سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت وگو با۱۹دی:

طرح تحول سلامت نیاز به منابع پایدار دارد

بروز شده : ۴-٠٩-١٣٩۵, ١٢:٣٨    نسخه چاپی    
اگر بخواهیم طرح تحول سلامت ادامه پیدا کند منابع پایداری باید برای آن در نظر گرفته شود.

همایون هاشمی در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی در پاسخ به این سوال که برای ادامه طرح تحول سلامت چه اقدامی باید انجام شود؟ اظهارداشت: با عملی شدن سه اقدام باید ظرفیت های لازم را برای اجرای درست طرح تحول ایجاد کرد.

وی ادامه داد: در نظر گرفتن منابع پایدار برای اجرای درست طرح تحول نیاز نخست برای اجرای این طرح است که نیاز به همت عمومی در حوزه بیمه ها دارد.

وی با بیان این که بیمه ها باید تعیین تکلیف شوند، افزود:‌ به نظر من در این راستا بیمه ها بخصوص بیمه سلامت باید به وزارت بهداشت نزدیک شوند.

منتخب نخست حوزه انتخابیه میاندوآب با بیان این که نظارت و سطح بندی اجرا از دیگر ملزوماتی است که باید برای اجرای طرح تحول در نظر گرفته شود، اضافه کرد:‌ در اجرای طرح تحول باید یک نظام سطح بندی داشته باشیم به نحوی که خدمات تخصصی سطح بندی شود که هر بیمار در مرحله نخست درمان نتواند از خدمات تخصصی استفاده کند تا با این روش از هزینه ها کاسته شود.

وی افزود: اگر مسیرها مشخص و پزشک خانواده در نظام ارجاع در نظر گرفته شود از بسیاری هزینه های اضافی کاسته خواهد شد.

وی با تاکید بر این که دغدغه اصلی کمیسیون بهداشت مجلس در حوزه سلامت، طرح تحول است، گفت:‌ این طرح در اساس ارزشمند است و باید از آن مراقبت شود که دچار انحراف نشود تا اثرات مورد انتظار را بگذارد.

 هاشمی با بیان این که بخصوص در دو ماه اخیر انتقاداتی به این طرح بود، گفت: یکی از برنامه های کمیسیون بهداشت مجلس پایش این برنامه است که در این راستا تعاملات کمیسیون با مسئولان وزارت بهداشت بیشتر شده است.

وی در پاسخ به این سوال که شما به عنوان عضو ناظرشورای عالی سلامت و غذا و دارو چه اقدامی برای به سرانجام رسیدن این طرح دارید؟ عنوان کرد:‌ به دلیل تکلیفی که به گردنم است به مراکز درمانی می روم تا از نزدیک وضعیت را شاهد باشم زیرا معتقدم که باید این برنامه تحول در حوزه سلامت به سر منزل مقصود برسد و نتیجه دهد.

وی با بیان این که در این حوزه بحث سیاسی مطرح نیست، افزود: هدف این است که خدمات به گروه های مختلف از جمله نیازمندان و کسانی که دسترسی به خدمات درمانی مناسب ندارند ارائه شود.

 عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پاسخ به این سوال که با توجه به این که طرح تحول از بودجه کافی برخوردار نیست و در بسیاری از استان ها اشکالی در اجرای آن بوجود آمده و بیمارستان ها ماند گذشته از همراه بیمار می خواهند تا وسایل مورد نیاز را تهیه کنند، باید چه تدبیری در این خصوص اندیشیده شود؟ ابرازداشت: طرح تحول سلامت در اساس باید اجرا می شد اما در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به این نتیجه رسیدیم که این طرح باید در درون خود دچار نوسازی و تغییر شود زیرا این طرح نیاز به بازنگری در سطح اجرا دارد تا کاستی های آن برطرف شود.

وی در پاسخ به این سوال که هم اکنون طرح تحول سلامت در کجای راه قرار دارد و چه نمره ای را می توان به آن داد؟ گفت: این طرح نمره قبولی را گرفته اما هنوز نابالغ است.

وی در پاسخ به این سوال که مگر نباید هر سال 10 درصد از کل هدفمندی به حوزه بهداشت و درمان داده شود اما چرا از ابتدای اجرای این قانون تنها 3 درصد اختصاص داده شده است؟ گفت: بله؛ اما چه کنیم که خود این طرح امروز دچار اشکال است و باید به دنبال راه حل دیگری بود که در این راستا باید بیمه ها تخصصی تر و جدی تر وارد عرصه شوند.

هاشمی با اشاره به این که از بیمه ها گله داریم زیرا باید به صورت جدی با طرح تحول همراهی کنند، اظهارداشت: بیمه ها اقتصادی عمل می کنند و سود و فایده را در ریال می بینند در صورتی که باید سود خود را در رضایت مردم بدانند.

وی تصریح کرد: بیمه ها منابع انباشته ای در اختیار دارند اما به این دلیل که مدیریت صحیحی بر آن ها نیست خوب عمل نمی کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آيا مجلس نیز نظارتی بر آن ندارد؟ گفت:‌ از هفته جاری به این موضوع به عنوان ‌اساسی ترین دغدغه کمییسیون بهداشت رسیدگی خواهیم کرد.

عضو ناظرشورای عالی سلامت و غذا و دارو در پاسخ به این سوال که پس از طرح تحول مهمترین برنامه در دست بررسی کمیسیون بهداشت چیست؟ بیان کرد: این کمیسیون در بحث پیشگیری، قصد دارد تا در حوزه پایش و پیمایش طرح تحول ورود پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: هدف اساسی ما این است تا پیشگیری و پایدارسازی منابع طرح تحول و سایر مشکلات حوزه درمان در برنامه ششم توسعه کشور مدنظر گرفته شود.

وی ابرازداشت: مجلس پایش و نظارت دقیقی را در خصوص طرح تحول اعمال می کند و اگر تاکنون نظارت ها خوب نبوده یک نقص برای مجلس محسوب می شود.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٩-١٣٩۵, ١٢:٣٨

   

پر مبحث ترین ها