سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پاسخ رهبر انقلاب به نامه رییس جمهور پیرامون توافق هسته ای

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه حجت الاسلام و المسلمین روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در خصوص مذاکرات هسته ای، با تشکر از زحمات فراوان رئیس جمهوری و با قدردانی از تلاش پیگیر و پر طاقت هیات مذاکره کنندهی هسته ای، به سرانجام رسیدن این مذاکرات را گامی مهم خواندند و تصریح کردند که برخی از 6 دولت طرف مقابل در مذاکرات غیرقابل اعتماد هستند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، متن نامه رئیس جمهوری و پاسخ رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم محضر مبارک رهبر معظم انقلاب اسلامی

حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی

با سلام و تحیات وافره

خداوند عزیز و عزت بخش را شاکرم که توفیق آن را نصیب کرد که پایان موفقیت آمیز و عزتمندانه مذاکرات هسته ای را به حضور ملت سربلند ایران و رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام نمایم. این توفیق الهی که حاصل حضور و استقامت تمام عیار ملت بزرگ ایران و هدایت رهبر فرزانه انقلاب بوده است، به برکت حماسه سیاسی مردم و انتخاب رویکرد تعامل سازنده با جهان، و در پی بیست و سه ماه تلاش مداوم در عرصه های اقتصادی و سیاست خارجی، ایران اسلامی را در تثبیت حقوق هسته ای خود به پیروزی رساند و شرایط را برای رفع تحریم ظالمانه و حرکت پرشتاب کشور در مسیر توسعه و پیشرفت و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی فراهم نمود.

این دستاوردها وقتی حاصل شد که قدرت های بزرگ متوجه شدند سلاح تحریم نه قادر است سرمایه اجتماعی را از بین ببرد و نه می تواند مانع از پیشرفت های ایران در عرصه هسته ای شود. رمز موفقیت ما در این عرصه، اتحاد و اجماع داخلی و تلاش و حرکت تحت ارشادات رهبر معظم انقلاب بود.

این تجربه، بار دیگر اهمیت نقش بی بدیل رهبری به عنوان محور وحدت جامعه را در هدایت کشور در شرایط طوفانی نشان داد. این پیروزی بیش از همه، مرهون فداکاری های مردم شریف ایران و بویژه شهدای مظلوم صنعت هسته ای است که پس از سالها استقامت و شکیبایی، ثمره شیرین مجاهدت های خود را خواهند چشید.

در حالی که دشمنان کشور در پی آن بودند که با پیش بردن پروژه ایران هراسی، کشور را در عرصه جهانی منزوی و آسیب پذیر کنند، ما نه تنها پروژه ایران هراسی را با شکست مواجه کردیم بلکه طی این فرایند، موقعیت بین المللی کشور چنان ارتقاء پیدا کرد که جامعه جهانی اکنون مشتاقانه در پی آن است تا در زمینه های مختلف وارد گفت وگو و همکاری با ایران شود.

این توافق به خوبی نشان داد که ما می توانیم در عین حفظ عزت کشور و با رعایت خطوط قرمز نظام، با قدرت های جهانی وارد گفت وگو شویم و با برخورداری از اعتماد به نفس مبتنی بر حقانیت مواضع و توانمندی های دیپلماتیک، قدرت های جهانی را به پذیرش مواضع منطقی خود ناگزیر سازیم.

این دستاورد بی نظیر در تاریخ روابط بین الملل که همه قطعنامه های تهدیدآمیز شورای امنیت را در نتیجه مذاکره کنار می نهد و زمینه را برای همکاری بین المللی - حتی در حوزه هسته ای- می گشاید، درس بزرگی برای منطقه ما نیز به همراه دارد که راه حل مشکلات سیاسی منطقه نیز نه با تجاوز و کشتار و تروریسم، بلکه با مذاکره و مشارکت واقعی مردم به دست خواهد آمد.

لازم می دانم با سپاس از هدایت های هوشمندانه و حمایت های مستمر و صریح جنابعالی، از گروه مذاکره کننده که با صلابت و کفایت توانستند همه سیاست های ابلاغی و خط قرمزهای تعیین شده نظام را با تلاش خستگی ناپذیر خود رعایت کنند و سربلندی مردم صبور و فداکار ایران را در سنگرهای مذاکراتی به نمایش بگذارند تشکر نمایم.

بی شک برای دستیابی به مراحل بعدی این حرکت و اجرای مراحل مختلف این توافق تا رسیدن به همه خواسته های ملت و رفع کامل همه تحریم های ظالمانه، همچنان نیازمند وحدت، انسجام داخلی، ایستادگی، مقاومت و اقدام هوشمندانه تحت زعامت حضرتعالی می باشیم.

تردید ندارم که با هوشیاری ملی و همدلی و همزبانی ملت و دولت، عنایت و نصرت الهی همچون همیشه شامل حال این نظام مقدس خواهد بود و این ملت نجیب و صبور را به اهداف بلند خود خواهد رساند. من الله التوفیق و علیه التکلان.

و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

حسن روحانی

23/ تیر/1394

پاسخ مقام معطم رهبری

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای رئیس جمهور

با سلام و تحیت و تشکر از زحمات فراوان جنابعالی، اولا لازم می دانم از تلاش پیگیر و پر طاقت هیات مذاکره کننده هسته ای صمیمانه تشکر و قدردانی کنم و پاداش الهی را برای آنان مسألت نمایم؛ سپس، به سرانجام رسیدن این مذاکرات، گام مهمی است، با این حال لازم است متنی که فراهم آمده با دقت ملاحظه و در مسیر قانونی پیش بینی شده قرار گیرد و آنگاه در صورت تصویب، مراقبت از نقض عهدهای محتمل طرف مقابل صورت گرفته و راه آن بسته شود.

به خوبی میدانیم که برخی از 6 دولت طرف مقابل به هیچ رو قابل اعتماد نیستند.

از ملت عزیز انتظار دارم که همچنان وحدت و متانت خود را حفظ کنند تا بتوان در فضای آرام و خردمندانه به منافع ملی دست یافت.

والسلام علیکم و رحمة الله

سیّد علی خامنه ای

24/ تیر/1394

telegram 19dey.com
محمد    25 تیر 1394 01:54
جانم آقا...
  • 0

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠۴-١٣٩۴, ٢٣:٢۵

   

پر مبحث ترین ها