سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روحانی: جوانان قربانیان سوداگری مواد مخدر

بروز شده : ۶-٠۴-١٣٩۴, ١۶:۴٣    نسخه چاپی    
رییس جمهوری در پیامی به همایش روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، جوانان را جزو اولین قربانیان سوداگری مرگبار مواد مخدر دانست.

 

متن کامل پیام حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» که روز شنبه توسط «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور در همایش روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در سالن همایش های بین المللی صدا وسیما قرائت شد، بدین شرح است:

روز جهانی مبارزه با مواد مخدر، فرصتی مغتنم برای گسترش آگاهی و جلب حمایت عمومی علیه آسیب های ویرانگر مواد مخدر و همچنین ارایه راهکارهای کارساز در پیکار بی امان و همه جانبه با این معضل بزرگ اجتماعی است.

متأسفانه جوانان که نیروی مولد و پشتوانه توسعه آینده به شمار می آیند، جزء اولین قربانیان این سوداگری مرگبار هستند. کشور ما به واسطه همجواری با کشوری که اصلی ترین منشاء کشت و تولید و به تبع آن فعالیت مجرمان جرایم سازمان یافته و فرامرزی است، در معرض بیشترین خسارات انسانی و عواقب مخرب ناشی از قاچاق و اعتیار قرار دارد.

هم اکنون جمهوری اسلامی ایران به موازات اقدامات و تدابیر مقابله ای، با بهره گیری از ظرفیت های علمی بومی و جلب مشارکت حداکثری سازمان های مردم نهاد، برنامه های فراگیر پیشگیری، درمان و کاهش این آسیب را در دست اجرا دارد. بیش از ۸۵ درصد اقدامات توسط این سازمان ها انجام می گیرد که می تواند الگوی مناسب برای دیگر کشورها باشد.

شعار روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در سال ۲۰۱۵ این است که «بیایید با هم زندگی، جامعه و هویت مان را عاری از مواد مخدر سازیم». امید است با عنایت به این شعار و همسو با سیاست و رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر که از سوی جمهوری اسلامی ایران در حال اجراست، با همت عمومی بتوانیم گام های اساسی تری برای داشتن جهانی عاری از مواد مخدر برداریم.

ضرورت دارد تا جامعه جهانی به ویژه نهادهای بین المللی در تعیین سیاست ها و تنظیم برنامه ها موارد ذیل را مدنظر قرار دهند:

۱- توجه به معیشت جایگزین در مناطق اصلی کشت و تولید با حمایت جامعه جهانی

۲ - همکاری مستمر جهت جلوگیری از ورود درآمدهای نامشروع حاصل از قاچاق مواد مخدر به سیستم های مالی بین المللی

۳ - تحقق اصل مسئولیت مشترک با مساعدت های فنی و تجهیزاتی به کشورهای در مسیر تزانزیت و مبادله اطلاعات عملیاتی

۴ - انتقال تجارب جمعی در زمینه کاهش تقاضا و کاهش آسیب مواد مخدر

با گرامیداشت یاد و خاطره بیش از ۳۷۰۰ شهید و ۱۲۰۰۰ جانباز دلاور کشورمان در این پیکار خطیر و ادای احترام به تمامی کسانی که در سراسر جهان در این مسیر جان خود را فدا کرده اند، از برگزارکنندگان این مراسم و تمامی دست اندرکارانی که با همتی بلند در این نهضت انسان دوستانه در تلاش هستند، تشکر و قدردانی می کنم.

در مراسم ویژه سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر که به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر در حال برگزاریست جمعی از مسوولان کشوری و سفرای کشورهای مختلف حضور دارند.

26 ژوئن برابر با پنجم تیر ماه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نام گرفته است و به همین مناسب در ایران از ششم تا 12 تیر ماه هفته مبارزه با مواد مخدر برگزار می شود.


*ایرنا

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠۴-١٣٩۴, ١۶:۴٣

   

پر مبحث ترین ها