سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

المیادین:

سخنان هسته ای رهبر ایران نشان می دهد که مذاکرات به نقطه حساسی رسیده است

ناظران در ایران معتقدند رهبر معظم این کشور به خوبی از مانع تراشی طرف آمریکایی در مسیر مذاکرات آگاهی دارد.


شبکه المیادین گزارش داد: اظهارات روز گذشته رهبر معظم ایران نشان می دهد مذاکرات هسته ای با غرب به مرحله حساس و دشواری رسیده است.

 روشن است که رهبر معظم جمهوری اسلامی اطلاعات دقیق و مشروحی از روند مذاکرات با گروه پنج بعلاوه یک دارد. رهبر معظم ایران تاکید کرد طرف مقابل منطقی نیست و به دنبال اعمال فشار است و مرتکب اشتباه راهبردی در برابر ایران می شود. این سخنان در واقع پیام هشدار آمیزی به طرف آمریکایی است. زیرا همه در تهران می دانند که طرف آمریکایی نبض این مذاکرات را در دست دارد و دیگر اعضای گروه پنج به علاوه یک نقش حاشیه ای برعهده دارند. علت دیدارهای مکرر وزرای امور خارجه ایران و آمریکا همین مسئله است. جان کری و محمد جواد ظریف در مدت چهل و هشت ساعت دو بار با یکدیگر دیدار کردند. ناظران در ایران معتقدند رهبر معظم این کشور به خوبی از مانع تراشی طرف آمریکایی در مسیر مذاکرات آگاهی دارد.

المیادین افزود: به نظر می رسد آمریکایی ها خواسته های غیرمنطقی را در مذاکرات مطرح کردند که ارتباطی به اصل مذاکرات و توافقنامه ماه نوامبر ندارد. ایران از جامعه جهانی می خواهد تا آن را به عنوان یک کشور هسته ای به رسمیت بشناسند و تحریمها علیه تهران را لغو کنند. به نظر می رسد طرف آمریکایی در ادامه مذاکرات خواسته هایی را مطرح می کند که طرف ایرانی هرگز حاضر به پذیرفتن آنها نیست، زیرا معتقد است این خواسته ها ارتباطی به هدف مذاکرات ندارد. دولت و پارلمان ایران خود را برای هر احتمالی آماده می کنند. ایرانی ها تاکید می کنند مذاکرات گام مهمی به جلو برداشته است، اما طرف مقابل تلاش می کند موانعی در مسیر مذاکرات قرار دهد.

وی درباره دیدار غیرمنتظره ظریف و جان کری خاطرنشان کرد: اطلاعاتی درباره دومین دیدار ظریف و کری منتشر نشده است. سخنان ظریف پس از دیدار با کری نشان می دهد فشارها و موانع مهمی در مسیر مذاکرات ایجاد شده است. ظریف تاکید کرد نباید فرصت مذاکرات هسته ای از دست برود، زیرا این فرصت تکرار نخواهد شد و مذاکرات باید به نتیجه برد - برد و نه باخت - باخت یا برد - باخت برسد. ظریف در واقع با این سخنان درباره به نتیجه نرسیدن مذاکرات هشدار داد.

 

منبع: تیک

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-١١-١٣٩٣, ١٠:١١

   

پر مبحث ترین ها