سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیام روحانی به مجلس در آستانه استیضاح:

مجلس با رأی به وزیر علوم انسجام نظام را نشان خواهد داد

دکتر فرجی دانا را فردی لایق، دانشمند، تحصیلکرده، مدیر و مدبر و با اخلاق می دانم و امروز بیش از آنچه در روز اول از لیاقت های او مطلع بودم، در عمل، ویژگی های اخلاقی ایشان را بیشتر لمس کردم
مجلس با رأی به وزیر علوم، انسجام نظام را نشان خواهد داد دکتر فرجی دانا را فردی لایق، دانشمند، تحصیلکرده، مدیر و مدبر و با اخلاق می دانم و امروز بیش از آنچه در روز اول از لیاقت های او مطلع بودم، در عمل، ویژگی های اخلاقی ایشان را بیشتر لمس کردم.

به گزارش انتخاب حمایت گسترده دانشگاهیان واعضای دولت، بخصوص شخص رئیس جمهوری از عملکرد فرجی دانا، کار را برای استیضاح کنندگان سخت کرده و شبکه رسانه ای تندروها را بر آن داشته تا به حجم خبرسازی های خود برای تغییر فضای مجلس بیفزایند رسانه های تندرو به همراه استیضاح کنندگان که در چند روز گذشته سعی کردند استیضاح را غیر جناحی معرفی کنند، در رسیدن به این هدف ناکام مانده اند. بخصوص که محورهای ارائه شده از سوی آنها با دغدغه های ملی و مشکلات جامعه علمی کشور فاصله دارد بسیاری از نمایندگان به اقلیت پایداری خرده گرفته اند که در آستانه هفته دولت و آغاز سال تحصیلی جدید و در شرایطی که کشور با مسائل و مشکلات مختلفی روبه رو است، دمیدن در تنور مطالبات سیاسی و جناحی به صلاح نیست

*حمایت قاطع دولت از وزیر علوم

روحانی: مجلس با رأی به وزیر علوم انسجام نظام را نشان خواهد داد

دولت تدبیر و امید درحالی به نخستین هفته دولت، پس از یک سال از فعالیت خود نزدیک می شود که همزمان باید برای حفظ یکی از اعضای تیم کابینه نیز تلاش کند. استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تنها کمتر از 11 ماه پس از گرفتن رأی اعتماد از مجلس، هم می تواند یک رکورد محسوب شود، هم بیان کننده رویکرد برخی نسبت به دولتی که به تازگی یک ساله شده است. فارغ از اینکه دلیل استیضاح وزیر علوم چیست و مخالفان دولت در مواجهه با آن به چه شیوه ها و رویکردهایی متوسل شده اند، دولت اعتدال بر آن است تا هفته دولت را با حضور همه اعضای کابینه و بدون حتی یک غایب برگزار کند. حمایت کامل اعضای دولت، بویژه رئیس جمهوری، معاون اول، سخنگو و سایر همکاران رضا فرجی دانا از علمکرد وی، مؤید همین نکته است.

حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه چهارشنبه گذشته هیأت دولت که در آن گزارش وزارت علوم درباره وضعیت بورسیه های تحصیلی در سال های اخیر به دولت ارائه شد، با حمایت از وزیر علوم گفت که «دکتر فرجی دانا را فردی لایق، دانشمند، تحصیلکرده، مدیر و مدبر و با اخلاق می دانم و امروز بیش از آنچه در روز اول از لیاقت های او مطلع بودم، در عمل، ویژگی های اخلاقی ایشان را بیشتر لمس کردم. »

در جلسه یکشنبه این هفته هیأت دولت نیز، بار دیگر رئیس جمهوری از عملکرد و مدیریت رضا فرجی دانا دفاع و تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی با ابراز اعتماد مجدد به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، بار دیگر وحدت و انسجام بیشتر نظام را در شرایط حساس کنونی به جامعه و جهانیان نشان خواهد داد.

روحانی، طرح استیضاح وزیر علوم در مجلس را فرصتی برای تقویت روابط بین دولت و مجلس دانست و افزود: مدیریت دکتر فرجی دانا در دوره ای کوتاه توانسته است فضای کم سابقه ای از آرامش و نشاط را در دانشگاه ها ایجاد کند. وی با مقایسه شرایط ملتهب گذشته با وضعیت همدلی و همکاری کنونی بین دولت و مجلس تأکید کرد که دولت وظیفه خود می داند که از حسن روابط با مجلس حراست کند.

*تقارن استیضاح با هفته دولت

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت نیز درباره استیضاح وزیر علوم، با اشاره به همزمانی استیضاح با آغاز هفته دولت، فرجی دانا را فردی دانشمند و فهیم دانست و اظهار کرد: انتظار داریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رأی قاطع و بیشتر، فرصت تداوم همکاری وی با دولت را فراهم کنند.

وی با اشاره به اینکه در یک سال گذشته همکاری صمیمانه ای بین قوا بخصوص مجلس شورای اسلامی و دولت برقرار بود و باعث شد لایحه بودجه و تصویب آن نیز بموقع صورت گیرد، ابراز امیدواری کرد که مجلس نیز در این زمینه به دولت کمک کند.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه تردید ندارم نمایندگان شریف و فهیم باتوجه به جایگاه صمیمانه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جامعه فرهنگی و بویژه آموزش عالی به این موضوع التفات خواهند داشت، خاطرنشان کرد: هدیه نمایندگان به دولت این نیست که خدمتگزاران نظام را در آغاز سال تحصیلی به این ترتیب مورد انتقاد قرار دهند، اگرچه نظرات سازنده نمایندگان برای همه اعضای هیأت دولت ارزشمند و قابل استفاده است.

وی اظهار امیدواری کرد که نمایندگان با رأی قاطع زمینه ای را فراهم کنند تا وزیر علوم در آستانه آغاز سال تحصیلی که آماده بازگشایی مدارس و دانشگاه ها هست، اقدامات لازم را انجام و بار دیگر نشان دهند که بین دولت و مجلس همکاری صمیمانه ای وجود دارد.

*مخالفان وزیر علوم سیاسی نباشند

معاون اول رئیس جمهوری نیز پیش از این در یادداشتی در صفحه فیس بوک خود، نوشت که به داشتن وزیری مانند دکتر فرجی دانا در حوزه دانشگاهی افتخار می کنم.

اسحاق جهانگیری با بیان اینکه در تدین و سابقه انقلابی وزیر علوم در مقاطع مختلف انقلاب و دفاع مقدس تردیدی نیست و او یک استاد و محقق ممتاز در کشور است که در هرجا مطرح بوده، سیاسی کار نکرده است، به سرنوشت عجیب او اشاره و تصریح کرد: در مجلس ششم که برای وزارت علوم مطرح شد به او رأی اعتماد ندادند و در این مجلس که گرایش اکثریت با آن مجلس متفاوت است باز جمعی او را استیضاح می کنند. فکر می کنم که کافی نیست که خود آدم سیاسی عمل نکند، بلکه مخالفان هم باید سیاسی نباشند.

*آرامش در دانشگاه ها

درحالی که طراحان استیضاح، انتصاب های وزارت علوم را مغایر سیاست های دولت عنوان می کنند که ثبات و آرامش را در محیط دانشگاه به مخاطره انداخته، همکار دانشگاهی فرجی دانا در دولت تدبیر و امید، تأکید کرد که «از زمانی که او مسئولیت وزارت را در این مجموعه به دست گرفته اند شاهد وجود آرامش در دانشگاه ها هستیم که نشان دهنده خدمات زیاد او در این برهه است.»

سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تأکید بر اینکه استیضاح حق مجلس بوده و ما تابع قانون هستیم، فرجی دانا را یکی از سرمایه های ملی کشور و از افتخارات جامعه دانشگاهی ایران دانست و خاطرنشان کرد: امیدواریم زمینه همکاری بین مجلس و وزارت علوم فراهم شود تا شاهد بهره مندی دانشگاه ها از مدیریت فرجی دانا در این جایگاه باشیم، چرا که ایشان می توانند در این مجموعه باعث خیر باشند.

وی ابراز امیدواری کرد که «در نخستین سال شروع به کار دولت و همچنین در هفته دولت همه به اتحاد و همدلی موجود کمک کنند و اتفاق خاصی نیفتد».

وزیر بهداشت گفته بود: مطمئنم بزرگانی که نفوذ کلام دارند و دلسوز نظام هستند کمک خواهند کرد. هاشمی البته استیضاح یکی از اعضای دولت در هفته دولت را از عجایب دانست و گفت: حتماً وزارت علوم از رأی اکثریت نمایندگان به ابقای دکتر فرجی دانا بهره مند خواهد شد و همکاری ما با این وزارتخانه و دکتر فرجی دانا ادامه خواهد داشت.

*پرونده بورسیه های غیرقانونی در دیوان محاسبات

نمایندگان استیضاح کننده یکی از محورهای استیضاح را بورسیه های غیرقانونی و جلوگیری از ادامه تحصیل این عده اعلام کرده اند.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دولت اعتدال که در زمان فعالیت دولت دهم و وزارت کامران دانشجو، رئیس دیوان محاسبات بوده به تازگی اعلام کرد که «در زمان ریاستم در دیوان محاسبات پرونده این بورسیه ها در حال بررسی بود و گزارشی از آنها تهیه شد. »

وی با تأکید بر اینکه «مسئولان وقت وزارت علوم هم در جریان رسیدگی این پرونده بودند» اضافه کرد: «در آن زمان به بازرسان و معاونان دیوان سپردم که گزارشی در این زمینه تهیه کنند که این گزارش تهیه و در مسیر رسیدگی بود که من به وزارت کشور منتقل شدم.»

*صف بندی سیاسی در آستانه استیضاح

بنا به تصمیم روز گذشته هیأت رئیسه مجلس و اعلام آمادگی دولت، بررسی طرح استیضاح وزیر علوم در دستور کار فردای مجلس قرار گرفت.

رضا فرجی دانا نخستین وزیر کابینه دولت یازدهم است که باید برای ماندن در مسئولیت خود یکبار دیگر از بهارستان رأی اعتماد بگیرد. استیضاح وزیر دولت در حالی چهارشنبه در دستور کار مجلس قرار دارد که رئیس جمهوری به همراه چند نفر از وزرای خود قرار است به استان اردبیل سفر کند.

با این حال محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت اعلام کرده که حتماً همکاران وزیر علوم در دولت او را در جلسه روز استیضاح همراهی خواهند کرد.

سبحانی نیا عضو هیات رئیسه مجلس هم خبر داده که رئیس جمهوری برای دفاع از وزیر علوم چهارشنبه به مجلس می رود.

حمایت های دولت و بخصوص شخص رئیس جمهوری از عملکرد فرجی دانا در کنار حمایت های گسترده جامعه دانشگاهی، کار را برای تیم استیضاح کنندگان سخت کرده است.

در این فضا تیم استیضاح به سازماندهی یک حرکت روانی از طریق شبکه رسانه های زنجیره ای خود دست زده اند.

شبکه رسانه ای تندروها یکی دو روز مانده به جلسه استیضاح به حجم خبرسازی های خود برای تغییر فضای مجلس افزوده است. علاوه بر ارسال پیامک های ساختگی و بی پایه، برخی از رسانه های نزدیک به اقلیت جبهه پایداری با انتشار خبرهای جهت دار سعی در آن دارند تا مدیریت مجلس در روز استیضاح را تحت تأثیر قرار دهند.

دوخبرگزاری و یک روزنامه این روزها در صف مقدم پوشش مواضع اسیضاح کنندگان وزیر علوم هستند که تلاش می کنند با جوسازی های خود اکثریت مجلس را همراه اقلیت پایداری در مجلس نشان دهند.

محور برجسته و مشترک اقدامات این رسانه ها در دو سه روز گذشته و بخصوص از دیروز زیر سوال بردن عملکرد فرجی دانا و القای سیاست زدگی در این وزاتخانه بوده است.

یک روزنامه در تیتر یک روز گذشته خود با ردیف کردن برخی اطلاعات نادرست که مشخص شد مربوط به اواخر دولت دهم بوده، نتیجه گرفته که رتبه علمی ایران در دوره یکساله حضور فرجی دانا دروزارت علوم سقوط کرده و از 17 به 15 رسیده است. حلقه رسانه ای دولت قبل که در یک نشریه گرد آمده اند هم به مدد اقلیت پایداری در مجلس آمده و با انجام مصاحبه هایی با برخی چهره های مرتبط با بورسیه های دانشجویان دکترا مثل کامران دانشجو وزیر علوم دولت دهم، محمد مهدی زاهدی وزیر علوم دولت نهم ، حسن مسلمی نائینی رئیس سازمان دانشجویی وزارت علوم دولت گذشته و ... سعی کرده این خط خبری – تحلیلی را برجسته کند که تصمیمات گرفته شده در وزارت علوم توسط برخی چهره های دیگر غیر از فرجی دانا گرفته می شود. این رسانه ها موج « دانشگاه هراسی» را به راه انداخته اند؛ با این محور که نقش آفرینان حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 میدان دار حوزه آموزش عالی شده و در صورت ادامه این روند نیروهای انقلابی کنار زده خواهند شد.

این حجم زیاد از تولید و انتشار اخبار و گزارش های غیر واقعی برای تقویت جبهه مخالفان فرجی دانا در حالی است که به نظر می رسد پایداری ها در همراه کردن اکثریت مجلس ناکام مانده و در آخرین روزهای منتهی به استیضاح برای متقاعد کردن همکاران خود از هر ابزاری استفاده می کنند.

این رسانه ها به همراه استیضاح کنندگان که طی چند روز گذشته سعی کردند استیضاح را غیرجناحی و از سوی همه گرایش های موجود در مجلس معرفی کنند، در رسیدن به این هدف ناکام مانده اند. بخصوص که محورهای ارائه شده از سوی آنها با دغدغه های ملی و مسائل مبتلا به جامعه علمی کشور فاصله دارد.

بسیاری از نمایندگان مجلس در روزهای گذشته بر اقلیت پایداری خرده گرفته اند که در آستانه هفته دولت و آغاز سال تحصیلی جدید و در شرایطی که کشور با مسائل و مشکلات مختلفی روبه رو است که همکاری و تعامل همه دستگاه ها را می طلبد، کوبیدن بر طبل برخی خواسته های سیاسی و جناحی به صلاح نیست.

از جمله علی مطهری نماینده تهران که به ایسنا گفت: این استیضاح با دلایل ضعیف در شرایط فعلی که دنیای اسلام گرفتار مشکلات متعدد و از همه مهمتر مسئله فلسطین است و غربی ها مصمم به خلع سلاح حماس و جهاد اسلامی هستند و از طرف دیگر داعش تا نزدیکی مرزهای ما رسیده است و شرایط خاورمیانه شرایط خاصی است، کار عاقلانه ای نیست.

او افزود: به نظر من اصل مطلب و ریشه این استیضاح در نوع تفکری است که استیضاح کنندگان درباره آزادی بیان و مسئله حفظ نظام دارند و به عبارت دیگر در ترسی است که این ها از باز شدن فضای دانشگاه ها دارند. در حالی که اساسا سیاست دولت به هیچ وجه ایجاد فضای آشوب در دانشگاه ها نیست. علاوه بر اینها رای مردم در سال 92 این بود که خواهان تغییر فضا هستند. ادامه فضای قبلی که چیزی شبیه اختناق بود با توجه به انتخاب مردم در سال 92 درست نبود. اگر مردم خواهان ادامه آن فضا بودند به آقای جلیلی رأی می دادند.

*حمایت اکثریت فراکسیون رهروان

نگرانی های استیضاح کنندگان با همراهی نکردن فراکسیون رهروان ولایت بیشتر شده است.

رضا فرجی دانا روز یکشنبه در جلسه هیأت رئیسه فراکسیون اکثریت مجلس شرکت کرد و بنا بر اعلام سخنگوی این فراکسیون امروز قبل از آغاز نشست علنی مجلس هم در جلسه شورای مرکزی فراکسیون حضور می یابد.

صفر نعیمی در گفت و گو با ایرنا تأکید کرد که قریب به اتفاق اعضای هیأت رئیسه فراکسیون رهروان خواهان ابقای وزیر علوم هستند که این موضوع در راستای تفاهم و تعامل بین مجلس و دولت مبنی بر بیانات رهبر معظم انقلاب است. همراهی و همکاری فراکسیون اکثریت مجلس- که اجتماعی از نمایندگان میانه رو و اعتدالی مجلس نهم هستند- با دولت انتظاری است که مردم و کارشناسان از این فراکسیون دارند.

احمد شوهانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرنگار ایران گفت: در صورت همراهی نکردن فراکسیون رهروان با دولت و حمایت نکردن از وزیر علوم این تلقی در بین مردم و کارشناسان ایجاد می شود که میدان داری مجلس و صحن علنی به دست اقلیت مجلس است و اکثریت منفعلانه دنباله رو آنهاست.

*حاشیه های یک استیضاح

از همان روزی که رضا فرجی دانا استاد تمام دانشگاه سکان وزارت علوم را در دست گرفت سنگ های ریز و درشتی جلوی پایش انداخته شد تا بلکه بتوانند او را از رسیدن به اهدافش باز دارند.

در دوره دوم ریاست جمهوری آقای خاتمی هم روزهای سختی برای فرجی دانا بود.

دانشگاه تهران تنش های سختی را از سر می گذراند و تنها فرجی دانا بود که در میان دانشجویان هر روز حاضر می شد تا از آنان دلجویی کند. آن زمان هم افراطیونی بودند که نسبت به این عملکرد آقای رئیس خرده گرفتند.

وزیر علوم 50 ساله دولت یازدهم در این سال ها بخوبی دریافته که محیط دانشگاهی آدمی را می خواهد که از حاشیه ها و جنجال ها به دور باشد. او دانشجو را خوب می شناسد.

فرجی دانا می داند که دانشجو سری نترس دارد، جسارت دارد، حرف می زند، از آرمان هایش می گوید و مطالباتش را جست وجو می کند. هیچ کس نمی تواند جنب و جوش را از دانشگاه بگیرد و البته افت و خیز دانشگاه هم تمامی ندارد.

او و البته رئیس دولت یازدهم از همان ابتدای کار خوب می دانستند که محیط دانشگاهی در 8 سال گذشته جولانگاه جناح بازی بود و دانشجویان بسیاری ستاره دار شدند و استادان زیادی هم به اجبار بازنشسته.

در این سال ها صدای نارضایتی استادان و دانشجویان از سبک و سیاق مدیریت دانشگاه ها بلند بود، گرچه به جایی نمی رسید. در برخی از دانشگاه ها رؤسای دانشگاهی سخت ترین اقدامات را برای دانشجو و استاد درنظر می گرفتند؛ تعطیل کردن رشته های علوم انسانی، نادیده گرفتن قوانین در دانشگاه ها، و... همه این موارد دست به دست هم داد تا رئیس دولت بهترین گزینه اش را در طبقه 16 وزارت علوم قرار دهد.

رئیس دولت یازدهم یک حقوقدان است، او نگاه سلبی به دانشگاه ها ندارد و خواسته و می خواهد حق و حقوق واقعی دانشجویان را به آنان باز گرداند. برای همین به دنبال کسانی رفت که سر و سامانی به فضای ملتهب دانشگاه بدهند.

میلی منفرد که نشد، توفیقی که او نیز نشد و بعد فرجی دانا که سرانجام زمام وزارتخانه را به دست گرفت. این وزیر جوان کابینه در این مدت برآن بوده که باردیگر دانشگاه را تبدیل به محیطی آکادمیک کند. محیطی که دانشجویان حرف می زنند و مطالبات شان را از مسئولان پیگیری می کنند. اما این تغییر و تحولات به مذاق خیلی ها خوش نیامد؛ چرا که فرجی دانا نخستین وزیر کابینه یازدهم بود که تنها بعد از گذشت 62 روز از رأی اعتماد بهارستان به مجلس فرا خوانده شد تا توضیحاتی درباره انتصاباتش در وزارت علوم ارائه دهد.

فرجی دانا در همان ماه های اولیه جعفر میلی منفرد را به عنوان معاون آموزشی و جعفر توفیقی را به عنوان مشاور عالی خود منصوب کرد.

نمایندگان مجلس بلافاصله به فرجی دانا اعتراض کردند و از او توضیح خواستند. نمایندگان می گفتند، فرجی دانا در نشست های کمیسیون وعده داده بود که در انتصابات خود از افراد مورد اعتراض آنها استفاده نمی کند.

اعتراضات به انتصابات وزیر علوم تا آنجا بالا گرفت که در جریان حضور برخی از مسئولان حقوقی و پارلمانی دانشگاهی در جلسه 19 آبان ماه سال گذشته در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بحث هایی پیش آمد.

همین امر موجب تجمع ها و طومارهایی از طرف دانشجویان و استادان برخی از دانشگاه ها در مذمت این رفتار و جانبداری از وزیر علوم شد.

افراطیون مجلس وزارت علوم را از جمله حساس ترین وزارتخانه های دولت می دانند و می خواهند سایه خودشان هم روی این وزارتخانه مستدام باشد! به همین علت هر از چندگاهی وزیر علوم مهمان مجلس می شد، تا اینکه موضوع بورسیه های غیر قانونی دولت نهم و دهم مطرح شد و نام هایی منتشر شد که برخی از نمایندگان مجلس را بشدت خشمگین کرد.

در نتیجه برگه استیضاح وزیر امضا شد. چندی پیش خبرهایی درباره رانت های تحصیلی به اقوام و خویشاوندان دولت نهم و دهم اعلام شد. آنطور که آمارها می گوید 3هزار دانشجوی بورسیه بدون رعایت ضوابط کامل علمی از سوی دولت سابق بورسیه شدند.

برخی از دانشجویانی که کم و بیش از توان علمی بسیار ضعیفی برخوردار بودند و عمدتاً از رانت و فامیل برای گرفتن بورس های تحصیلی استفاده کردند.

نام برخی از آقازاده های دولت نهم و دهم و برخی از فرزندان و البته چند نماینده نیز در این فهرست به چشم می خورد و حالا 51 نماینده مجلس که بیشتر عضو جبهه پایداری هستند، می خواهند نخستین استیضاح به نام آنها رقم بخورد.

افشای پرونده بورسیه های غیرقانونی چیزی نبود که این نمایندگان بتوانند راحت از کنار آن بگذرند. در مقابل، نزدیکان وزیر علوم پیش از این اعلام کردند که اگر نمایندگان بر استیضاح اصرار کنند در جلسه علنی مجلس تخلفات 8 سال گذشته در این وزارتخانه افشا خواهد شد.

خبرگزاری ایلنا نوشته است که به اسنادی دست یافته است که نشان می دهد، اعضای خانواده برخی از طراحان استیضاح وزیر علوم در فهرست بورسیه های غیرقانونی دولت نهم و دهم هستند.

نام پسر و داماد یکی از وزرای دولت دهم نیز در این فهرست قرار دارد؛ کسی که از طراحان استیضاح وزیر علوم است.

این گزارش می افزاید که به داماد این نماینده مجلس فعلی بورسیه ادامه تحصیل در امریکا و به پسر وی بورسیه ادامه تحصیل در کانادا داده شده است.

علی مطهری هم اعلام کرده است که وزیر علوم باید از این استیضاح استقبال کند زیرا حضور او در مجلس باعث برملا شدن حقایق و خلاف های دولت گذشته خواهد شد. موضوع استیضاح و علت استیضاح وزیر علوم سر و صدای خیلی از کاربران دنیای مجازی را در آورده است. کاربران شبکه های مجازی که با دیدن اسامی بورسیه ها شوکه شده بودند، در فضای مجازی به این استیضاح خرده گرفتند. این کاربران در نوشته هایشان تأکید کردند چطور ممکن است که عده ای چشمان شان را در زمان دولت نهم و دهم بر این بی عدالتی آموزشی ببندند.

در فیس بوک صفحه ای برای حمایت از دکتر فرجی دانا تشکیل شده و همچنین گروهی از هواداران فرجی دانا کمپین تماس با نمایندگان مجلس برای همراهی نکردن با استیضاح را شکل دادند.

*کارنامه وزیر علوم از زبان اساتید دانشگاه های ایران

موج حمایت های جامعه علمی کشور از دکتر رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنان ادامه دارد، بسیاری از اساتید دانشگاه های سراسر کشور ریشه این استیضاح را سیاسی می دانند و خواهان تجدیدنظر نمایندگان در این خصوص هستند.

* نمایندگان با فاصله گرفتن از مسائل سیاسی، منطقی تصمیم بگیرند

دکتر «سید ابوالحسن نائینی»، رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین که سابقه حضور 28 ساله در عرصه های علمی، آموزشی و فرهنگی کشور را دارد، معتقد است که وزیر علوم، در بازه زمانی حدود یک ساله که در رأس این وزارتخانه حضور داشته، حرکت های بسیار پویا و سازنده ای را در سطح دانشگاه های کشور انجام داده است.

وی با تأکید بر این نکته که استیضاح حق نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی است، می گوید: آقای دکتر فرجی دانا، براساس برنامه هایی که به مجلس ارائه داد و از آن ها دفاع کرد و نمایندگان نیز به آن رأی دادند، عمل کرده است. بهتر آن بود که نمایندگان اجازه می دادند، این برنامه ها که همگی در راستای سیاست های نظام و مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ آرامش دانشگاه ها و رشد مراتب علمی آن بوده است به سرانجام می رسید.

دکتر نائینی، با بیان این که به نظر می آید، استیضاح خیلی عجولانه و زود بوده است، به دلایل ذکر شده این استیضاح از سوی نمایندگان می پردازد و می افزاید: بحث استیضاح از زمانی که وزیر، معاونان و مدیرانش را انتخاب کرد، پیش آمد. خوب بود که آقایان نماینده قبل از آن که امضاهای استیضاح را جمع می کردند، نظر استادان و دانشجویان را جویا می شدند. اینکه می گویند رؤسای دانشگاه ها صلاحیت ندارند، درست نیست، چرا که شورای عالی انقلاب فرهنگی این رؤسا را تأیید کرده اند.وی بحث بورسیه ها را از جمله دیگر دلایل ذکر شده برای این استیضاح می داند و خاطرنشان می کند: باید درخصوص بحث بورسیه ها، تحقیق و بررسی می شد. نه اینکه به خاطر آن وزیر را استیضاح می کردند.ما در دانشگاه خودمان داشتیم افرادی را که به صورت غیرقانونی بورسیه شده بودند و درس شان را نیز خوانده و تمام کرده بودند! این بحثی است که ما به صورت مستند، اسناد آن را در اختیار داریم. رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین در پاسخ به این سؤال که توصیه تان به نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی چیست؟ تصریح می کند: در هر حال نمایندگان تصمیم گرفته اند که استیضاح را انجام دهند، پس توصیه من آن است که سعی کنند با فاصله گرفتن از مسائل سیاسی، منطقی تصمیم بگیرند.

*استیضاح ریشه سیاسی دارد

دکتر رسول مقصودپور استاد برجسته حقوق خصوصی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با اشاره به استیضاح وزیر علوم گفت: استیضاح ریشه سیاسی دارد. دکتر فرجی دانا پس از حضور در این سمت تلاش بسیاری کرد تا نابسامانی ها واشتباهات صورت گرفته در مجموعه این وزارتخانه در دولت های نهم ودهم را جبران کند و درهمین راستا بازگرداندن استادان برجسته که به نادرستی بازنشست شده و رفع مشکل دانشجویان فعال فرهنگی و سیاسی معروف به دانشجویان ستاره دار را در دستور کار قرار داد که این امر به مزاج برخی نمایندگان مجلس نزدیک به دولت قبل خوش نیامده است.

وی در خصوص چرایی نشانه رفتن مخالفین دولت به وزارت علوم، اظهارداشت: فکر می کنم از اول این حساسیت در خصوص شخص وزیر و وزارت علوم وجود داشت. به یاد داشته باشید که 2 گزینه نخست رئیس جمهوری برای تصدی وزارت علوم نتوانستند رأی اعتماد اکثریت اصولگرا و نزدیک به دولت قبل مجلس را کسب کنند و مدتی این وزارتخانه با سرپرست اداره شد. به نظرم طراحان استیضاح به دنبال دست گرفتن کنترل دانشگاه ها هستند. هدف این است که وزیر علوم نتواند اقدام های مورد نظر دولت و شخص رئیس جمهوری را در دانشگاه ها عملی کند. این افراد نمی خواهند فضای دانشگاه باز شده و دانشجو آنگونه که رهبر معظم انقلاب بارها فرموده اند سیاسی باشد.

دکتر مقصودپور بیان کرد: به طور قطع یکی از ریشه های اصلی استیضاح ماجرای افشای بورسیه های غیر قانونی است. اعطای این بورسیه ها اوج بی قانونی فعالیت های دولت های نهم ودهم در عرصه آموزش عالی است.

وی در خصوص حمایت دانشگاهیان از وزیر علوم، بیان کرد: تمام دانشگاهیان کشور، استادان و دانشجویان معتقد به تبادل فکر و اندیشه هستند در حمایت از وزیر و سیاست های او یکصدا هستند و از هیچ حمایت و کمکی کم نگذاشته و نخواهند گذاشت. البته این را خاطرنشان کنم که تغییر وزیر نیز دردی از دردهای موجود کم نخواهد کرد زیرا در صورت وقوع این مسأله نیز جامعه دانشگاهی روشن شدن نقاط تاریک پرونده وزرای دولت های نهم و دهم را مهمترین مطالبه خود از وزیر بعدی می داند.

*انتصابات در دانشگاه ها روال قانونی خود را دارد

استیضاح حق قانونی نمایندگان مجلس است، اما با مرور آموزش عالی کشور در یک سال گذشته و در مقایسه با سال های قبل واقعیت هایی روشن می شود.

علی نجفی نژاد سرپرست دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان افزود: وزیر علوم یکی از شخصیت های برجسته کشور و از نظر علمی و اخلاقی فردی کاملاً شناخته شده است. در مدیریت وی عقلانیت، نظم و رویکرد علمی وجود دارد و با همین رویکرد در یک سال گذشته وضعیت دانشگاه ها را با وجود مشکلات مالی و انباشت مطالبات مدیریت کرده و توانسته فضای آرام و مناسبی در دانشگاه ها ایجاد کند و اطمینان خاطری در بین دانشجویان و اعضای هیأت علمی فراهم نماید. امنیت روحی و روانی را که یکی از پیش نیازهای توسعه علمی است تا دانشگاه و محقق رشد علمی داشته باشد و برای مشکلات جامعه قدم بردارد فراهم کرده است. در دوره یک ساله گذشته در همه دانشگاه ها شاهد این مسأله هستیم از آرام ترین شرایط برخوردارند که می تواند شتاب علمی کشور را که از مطالبات مقام معظم رهبری است فراهم کند.

سرپرست دانشگاه علوم کشاورزی گرگان ادامه داد: نکاتی که نمایندگان در رابطه با عملکرد وزیر علوم مطرح کردند برخی جایگاه درستی ندارد به عنوان مثال در بند 4 عنوان کردند تحرکات سیاسی ضد انقلاب و ضد نظام در دانشگاه ها که باتوجه به حضور نهادهای نظارتی که کار رسیدگی به این امور را دارند این مسأله در دانشگاه ها وجود ندارد و همان روال گذشته را شاهد هستیم. به گفته وی، تمامی انتصابات در دانشگاه ها هم روال قانونی خود را دارد. مجوزها و استعلام های لازم انجام می گیرد و عزل و نصب ها با تأیید مرجع ذیصلاح صورت گرفته است. در مقایسه نیز مدیرانی که در دوره ریاست دکتر رضا فرجی دانا منصوب شده اند وضعیت علمی و تجربی این مدیران جدید نه تنها نسبت به قبل کاهشی نداشته بلکه در بعضی موارد استادان با درجات علمی و تجربی بالاتر منصوب شده اند.

نجفی نژاد به عنوان فردی دانشگاهی با 23 سال سابقه کار در رده های مختلف مدیریتی، علمی و اجرایی اظهار داشت: با احترام به حقی که نمایندگان مجلس برای خود قائل هستند، می شد این سؤالات و ابهام های آنان به شکل بهتری برطرف شود و دکتر فرجی دانا به عنوان وزیری دانشمند و فردی فرهیخته در رأس وزارت علوم ادامه کار دهند. مطالبه اکثریت دانشگاهیان، استادان و دانشجویان نیز همین است.

منبع: روزنامه ایران
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠۵-١٣٩٣, ١٣:٠۵

   

پر مبحث ترین ها