سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تحلیلگر اصولگرا:

حوادث اخیر هشدار یک زلزله است

بروز شده : ٧-١١-١٣٩۶, ١٠:٠٧    نسخه چاپی    
اگر ناكارآمدي برطرف نشود، زلزله 7,5 ريشتري سياسي در راه است

دکتر امير محبيان معتقد است: آن چيزي که اتفاق افتاد اگر درست تحليل شود يک پيش‌لرزه بوده که مي‌تواند زلزله‌اي 7,5 ريشتري را در پي داشته البته مي‌تواند يک هشدار باشد که ما را از افتادن به چاه‌ها يا چاله‌ها نجات دهد.

 

 انجمن علوم سياسي ايران با همکاري انجمن جامعه‌شناسي ايران و خانه انديشمندان علوم انساني، نشست علمي بررسي ابعاد سياسي، اجتماعي و اقتصادي ناآرامي‌هاي دي ماه 96 را چهارشنبه چهار بهمن برگزار کرد. اين جلسه که با حضور حسين سيف زاده، فرشاد مومني، علي ديني‌ترکمناني، امير محبيان، محمد فاضلي، ابوالفضل دلاوري و محمدامين قانعي‌راد برپا شد، با بررسي حوادث و تحليل علل و عوامل آن دنبال شد.
دغدغه‌هاي رفاهي آخرين دليل اعتراضات بود
حسين سيف زاده، استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه علوم سياسي و روابط بين‌الملل درباره نگاه مردم به مقوله سياست گفت: «به نظر مي‌رسد در ايران تعريف درستي از سياست وجود ندارد و بسياري از مردم آن را کلک زدن تعريف مي‌کنند. اما به نظر من سياست مديريت ارزش‌ها، منافع نيروها، مواضع و اصول متناقض است. »او ادامه داد: «آن چيزي که باعث اغتشاشات اخير شده و بسياري از کارشناسان را براي آينده ايران نگران کرده اين است که در ايران 5 بحران در اين شورش وجود داشت، يکي از بحران‌هايي که در ايران وجود دارد بحران هويت است. به نظر من در مدرنيته جامعه قبيله به شمار نمي‌رود. » اين پژوهشگر علوم سياسي ادامه داد: «دومين بحران، بحران ملت‌سازي است زيرا تعريف اين بحران درست نيست و ملت تعريفي شبيه قبيله دارد. اين درحالي است که ملت به کساني اطلاق مي‌شود که ذهني معطوف به حاکميت انساني دارند و با انتخاب و بستن قرارداد که در نهايت دولت را مي‌سازند. » او تصريح کرد: «سومين بحران در ايران بحران دولت‌سازي است. همه استادان و کارشناسان ما به قوه‌مجريه دولت مي‌گويند درحالي‌که دولت يک ساختار ساخته شده بر‌اساس قرارداد بوده که قدرت آن از شهروندان است. اساسا واژه رييس‌جمهوري براي کسي که تجلي راي تک تک شهروندان نبوده درست نيست زيرا او مي‌خواهد تجلي همه باشد و همه بخش‌ها را مديريت کنند. در ايران رييس‌جمهوري اين نقش را ندارد.» سيف‌زاده در نهايت افزود: «شهروندان بايد مشارکت فعالانه داشته باشند نه منفعلانه. به نظر من آخرين بحران در کشور که اين ناآرامي‌ها را به وجود آورد بحران رفاه است و معتقدم که بايد عدالتي همه‌جانبه در توليد و ثروت‌سازي و توزيع ثروت در کشور داشته باشيم و در نهايت همان‌گونه که در زمان رياست‌جمهوري آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني پيشنهاد داده‌ام پيشنهاد مي‌کنم که شوراي ملي نخبگان تشکيل دهيم تا هرکس دلش براي کشور مي‌سوزد بتواند راهکاري پيشنهاد کند و به هم‌انديشي و هم‌افزايي برسيم. »
تصوير آينده تاريک از آتيه کشور عامل اعتراضات بود
امير محبيان، استاد دانشگاه و تحليلگر سياسي نيز در اين همايش گفت: تحليل وقايعي که اتفاق افتاد اهميت بسيار زيادي دارد؛ زيرا اين وقايع نمود يکسري تغييرات جدي است که در آينده اثرات آن را خواهيم ديد. بررسي‌ها نشان مي‌دهد، آن چيزي که اتفاق افتاد اگر درست تحليل شود يک پيش‌لرزه بوده که مي‌تواند زلزله‌اي 7,5 ريشتري را در پي داشته البته مي‌تواند يک هشدار باشد که ما را از افتادن به چاه‌ها يا چاله‌ها نجات دهد. وي معتقد است: «يکي از بحران‌هاي موجود در کشور بحران ناکارآمدي است؛ زيرا اين بحران در حال ايجاد نوعي بحران مشروعيت در کشور است. اعتراض يک مسئله حل نشده است، زيرا مشکلي که شنيده نشود، کم‌کم به مسئله و به تدريج به اعتراض تبديل مي‌شود. درنهايت اگر اين اعتراض شنيده نشود ممکن است يک انسداد يا شورش ايجاد کنند که آثار بسيار مخربي داشته باشد.» او چهار عامل اساسي را براي بروز وقايع و اتفاقاتي که در دي‌ماه رخ داد، برشمرد که به اعتقاد محبيان افزايش انتظارات، کاهش امکانات، ايجاد و پيدايش تصوير ناکارآمد از نظام در ذهن توده‌ها و درنهايت کاهش اميد به آينده و تصوير آينده‌اي تاريک از آتيه کشور در اذهان عمومي است. اين استاد دانشگاه درباره عوامل تشديد‌کننده اين اعتراضات تصريح کرد: «وعده مسئولان در هنگام انتخابات از عوامل تشديد‌کننده اين اعتراضات بود، زيرا در دوران انتخابات تصويري از اينکه وقتي ما بياييم وضعيت بهتر خواهد شد، در ذهن مردم ايجاد شد اما پس از آن اين‌گونه نبود و در عمل تحقق پيدا نکرد. کاهش امکانات ضعف و ناکارآمدي مديريتي و در آخر گسترش دسترسي به داده‌هاي خبري غير‌رسمي از عوامل تشديد‌کننده اين بحران و اغتشاشات اخير بود.»
منبع: آریا
telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-١١-١٣٩۶, ١٠:٠٧

   

پر مبحث ترین ها