سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نائب رییس اول کمیسیون بهداشت در گفت وگو با ۱۹دی:

ضرورت نظارت بر محصولات تراریخته

بروز شده : ۴-٠٩-١٣٩۵, ١٠:۴٠    نسخه چاپی    
تاکنون کنترلی بر محصولات تراریخته در ایران وجود نداشته و لازم است که حق انتخاب به مردم داده شود.

۱۹دی: نائب رییس اول کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: سازمانی باید شکل گیرد که بر محصولات تراریخته داخلی و وارداتی نظارت کند فیلتری ایجاد و به درستی بررسی کند.
سید مرتضی خاتمی در بازدید از غرفه روزنامه ۱۹دی در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی در خصوص این که در کشورهای پیشرفته این محصولات با برچسب توزیع می شود که مردم بدانند چه نوع محصولی اعم از تراریخته (دست کاری شده) یا ارگانیک (طبیعی) را خریداری می کنند . وی اظهارداشت: باید بر این مسئله کنترل وجود داشته باشد و لازم است که حق انتخاب به مردم داده شود و با آگاهی محصولات را خریداری کنند و همه فروشندگان ملزم شوند تا محصولات تراریخته را با برچسب مخصوص توزیع کنند.
نماینده ماهنشان افزود: محصولات تراریخته بحث مورد اختلاف در میان کارشناسان است .اخیرا معاون پژوهشی وزارت بهداشت گفت که محصولات تراریخته مفید و بی ضرر است امابنظرمی رسد باید عمیق تر به این موضوع نگریست.
وی با بیان این که دستکاری ژنتیکی در محصولات می تواند به عنوان حربه برعلیه جمعیتی مورد استفاده قرار گیرد،‌ اظهارداشت: اما از آن جا که منابع آبی و زمین مناسب در کشور محدود و نیاز نامحدودی به لحاظ رشد جمعیتی داریم نمی توان گفت که باید در را به روی این محصولات بست بلکه باید کنترل و بررسی بیشتر انجام شود و آگاهانه به سمت تولید یا واردات محصولات تراریخته رفت.
وی گفت:‌ اگر نیازی افزون بر بحث طبیعی تولیدات داریم باید خودمان این کار را در لابراتوارهای داخلی انجام دهیم و اگر واردات هم انجام شد باید پیش از این که به دست مردم برسد مورد بررسی قرار گیرد
خاتمی در پاسخ به این سوال که ما تاکنون نیازی به این محصولات که مصرف آن ها مورد شبهه است ،نداشته ایم،وی دراین خصوص که آیا هم اکنون نیاز مبرمی به این محصولات وجود دارد؟ بیان کرد: برخی اوقات یک ویژگی خاص در محصولی مدنظر قرار می گیرد که با تغییرات ژنتیکی این کار را انجام می دهند فرضا می خواهندگوجه فرنگی گوشتی تر شود یا ماده ای در آن بیشتر باشد که با دست کاری تراریخته آن را انجام می دهند و این باب جدیدی است که در دنیا باز شده که اگر بخواهیم در آن ورود کنیم باید آگاهانه تر و حساب شده تر وارد شویم.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٩-١٣٩۵, ١٠:۴٠

   

پر مبحث ترین ها