سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روحانی: مذاکره کنندگان در چهارچوب حرکت می کنند/ لاریجانی:سوء ظن به یكدیگر در موضوع هسته‌ای بسیار مضر است

ششمین نشست مشترک دولت و مجلس به میزبانی دولت در سالن اجلاس سران برگزار شد.

 

حسن روحانی رییس جمهوری در ابتدای سخنان خود ضمن خوش آمدگویی به رییس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ماه مبارك رمضان را، ماه عبادت و تقرب به خدا دانست و گفت: بی تردید هر چه همدلی، مهربانی و برادری بین مردم و مسئولین بیشتر باشد، لطف و عنایت خداوند بیشتر خواهد بود و حق تعالی ما را در عرصه‌های مختلف یاری خواهد كرد.

دكتر روحانی افزود: همدلی و همزبانی ملت و مسوولین باعث خواهد شد كه از هیچ قدرتی نهراسیم و مطمئنا با این روحیه از مشكلات عبور خواهیم كرد.

گزیده سخنان روحانی را در ادامه می خوانید:

مذاكرات هسته‌ای به مرحله حساسی رسیده است، مذاكرات مسأله همه كشور است و امیدواریم با كمك مجلس و حمایت مردم ضمن احقاق حقوق ملت و تأمین منافع كشور به نتیجه قابل قبول و خوشحال‌كننده دست یابیم.

مذاكره‌كنندگان كشور در چارچوب‌های مشخص‌ شده از سوی رهبر معظم انقلاب كه به طور شفاهی و كتبی ابلاغ شده حركت می‌كنند.

این مذاكرات به عنوان یكی از مهم‌ترین مذاكرات دیپلماتیك كشور است. این كار مهم در چارچوب رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، شورای عالی امنیت ملی و قانون اساسی پیش رفته و خواهد رفت.

درباره استیضاح وزیر آموزش و پرورش، سوال و استیضاح از وزرا حق قانونی مجلس است، اما در این شرایط كه آخرین سال فعالیت مجلس نهم است، امیدواریم جلسه استیضاح به بهترین نحو كه نشانه همدلی و همكاری دولت و مجلس باشد، برگزار شود.

آموزش و پرورش مشكلات خاص خود را دارد، دولت یازدهم در سال ۹۲ تا ۹۴ بیش از سایر دستگاه‌ها به این وزارتخانه بودجه و اعتبار اختصاص داده و بیش صد در صد اعتبارات تصویب شده را تخصیص داده است و وزیر نیز همه تلاش خود را در جهت حل مشكلات این وزارتخانه بكار بسته است.

مسیر حل مشكلات فرهنگیان عزیز بهتر از سال گذشته و در جهت ارتقاء منافع آموزش و پرورش در حال طی شدن است و امیدواریم اگر سوال و پرسشی است در جلسه استیضاح با توضیحات وزیر آموزش و پرورش، نمایندگان قانع شوند و مسیر خدمت ادامه یابد.

دولت در شرایط حساسی بار سنگین مسایل مختلف را بر دوش می‌كشد و با كمك نمایندگان مجلس و حمایت مردم كه نمایانگر همدلی و همزبانی مورد نظر رهبر معظم انقلاب است، از مشكلات عبور خواهیم كرد.

الحمدلله وعده‌های داده‌ شده محقق شد و در سال ۹۳ نرخ تورم در كشور به ۲۵ درصد رسیده و شاهد رشد ۳ درصدی در كشور بودیم و البته پیش از تحقق این وعده، افرادی‌ در كشور این امر را امكان ناپذیر می‌دانستند اما گزارش بانك مركزی نشان داد كه در سال ۹۳ توانستیم به این رشد و كاهش تورم برسیم.

با كنترل توقعات و ترسیم مسیر واقعی برای رشد و حركت صحیح اقتصادی می‌توان كار را در كشور پیش برد، البته در سال جاری كار برای دولت كمی سخت‌تر است و برای ادامه راه نیازمند كمك مجلس هستیم.

علی لاریجانی نیز در ششمین نشست مشترک مجلس و دولت که در سالن اجلاس سران به میزبانی قوه مجریه برگزار شده بود، به حمایت از تیم مذاکره کننده هسته ای پرداخت.

گزیده سخنان لاریجانی را در ادامه می خوانید:

امیدوارم مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ به نتیجه مطلوبی برسد و همه باید در جهت حمایت از وزیر امور خارجه و تیم مذاکره‌کننده تلاش کنیم.

مذاکرات هسته‌ای مذاکرات پیچیده‌ای است و از این‌رو تیم مذاکره‌کننده کشورمان باید از همه جهات مورد حمایت باشند. همچنین مهم است که حس کنیم که در یک جبهه واحد قرار داریم، زیرا در جبهه مخالف علناً گفته‌اند که ما به دنبال آن هستیم که پیچ و مهره‌های تاسیسات هسته‌ای ایران را باز کنیم، بنابراین در مقابل چنین حریفی باید هم‌صدا بود.

مذاکرات هسته‌ای نبرد سنگین دیپلماتیک است، قطعاً تمام مسئولان باید از تیم‌ مذاکره‌کننده هسته‌ای حمایت کنند.

در شرایط کنونی کشور با وضعیت رکودی روبرو است، بنابراین اجرای قانون رفع موانع تولید به حل مسائل و مشكلات و خروج اقتصاد از رکود کمک می‌کند. البته در قانون آیین‌نامه‌های مختلفی پیش‌بینی شده که امیدواریم دولت در آینده این آیین‌نامه‌ها را تصویب کند.

قطعاً دغدغه اصلی نمایندگان مجلس بهبود رونق تولید در حوزه کسب و کار است، زیرا در تمام حوزه‌های انتخابیه شرایط اقتصادی با رکود مواجه است. باید برای معوقات و مسائل سرمایه در گردش کارخانجات فکری شود که قطعاً این موضوع در اولویت قرار دارد.

در شرایط کنونی در خیلی از استان‌ها تعداد زیادی از واحدهای تولیدی غیرفعال هستند، البته در دولت مصوبه‌ای گذرانده شده مبنی بر اینكه هیاتی از سوی استانداری‌ها برای کمک به تولید صنایع تشکیل شود که این اقدام بسیار مثبت است، اما باید دولت اختیارات این حوزه را افزایش دهد تا بانک‌ها زیر بار برنامه‌های آنها بروند.

موضوع حائز اهمیت دیگر اینکه سوء ظن به یكدیگر در مسائل ملی مثل موضوع هسته‌ای بسیار مضر است گاهی در محافل اطلاعات اشتباهی نقل و مطرح می شود و عده ای نیز براساس همین تحلیل های غلط تصمیمات اشتباه می گیرند. لذا اکنون بیش از هر زمانی به همدلی و همزبانی نیازمندیم و باید به هم اعتماد داشته باشیم.

از طرف دیگر قدرتهای منطقه ای نیز در حال هزینه برای حفظ منافع خود هستند البته دو جنگ عراق و افغانستان ضعف های تحلیلی و محاسباتی آمریکا را نمایان کرد و در پس این آشکار سازی جریان های تندرو و تروریستی قد علم کردند.

بنده دو مسئله را تأکید می کنم نخست اینکه توانمندی اقتصادی را در درون کشور افزایش دهیم و این مسئله باعث افزایش میزان تأثیرگذاری در منطقه خواهد شد. نکته دیگر اینکه قدر امنیت داخلی را بدانیم چرا که در شرایط کنونی منطقه تنها ایران است که از امنیت و همگرایی مستحكم برخوردار است.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام مجید انصاری معاون پارلمانی رییس جمهوری ضمن خیر مقدم به رییس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اظهار امیدواری كرد در سایه همدلی و همزبانی دولت و مجلس، مشكلات كشور در عرصه‌های مختلف مرتفع شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠٣-١٣٩۴, ٢٣:٠۵

   

پر مبحث ترین ها