوه تعامل دولت جدید آمریکا به ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» با مسائل بین‌المللی، بطور خاص توافق هسته‌ای ایران، پرداخته و نوشت: همانطور که خود او در مبارزات انتخاباتی‌اش می‌گفت، دولت او به سرعت از توافق هسته‌ای دولت «باراک اوباما» با ایران خارج خواهد شد.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به اینکه ترامپ برای باز کردن پیچ و مهره توافق هسته‌ای ایران باید دیگر قدرت‌های جهانی را نیز ترغیب کند، آمده است: «او غیرمستقیم گفته بود که توافق را پاره کرده و بر سر مفاد آن دوباره مذاکره خواهد کرد...اما پایبندی بین‌المللی به این توافق هنوز محکم بوده و طرف‌هایی که مذاکره کردند به اجرای آن قول داده‌اند.»

در حالی که روز دوشنبه وزرای خارجی کشورهای اروپایی قرار است بر حمایت قوی خود از اجرای برجام تاکید کنند، اما وال استریت ژورنال معتقد است به دلیل اینکه برجام یک معاهده بین‌المللی نبوده که به تصویب کنگره آمریکا رسیده باشد، دولت ترامپ می‌تواند از اجرای آن سر باز زند: «هر طرفی از جمله ایران می‌تواند شتاب‌زده اجرای توافق (هسته‌ای) را متوقف کند.

دیپلمات‌های و تحلیلگران بین‌‌المللی معتقدند اکنون که ایران برخی از منافع برجام را بدست آورده، نمی‌توان این دستاوردها را عقب راند و البته احتمالا کشورهای اروپایی و آسیایی راغب نباشند به نظام سخت تحریم‌ها بازگردند حتی اگر آمریکا تصمیم بگیرد از توافق عقب نشینی کرده و تحریم‌های جدیدی را علیه ایران وضع کند.

موگرینی: ترامپ نمی‌تواند برجام را به هم بزند
روز گذشته همچنین فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش اظهارات نزدیکان ترامپ گفت: توافق هسته‌ای با ایران (برجام) توافقی دوجانبه میان تهران و واشنگتن نیست که آقای ترامپ بتواند آن را برهم بزند، بلکه توافقی چندجانبه است که در چارچوب قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته است.

موگرینی در گفتگو با شبکه سی ان ان افزود: «توافق هسته ای با تهران، یک توافق چندجانبه است که از راه مذاکره به‌ دست آمده و خود من هم شخصا مسئولیت مستقیم در آن دارم و هم‌اکنون رئیس کمیسیون مشترکی هستم که بر اجرای آن نظارت دارد تا اجرای آن از سوی همه طرف‌ها تضمین شود.»

در اولین موضع‌گیری ایالات متحده پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه این کشور در پاسخ به پرسشی درباره احتمال لغو توافق هسته‌ای با ایران توسط دولت ترامپ گفت: «همه چیز ممکن است.»

وی افزود: دولت اوباما قویا قائل بر این است که توافق هسته‌ای با ایران نتیجه‌ بخش بوده است. برای صحبت کردن درباره تصمیم‌های ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری وی زود است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٨-١٣٩۵, ٠۶:٠۶

   

پر مبحث ترین ها