سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روحانی :از هیچ قدرتی هراس نداریم

نیاز به حماسه دیگری همچون حماسه خرمشهر داریم

بروز شده : ٣-٠٣-١٣٩٣, ١٣:٢۶    نسخه چاپی    
باید سوم خرداد، سرمشق و درسی جاودانه برای ما باشد که چطور فرزندان شما در برابر قدرت‌های بزرگ جهانی و توطئه‌های بین‌المللی با سلاحی اندک و ابزاری محدود توانستند حماسه‌ای بزرگ را خلق کنند. البته خرمشهر را خدا آزاد کرد و این واقعیتی راست و درست است.


رییس‌جمهور با اشاره به جانفشانی رزمندگان برای آزاد سازی خرمشهر، این شهر را هم یادآور تلخ‌ترین روز تاریخ دفاع مقدس بود و هم یاد‌آور شیرین‌ترین ساعات در ایام فتح دوران دفاع مقدس عنوان کرد و گفت:ما یک ملت یکپارچه هستیم و از هیچ قدرتی هراس نداریم.

به گزارش خبرنگار ایلنا حسن روحانی در سالروز حماسه آزادی خرمشهر در مراسم تجلیل از ایثارگران و شهدای فتح خرمشهر که پیش از ظهر امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد،گفت: روزی که دشمن متجاوزانه و ظالمانه بی‌دلیل به سرزمین و خاک ایران حمله کرد روز سختی بود. اما تلخ‌ترین روز روزی بود که پس از هفته‌ها و ساعت‌ها ایستادگی و مقاومت خبر سقوط خرمشهر به گوش مردم ما رسید.

وی افزود: خرمشهر هم یادآور تلخ‌ترین روز تاریخ دفاع مقدس بود و هم یاد‌آور شیرین‌ترین ساعات در ایام فتح دوران دفاع مقدس بود. پیروزی بر دشمن تا دندان مسلح که از سوی همه ابرقدرت‌ها پشتیبانی می‌شد از سوی ملتی که تنها تکیه‌گاهش خداوند بود، کار بزرگی بود.

رئیس جمهور با اشاره به این که در این دوران انواع سلاح‌های شرقی و غربی به سوی دشمن سرازیر می‌شد؛ گفت: همچنین دلارهای نفتی برخی از کشورهای منطقه به سوی خزانه آنها ارسال می‌شد و همه بندرگاه‌هایشان را به عنوان بندر متجاوزین قرار داده بودند و مهمترین عدوات جنگی در اختیار دشمن قرار داشت اما آن‌ها حتی از دادن یک قطعه یدکی که باید طبق قرارداد به ما می‌دادند، امتناع کردند.

روحانی خاطر نشان کرد: ملت بزرگی که راه و مسیر را از راهبر و امام بزرگش دریافت می‌کرد و تکیه‌گاهش الطاف خداوند ومعصومین بود و با تکیه بر فاطمه،علی و حسین و همه بزرگان دین، رمز شروع عملیات خود را بر همین مبنا قرار می‌داد.

وی افزود: فرزندان شما در خرمشهر با دست خالی و سلاح سبک در برابر مجهزترین عدوات دشمن ایستادند و مقاومت کردند و اگر قدمی عقب رانده شدند شبانگاه جای خود را تصرف کردند.

روحانی یاد آور شد: این فرزندان سنگر به سنگر، خانه به خانه و کوچه به کوچه پشت هر نخل و کنار رودخانه‌های کارون و اروند مقاومت کردند.این امر توسط همه اقوام و مذاهب و همه عاشقان این سرزمین انجام شد؛ همه آنهایی که راه حق و امامشان را در زندگی برگزیدند و می‌خواستند به دنیا بگویند دوران زورگویی شما بر ملت‌ها سر رسیده است و اراده و ایمان بر سلاح و ابزار پیروز می‌شود. ما یک ملت یکپارچه هستیم و از هیچ قدرتی هراس نداریم.

رئیس حمهور عنوان کرد: فرزندان ما در خرمشهر خواستند بگویند غرش خانه‌های دشمن در دل و اراده ما تاثیری ندارد و هر چه سختی‌ها بیشتر می‌شود، اراده‌ها و صبوری‌ها نیز تقویت می‌شود.

وی گفت: دشمن در آن دوران نه تنها به زنان و کودکان بلکه حتی به نخلهای سر به فلک کشیده سبز هم رحم نکرده است. آنها فکر می‌کردند که نه تنها خرمشهر بلکه خوزستان را در تصرف خود قرار می‌دهند اما این ملت بزرگ با فرزندان شجاع خود از سپاه و بسیج و عشایر همه قهرمانانش مقاومت و جسارت بزرگی برای احقاق حق خود داشت.

روحانی با بیان اینکه در لحظه سقوط خرمشهر در پایگاه هشتم شکاری حضور داشتم، یادآور شد: من دیدم که ضمن این که خبر سقوط خرمشهر همه را متاثر کرد و بر گونه برخی از تیز پروازان ما اشک جاری شد اما همان جا در چهره آنها دیدم که می خواهند بگویند خرمشهر ما با اراده‌ای مستحکم به سوی تو خواهیم آمد و تو را از چنگال دشمنان نجات می‌دهیم.

وی ادامه داد: دلاورانی چون جهان‌آرا و همه فرمانده‌هان و بسیجیانی که نوزده ماه صبر کردند و زمینه را برای آزادسازی خرمشهر آماده کردند را فراموش نمی‌کنیم. این عملیات‌ها از عملیات ثامن الائمه و شکست حصر آبادان تا سال 61 با پیروزی فتح‌المبین آغاز شد.

وی با اشاره به روند آزادسازی خرمشهر خاطر نشان کرد: مبارزه برای آزادسازی خرمشهر و عملیات بیت المقدس با رمز (یا علی بن ابیطالب(ع)) که راز دلاوری و مردانگی در این سرزمین بوده‌، هست و خواهد بود، ‌آغاز شد و در مراحل مختلف رزمندگان عزیز ما قدم به قدم خود را برای رسیدن به آن هدف اصلی و آن روزی که می‌خواستند دل امام و ملت را شاد کنند آماده کردند و آن سوم خرداد سال 61 بود.

رئیس جمهور با اشاره به شادکامی مردم در روز آزاد سازی خرمشهر گفت: امکان ندارد که یک ایرانی در جای جای این سرزمین و جهان روز سوم خرداد را به عنوان روز پیروزی و بزرگداشت ملت ایران نداند چرا که روز سوم خرداد روز پیروزی اسلام، ایران و اراده یک ملت در برابر اراده جهانیان است؛ روزی که شهد شیرین پیروزی در کام همه ایرانیان قرار گرفت.

وی با درود بر امام راحل و شهدای بزرگ و خانواده‌های عزیز ایثارگر خطاب به خانواده‌های شهدا و ایثارگران ادامه داد: شما فرزندان خود را با کمال افتخار به سوی جبهه‌‌های نبرد فرستادیم و جنازه‌های غرق به خون آنان را با دنیایی از فخر در آغوش گرفتید و می‌دانستید که فرزندانتان برای همیشه جاودانه خواهند شد.

روحانی با بیان اینکه عمر جاودانه تنها از آن شهیدان است، خطاب به خانواده‌های شهدا اذعان داشت: شما نخواستید فرزندانتان عمر شصت و هفتاد سال داشته باشند بلکه می‌خواستید عزیزانتان در تاریخ جهان و پیشگاه خداوند همواره از نعمت‌های او برخوردار و جاودانه باشند.

رئیس جمهور افزود: در این روز مقاومت، ‌حماسه و ایثار و پیروزی نقطه مهم که ملت ایران باید به آن واقف باشند این است که روز پیروزی ما، آزاد سازی خرمشهر نباید منحصر به سوم خرداد سال 61 باقی بماند.

وی با یادآوری اینکه اکنون 32 سال از روز آزاد سازی خرمشهر گذشته تاکید کرد: ما در این جا جمع شدیم و نیز در سراسر ایران یاد‌ آن روز را گرامی می داریم نه به این دلیل که سوم خرداد 61 را فراموش نکنیم بلکه باید سوم خرداد، سرمشق و درسی جاودانه برای ما باشد که چطور فرزندان شما در برابر قدرت‌های بزرگ جهانی و توطئه‌های بین‌المللی با سلاحی اندک و ابزاری محدود توانستند حماسه‌ای بزرگ را خلق کنند. البته خرمشهر را خدا آزاد کرد و این واقعیتی راست و درست است.

روحانی با تاکید براینکه اراده و لطف خداوند باعث پیروزی ملت ایران در برابر تمام توطئه‌‌ها بوده افزود: از آنجا که همه مردم در هدفی واحد،‌ مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن و‌آزاد سازی وطن خود، هم رای و هم دل بودند که دومین شرط برای رسیدن به پیروزی ملی است باید هر روز که می‌خواهیم یک پیروزی بزرگ را بیافرینیم، اینچنین همفکر و هم هدف باشیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: آزادی خرمشهر به عنوان یک موضوع ملی برای تمام ملت ایران بود و بر این اساس هیچ کس نبود که در این موضوع که خرمشهر باید به دامن این ملت بازگردد، تردیدی داشته باشد. در این میان مسلمان، کلیمی، ‌زردتشتی و همه اقوام و مذاهب اعم از شیعه وسنی در رسیدن به این هدف همدل بودند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم پیروزی خرمشهر را در تاریخ کشور تکرار کنیم باز هم باید آرمان‌هایمان به صورت ملی و خواست عمومی همه باشد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: هر کجا اگر باهم متحد شویم و دست به دست هم دهیم، تردیدی نداشته باشید که پیروزی خرمشهر را دوباره می‌آفرینیم. بدانید که ما باید در برابر توطئه بیگانگان و دستیابی به اهداف ملی هر سال و هر ماه، خرمشهری جدید بسازیم.

روحانی با بیان اینکه خرمشهر شهر آرمان است، تاکید کرد: بیایید شهر آرمان‌مان راخرم کنیم و از دست دیگران نجات دهیم و آن را آباد سازیم چرا که خرمشهر تنها دستیابی به خاک نبود بلکه دستیابی به ارزش‌های یک ملت مومن و سرافراز ایران بود.

وی خاطر نشان کرد: ما در خرمشهر به دنیا اعلام کردیم نه یک وجب خاک دیگران را تصرف می‌کنیم و نخواهیم گذاشت که یک وجب از خاک سرزمین‌مان در تصرف متجاوزان باقی بماند و همانگونه که در خرمشهر با رهبری امامان پیروز شدیم امروز نیز با رهبری رهبر فرهیخته و عزیز انقلاب اسلامی با وحدت واتحاد و همدلی در اهداف ملی‌مان پیروز خواهیم شد.

روحانی ادامه داد: ما در زمینه هسته‌ای هم نمی‌خواهیم به بالاتر از حق قانونی و طبیعی و روشن خود قدمی برداریم و همواره گفته‌ایم و خواهیم گفت که در پی دستیابی به فن آوری صلح آمیز هستیم و نخواهیم گذاشت دشمنان و ابرقدرت‌ها گوشه‌ای از سرمایه ملی ما را زیر پا بگذارند و بخواهند به ما زور بگویند.

رئیس جمهور گفت: اگر دیروز فرزندان بسیجی و سپاهی، عشایر،‌نیروی انتظامی و همه و همه در صحنه مقاومت و مبارزه برای پیروزی حضور داشتند امروز هم فرزندان انقلاب در صحنه دیپلماسی برای بدست آوردن پیروز دیگری همانند پیروزی خرمشهر ایستادگی مقاومت،‌ صبوری و فداکاری خواهند کرد.

روحانی با اشاره به این که ما در این مسیر طی دو مرحله باید حرکت کنیم، افزود: اول این که موانعی را که پیش روی ماست باید از میان برداریم، یعنی باید موانع داخلی و مقررات دست و پا گیر را کنار بگذاریم. همچنین باید در روابط خارجی معضلات را کنار گذاشته و در مقابل فساد بایستیم تا زمینه رشد را آماده کنیم.

وی با تاکید بر این که ما باید خود را متحدانه برای خیزشی بزرگ آماده کنیم، تصریح کرد: در دولت یازدهم در هر دو زمینه قدم بر خواهیم داشت.با کمک همه ملت ایران به ویژه خانواده‌های ایثارگران و شهدا و نیروهایی که بر مبارزه و جنگ دفاع کردند امروز هم باید در عرصه توسعه ملی خود را در خط مقدم آماده کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به این که ما نیاز به حماسه دیگری همچون حماسه خرمشهر داریم، گفت: باید همان طور که روز آزادسازی خرمشهر روز غرور ما بود، در پیروزی‌های اجتماعی و فنی در بحث توسعه کشور نیز روزهای غرور ملی بسازیم.

وی گفت: امسال باید با مدیریت جهادی حرکت کنیم و مردم با عزم ملی قدم‌ها را پیش گذارند. با امید به خدا ما در دولت بر غول تورم و رکود پیروز می‌شویم و با کمک شما راه اشتغال جوانان را به عنوان هدف مهم مردم و رهبری باز می‌کنیم و زمینه را برای رشد در عرصه‌های مختلف در سال جاری فراهم خواهیم کرد.

روحانی خاطر نشان کرد: در عرصه نفت و گاز، راه و بنادر، کشاورزی و خودکفایی مواد غذایی و به ویژه رونق اخلاق و فرهنگ که به عنوان هدفی مهم برای همه ملت ما مطرح است و همچنین مبازره با آسیب‌‌های اجتماعی اولین قدم‌ها را در سال 93 بر می‌داریم.

رئیس جمهور ادامه داد: خرمشهر آینده ما توسعه همه جانبه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است. ما با رشد اخلاق و معنویت در کنار رفاه و بهبود معیشت و حرکت به سوی مرزهای علم وفناوری خرمشهرهای جدید را در آغوش خواهیم کشید و پیروزی‌های جدید را نصیب ملت ایران خواهیم کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٣-١٣٩٣, ١٣:٢۶

   

پر مبحث ترین ها