سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

سلامت جامعه با کودهای شیمیایی بدون شناسنامه در خطر است

عرضه محصولات تراریخته بی قانونی است زیرا احتمال عواقب جبران ناپذیر محصولات تراریخته وجود دارد و سلامت جامعه با کودهای شیمیایی بدون شناسنامه در خطر است.

 

۱۹دی: عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به دو بحث مهم در سلامت جامعه اشاره کرد و گفت: عرضه محصولات تراریخته بی قانونی است زیرا احتمال عواقب جبران ناپذیر محصولات تراریخته وجود دارد و سلامت جامعه با کودهای شیمیایی بدون شناسنامه در خطر است.

اصغر سلیمی در گفتگو با خبرنگار 19دی در خصوص محصولات تراریخته و کودهای شیمیایی بدون شناسنامه، اظهارداشت: تولید وعرضه محصولات تراریخته (ژنتیکی و دست کاری شده) به صورت محدود و با اعمال مقررات خاص در کشورهای دیگر هم وجود دارد اما در کشور ما بسترسازی های اساسی، تحقیق و مطالعه کافی روی محصولات تراریخته انجام نشده است.

وی ادامه داد: به همین دلیل استفاده از محصولات تراریخته را نه تایید و نه رد می کنیم و نباید مانور خاصی روی این موضوع داده شود و احتمال دارد که عواقب جبران ناپذیر داشته باشد که در آینده خود را نشان دهد و باید روی محصولات طبیعی ارگانیک بیشتر کار و ظرفیت سازی شود تا محصول با کیفیت بالا تولید و عرضه شود تا از بیماری های به تبع آن از بیماری های کاسته شود.

وی با بیان این که نیازمند فرهنگ سازی در خصوص مصرف محصولات ارگانیک هستیم، ادامه داد: زیرا هزینه این محصولات کمی بالاتر است و مردم نیز آگاهی لازم را ندارند و وزارت جهاد کشاورزی نیز باید در جهت حمایت، بسترسازی مناسب و فرهنگسازی وارد عمل شود زیرا دنیا به سمت مصرف محصولات ارگانیک پیش می رود تقاضای جهانی به سمت استفاده از محصولات غذایی ارگانیک است.

سلیمی عنوان کرد: محصولات تراریخته در کشورهای پیشرفته با نظارت جدی عرضه و با شناسنامه عرضه می شوند اما در کشور ما حتی مشخص نیست که آیا عرضه می شوند یا نه و آماری نیست که به فروش می رسد یا خیر و می طلبد که سیستم های امنیتی دقت لازم را داشته باشند تا محصولات وارداتی شناسنامه دار باشند تا خریدار بداند که چه نوع محصول و با چه کیفیتی را خریداری می کند.

وی با تاکید بر این که عرضه محصولات تراریخته بی قانونی است، ابرازداشت: سیستم های نظارتی از جمله اداره بازرگانی و وزارت بهداشت و درمان پیگیر شوند که اگر حتی احتمال ضرر هم وجود داشته باشد محصولات ترایخته وارد کشور نشوند تا جامعه سالم و با بیماری کمتر و امید به زندگی بیشتر را داشته باشیم.

وی گفت:‌ واردکنندگان این محصولات دلیل خود را افزایش تقاضا در جامعه می دانند اما باید همه جانبه به این موضوع نگریست و تبعات آن را در نظر گرفت که به جامعه برمی گردد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص کودهای شیمیایی نیز گفت:‌ این کودها نیز باید استانداردهای لازم را داشته باشند بسیاری از کودهای شیمیایی در ایران شناسنامه ندارند و تقلبی هستند و از برندهای معتبر تقلید می کنند و محصول خود را به فروش می رسانند که این عامل به محصولات کشاورزی ضربه می زند و علاوه بر سلامتی انسان ها سلامتی دام و طیور را نیز به خطر می اندازد.

وی ابرازداشت: کودها بیشتر به دلیل این که سرعت رشد گیاهان را افزایش می دهند مورد توجه و استقبال کشاورزان قرار گرفتند اما کیفیت لازم را ندارند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٩-١٣٩۵, ١٣:٠٢

   

پر مبحث ترین ها