سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اعتراض رسمی روسیه و چین به تحریم های جدید آمریکا علیه ایران

مسکو و پکن روز دوشنبه به طور رسمی به تحریم های اخیر آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران که نام چندین شخصیت و شرکت چینی نیز در آن دیده می‌شود، اعتراض کردند.

 

«لو کانگ» یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه چین در نشست خبری روزانه خود با خبرنگاران با اعلام موضع رسمی دولت کشورش، گفت که تحریم ها هرگز نتوانسته است اعتماد بین طرف ها را بالا ببرد و مسایل بین المللی را حل و فصل نماید.

این سخنگو تاکید کرده است که اقدامات آمریکا در تحریم طرف های ثالث و تدابیری که بر اساس آن به شرکت های چینی لطمه وارد می آورد، نمی تواند مشکلات واشنگتن و تهران را حل و فصل کند.

وی همچنین تصریح کرد: چنین تحریم هایی که طرف ثالث را نیز هدف قرار می دهد به هیچوجه اقدام سازنده ای نیست و اعتماد متقابل را زیر سئوال می برد.

سخنگوی دولت چین با اشاره به اینکه چنین حرکتی و تحریم هایی از سوی آمریکا به طرف دیگر زیان وارد می کند، تاکید کرد که چین اعتراض رسمی خود را تسلیم واشنگتن کرده است.

سرگئی ریابکوف معاون وزارت امورخارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه نیز اعلام کرد: تحریم های جدید آمریکا علیه ایران تاسف آور است و تهران برجام را نقض نکرده است.

 ریابکوف روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران با تاکید بر اینکه از وضعیت پیش آمده و تحریم ایران از سوی آمریکا متاسفیم، اظهار کرد: همواره بر این نکته پای می فشاریم که تحریم ابزار قابل قبول و مناسبی برای حل مسائل مختلف نیست.

معاون وزارت خارجه روسیه گفت: پرتاب ها و آزمایش های موشکی (ایران) ناقض برجام و قطعنامه 2231 پیامد توافق هسته ای با ایران نیست. این موضع را نیز به طرف آمریکایی اعلام کردیم. امیدواریم با مطالعه و تعبیر دقیق مفاد، برجام و قطعنامه برای تعیین سیاست واشنگتن در صدر قرار گیرد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-١١-١٣٩۵, ٢٢:۵۴

   

پر مبحث ترین ها