سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

امن‌ترین و خطرناک‌ترین کشورهای جهان +نمودار و جدول

در تازه ترین گزارشی که از سوی «موسسه اقتصاد و صلح» درباره شاخص صلح جهانی منتشر شده است، ایسلند توانست برای دومین سال پیاپی در جایگاه نخست قرار گیرد و سوریه در انتهای جدول جا گرفت.

 

این رتبه بندی بر اساس ۲۴ شاخص مختلف از جمله نرخ قتل، هزینه های نظامی، درک مجرمیت و سطوح ترورسیم انجام شده است. با ترکیب این ۲۴ شاخص، عددی به دست می آید که «شاخص صلح جهانی» (GPI) خوانده می شود و هر چه این عدد کوچک تر باشد، کشور امن تر شناخته می شود.


رنگ کشورها از سبز تیره به قرمز از امن به خطرناک تنظیم شده است

همان طور که «د ویک» اشاره می کند، در حالی که سوریه زمانی در جایگاه ۸۸ جهان قرار داشت، سال های طولانی درگیری و خشونت در پی ظهور داعش باعث شده تا به ناامن ترین کشور جهان در سال ۲۰۱۶ تبدیل شود. پس از سوریه نیز به ترتیب کشورهای سودان جنوبی، عراق، افغانستان، سومالی، یمن، جمهوری آفریقای مرکزی، اوکراین، سودان، و لیبی قرار دارند. نکته جالب اینجا است که سال گذشته کشورهای پاکستان، جمهوری دموکراتیک کنگو و کره شمالی در جمع ۱۰ کشور ناامن جهان قرار داشتند که اکنون جای خود را به اوکراین، یمن و لیبی سپرده اند. 

در سوی دیگر این رتبه بندی امن ترین کشورهای جهان قرار گرفته اند که ایسلند برای دومین سال پیاپی توانسته در صدر این جدول قرار بگیرد. ایسلند از معدود کشورهای دنیا –و تنها عضو ناتو- است که ارتش دائمی ندارد. در حالی که چهار کشور نخست این رده بندی نسبت به سال گذشته تغییری نداشته اند، دو کشور پرتغال و اسلوونی جای فنلاند و استرالیا را در میان ده کشور امن جهان گرفته اند. بنابراین بعد از ایسلند به ترتیب کشورهای دانمارک، اتریش، نیوزلند، پرتغال، جمهوری چک، سوئیس، کانادا، ژاپن و اسلونی قرار گرفته اند.

 

آنچه این گزارش را تلخ تر می کند یافته هایی است که نشان می دهد صلح جهانی بیش از پیش از دسترس دور شده است. در این گزارش آمده است: تروریسم در بالاترین سطح در طول تاریخ قرار دارد، کشته های نبردها به بالاترین میزان در ۲۵ سال گذشته رسیده است و تعداد پناهندگان و آوارگان از ۶۰ سال پیش بی سابقه بوده است.

 

 از مجموع ۱۶۳ کشور مورد مطالعه، اوضاع ۸۱ کشور بهبود پیدا کرده است که بیشترین پیشرفت را پاناما، تایلند و سریلانکا داشته اند و از میان ۷۹ کشوری که وضعشان بدتر شده است یمن و اوکراین دچار بیشترین عقبگرد شده اند.
ایران نیز در این گزارش توانسته است با بهبود شاخص نسبت به سال گذشته در جایگاه ۱۳۳ جهان قرار گیرد که این رتبه گویای جایگاه بهتر ایران نسبت به هند (۱۴۱)، رژیم صهیونیستی (۱۴۴)، ترکیه (۱۴۵) و روسیه (۱۵۱) است. از رتبه های جالب توجه دیگر می توان به مالزی (۴۰)، قطر (۳۴)، ایالات متحده آمریکا (۱۰۳)، چین (۱۲۰)، و عربستان (۱۲۹) اشاره کرد.

 

 

منبع: پارسینه

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٣-١٣٩۵, ١١:۴٧

   

پر مبحث ترین ها