سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نشریه آمریکایی وکس:

آمریکا بیش از ایران به توافق نیازمند است/ توافق لغو نخواهد شد

اگر واشنگتن توافق را لغو کند تهران می تواند سانتریفیوژهای خود را مجددا به راه اندازد و فشار خود را برای دستیابی به سلاح هسته ای از سر بگیرد و این در حالی است که پولهایش را نیز دارد.


دونالد ترامپ در زمان تبلیغات موفقیت آمیز انتخابات ریاست جمهوری، یک پیام ساده را منتقل کرد: آمریکایی ها به توافق کامل و خوبی چه در داخل و چه در خارج نرسیده اند و وی می تواند به سادگی توافقات بهتری را رقم بزند.
به گزارش نامه نیوز، در فهرست توافقات به ظاهرا مشکل دار دونالد ترامپ اما چه توافقاتی وجود دارد؟ توافق تاریخی که دولت اوباما و متحدانش در سال 2015 با ایران رقم زدند و موجب برداشته شدن تحریم های اقتصادی غرب در مقابل مهار برنامه هسته ای ایران شد. ترامپ از این توافق به عنوان احمقانه ترین توافق در کل تاریخ آمریکا نام برد که می تواند به ایران توانایی ساخت بمب اتم بدهد. ترامپ گفته بود که اگر رئیس جمهور شود یا کل توافق را کنار زده و آن را متوقف می کند و یا مجددا به مذاکره بر سر آن خواهد نشست.

ممکن است انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا کسانی که با توافق ایران مخالف بودند را به دلیل امکان خروج از این توافق ذوق زده کرده باشد اما این اتفاق رخ نخواهد داد.

علی رغم این واقعیت که دولت عربستان سعودی علیه توافق هسته ای ایران لابی گری کرد، شاهزاده ارشد سعودی درباره لغو این توافق هسته ای به آمریکا هشدار داد. حامیان سیاست خارجی در آمریکا که معتقد بودند توافق هسته ای به اندازی لازم برای مهار برنامه هسته ای ایران کافی نیست نیز ابراز داشتند که وجود توافق بهتر از عدم وجود آن است. و نمایندگان برجسته جمهوری خواه نیز از حمایت از این موضوع امتناع کردند.

استدلال آنها چیست؟ تهران ده ها میلیارد دلار در قبال رفع تحریم ها دریافت کرده است ودر مقابل اورانیوم غنی سازی شده خود را به کشورهای دیگر صادر کرده است. اگر واشنگتن توافق را لغو کند تهران می تواند سانتریفیوژهای خود را مجددا به راه اندازد و فشار خود را برای دستیابی به سلاح هسته ای از سر بگیرد و این در حالی است که پولهایش را نیز دارد.

برای اینکه توافق از نظر آمریکایی ها به موفقیت برسد، ایران باید حد و مرزهای تعیین شده در توافق را رعایت کند، حد و مرزهایی که برای 15 سال آینده طرح و برنامه ریزی شده اند اما ترک توافق و یا مذاکره مجدد برای رسیدن به توافق ایران را از این حد و حدود تعیین شده رها می کند. به عبارت دیگر آمریکا بیش از ایران به توافق نیازمند است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٨-١٣٩۵, ١٠:۵۶

   

پر مبحث ترین ها