سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هاشمی رفسنجانی: اکنون اعتماد آمریکا زیر سووال رفته است

می گفتند احمدی نژاد اگر کسی را معرفی کند، آن فرد رای می آورد البته احمدی نژاد فردی را معرفی کرد اگر چه نام او را نبرد اما از تبار خودش بود و در مجلس بیشتر نمایندگان و در جاهای دیگر نیز افرادی طرفدار او بودند اما روستاییان بیشتر از همه نشان دادند که خواستار تغییر در روند کشور بودند و همه به میدان آمدند و نتیجه درست را گرفتند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اکنون اعتماد آمریکا زیر سووال است زیرا یک هفته بعد از امضای تفاهم نامه، زیر حرف خود زده است.

به گزارش 19دی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی روز پنجشنبه در جمع دانشگاهیان و دانشجویان دانشگاه های آزاد استان کرمان افزود: آغاز شکستن تحریم ها و گرفتن حق آرزوی دور و دراز نیست و اگر طرف ما حسن نیت داشته باشد، ثابت می کنیم در طول شش ماه می توان به ایران اعتماد کرد.
اما اکنون اعتماد آمریکا زیر سووال است زیرا یک هفته بعد از امضای تفاهم نامه، زیر حرف خود زده است.

وی بیان کرد: فکر می کنم راه ما باز شده و اگر به نتیجه کامل برسد، همه درها بر روی نیروهای مخلص و تحصیلکرده که 25 درصد از آن ها بیکار هستند، باز می شود و آنها میدان فعالیت پیدا می کنند و دست ما در دانشگاه بیشتر باز می شود و شما راه بهتری را در پیش خواهید داشت.

وی ادامه داد: همکاری و هماهنگی دانشجویان و دانشگاه ها بسیار با ارزش بود و در شرایطی که داشتیم به بن بست می خوردیم شرایط جامعه ما را درست کرد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به کارهای نسنجیده دولت گذشته، گفت: یا باید بزودی تسلیم می شدیم برخلاف شعارهایی که داده می شد و تحریم ها را ورق پاره عنوان می شد یا اینکه باید جنگ را می پذیرفتیم.

وی افزود: البته جنگ هم از نوع جنگ با عراق نبود و چون ما جنگ را چشیدیم، نمی خواهیم وارد جنگ شویم.

وی تصریح کرد: شما مردم راه را باز کردید و در سالم ترین انتخابات زمان خود، در انتخاباتی این چنینی آنهایی که امیدوار بودند شرکت کردند و اگر ناامیدان به نفع شما شرکت می کردند نیز آرا بسیار بالا می رفت.

هاشمی رفسنجانی گفت: قبل از انتخابات فکر می کردند مردم و حداقل روستاییان فریب پول یارانه ها را بخورند که دو سه برابر در طول سال از آن ها گرفته می شد.

وی افزود: می گفتند احمدی نژاد اگر کسی را معرفی کند، آن فرد رای می آورد البته احمدی نژاد فردی را معرفی کرد اگر چه نام او را نبرد اما از تبار خودش بود و در مجلس بیشتر نمایندگان و در جاهای دیگر نیز افرادی طرفدار او بودند اما روستاییان بیشتر از همه نشان دادند که خواستار تغییر در روند کشور بودند و همه به میدان آمدند و نتیجه درست را گرفتند.

وی اظهار کرد: دنیا فهمید که ملت ایران، تفکری شده که قابل همکاری است و می شود با او تعامل کرد.

هاشمی رفسنجانی بیان کرد: ملت ایرن آنقدر متشخص، زیرک و باسابقه است که دنیا فهمید شرایط مردم از نظر روحیه و فهم عوض شده و زیر بار کارهای نادرست و شعارهای توخالی و فریب کاری نمی رود و به دنبال کارهای عقلانی است و به همین دلیل با ایران وارد مذاکره به صورت جدی و نفس گیر شد و چند نیروی ورزیده ما که وزیر خارجه ما در سطح بالای ورزیدگی قرار داشت در برابر نمایندگان شش کشور جهان، از حقوق ملت دفاع کرد.

وی گفت: آن ها قرارداد شش ماهه را امضا کردند که خیلی ها دنبال بهانه و به هم خوردن این قرارداد بودند.

وی عنوان کرد:رژیم صهیونیستی و لابی آن در اروپا، جمهوری خواهان آمریکا، صهیونیست های مسیحی در آمریکا کارشکنی بسیار می کنند و همچنین در داخل عده ای جاهل شاید با حسن نیت درباره این مذاکرات کارشکنی می کنند.

وی بیان کرد: ما به آن ها هیچ امتیازی ندادیم اما باز کردن و گفتن این حرف زود است و البته آنها امتیاز بزرگی به ما ندادند و آنچه جدی شد، آن بود که با گفت و گو و مذاکره موضوع را حل کنند.

هاشمی رفسنجانی گفت: اوباما تحت فشار مخالفان ما چند شرکت خارجی و داخلی را تحریم کرد تا سر حرف های سابق خود باشند که البته همه در مقابلش موضع گرفتند.

وی ادامه داد: در هفته گذشته با دو سه هیات اروپایی جلسه داشتیم که گفتند اوباما اشتباه کرد و به مجلس سنا امتیاز داد که این کار او اشتباه بود.

وی افزود: اکنون نیز گروه مذاکره کننده در جلسه بروکسل هستند و به یکی از این هیات های اروپایی گفتم به بقیه کشورهایی که این توافق نامه را امضا کردند بی احترامی شد و آنها نیز باید اعتراض می کردند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: این هیات های اروپایی اعلام کردند ما خودمان بزودی برخی تحریم هایی که خود گذاشته ایم، رفع می کنیم و شرایط الان بعد از مذاکره خیلی به نفع ماست و ایران مطلقا به دنبال بمب هسته ای نیست بلکه فناوری هسته ای را به عنوان حق خود و وظیفه حکومت دنبال می کند.

وی تصریح کرد: تصمیمات رهبری در این اتفاقات اخیر کارگشا بود و به سه تصمیم در این رابطه اشاره می کنم.

وی اظهار کرد: در انتخابات، رهبری حرفی زد که تاکنون نزده بود و آن اینکه رای مردم حق الناس است و این حرف اصل اسلام، مسلمانان، قانون اساسی و عقیره پیغمبر است و باید بر روی این حرف تکیه کنیم و مردم از حق خود به آسانی نگذرند.

وی عنوان کرد: خداوند تعهد کرده کسانی که نمی توانند حق خود را بگیرند، ظالم را نمی بخشد و حق مظلوم را می گیرد.

هاشمی رفسنجانی در اشاره به دومین مورد فرموده رهبری گفت: در آغاز مذاکرات موج بلندی در رسانه های بد بلند شد و این گونه مطرح کردند که می روند کشور را بفروشند که رهبر انقلاب در بیانات خود گروه مذاکره کننده را فرزندان انقلاب و ماموران نظام عنوان کردند و فرمودند می روند از کشور حمایت کنند.

وی در باره سومین مورد حمایت رهبری، ادامه داد: پس از این توافق رهبر انقلاب در پاسخ به نامه تبریک رییس جمهوری، فرمودند این گزارشی که شما دادید موجب تشکر من است و به همه افراد تبریک گفتند.

هاشمی رفسنجانی گفت: نقش اصلی را مردم ایفا کردند، راه افتادند، رهبری توجه کردند و افکار عمومی مردم مشخص بود.** در سه چهار سال دانشگاه آزاد را بسیار تضعیف کردندرییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش گفت: دانشگاه آزاد اسلامی مال شما و کل ملت است و از همه مدیران، و مال یک نفر نیست که سهمی در این دانشگاه داشته باشد، مالکیت دانشگاه با عنوان واحد حقوقی در قالب هیات امنایی و هیات موسس است و تنها حق مدیریت دارند نه مالکیت.

وی ادامه داد: ما نیز با عدالت و حساب و کتاب و در صورت امکان این حق مدیریت را داریم.

وی عنوان کرد: در سه چهار سال اخیر دانشگاه آزاد را بسیار تضعیف کردند و یکی از اهداف دولت قبل از روزی که تبلیغات خود را آغاز کرد، تضعیف دانشگاه آزاد بود.

وی افزود: اکنون دانشگاه های آزاد سراسر کشور با سه هزار و 700 میلیارد تومان بدهی مواجه است و در واقع شماها بدهی دارید، دانشگاه با این همه قرض، کار بسیار سختی دارد و مدیریت باید آنقدر توانایی داشته باشد و قرض هایش را بدهد و درآمدها را متناسب با حق خود بالا ببرند و حقوق ها باید بالا روند.

وی به درخواست های دانشجویان اشاره و خاطرنشان کرد: خواسته های شما غیرممکن نیست و ممکن است تعدادی از آن ها زمان ببرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٩-١٣٩٢, ١۴:١٨

   

پر مبحث ترین ها