سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معروف ترین متوفیان سال 2013

بروز شده : ٩-١٠-١٣٩٢, ٠٩:۵۴    نسخه چاپی    
سال 2013 میلادی شاهد درگذشت چهره های مختلفی از جهان سیاست گرفته تا هنر بود که در میان آنها مرگ چهره هایی چون هوگو چاوز و نلسون ماندلا بیش از دیگران خبر ساز شد.
سال 2013 میلادی شاهد درگذشت چهره های مختلفی از جهان سیاست گرفته تا هنر بود که در میان آنها مرگ چهره هایی چون هوگو چاوز و نلسون ماندلا بیش از دیگران خبر ساز شد.
 معروف ترین متوفیان سال 2013

به گزارش خبرگزاری مهر، الجزیره اقدام به فهرست کردن افراد کرده است که در سال 2013 از دنیا رفتند و آنها را به ترتیب ماه های سال معرفی کرده که بر اساس آن معروف ترین متوفیان سال جاری میلادی به شرح زیر هستند:

ژانویه:
- ناگیسا اوشیما، از معروف ترین فیلمسازان ژاپن.

فوریه:
- اد کوچ، از سیاستمداران آمریکایی که اقدامات زیادی برای تبدیل شدن نیویورک به یک غول تجاری انجام داد. او از چهره های دموکرات بود که از سال 1978 تا 1979 شهردار نیویورک بود.

- افضل گورو، از متهمان حمله به پارلمان هند در سال 2001 که منجر به کشته شدن 12 نفر شد. گورو به طور مخفیانه در تاریخ 9 فوریه به دار آویخته شد.

شکری بلعید، از نمایندگان مجلس تونس که در ششم ماه فوریه سال 2013 ترور شد.

مارس:
- هوگو چاوز، رهبر ونزوئلا که از سال 1999 قدرت را در در دست داشت و به عنوان رئیس جمهور در این کشور حکمفرمایی می کرد. چاوز بعد از پشت سر گذاشتن یک دوره بیماری و انجام چند عمل جراحی در تاریخ پنجم مارس در ست 58 سالگی از دنیا رفت.

- لنگ ساری، از بنیانگذاران گروه خمرهای سرخ. این گروه از عاملان اصلی نسل کشی کامبوج شناخته می شود.

- زیلور رحمان، رئیس جمهور بنگلادش، و رهبر جریان "عوامی لیگ" در سن 84 سالگی و در تاریخ 20 مارس در سنگاپور از دنیا رفت.

- بوریس برزوفسکی، از الیگارشی های معروف روسیه، و از منتقدان "ولادیمیر پوتین" . برزوفسکی در سال 2003 میلادی به انگلیس پناهنده شد. او در دهه 1990 میلادی ثروت هنگفت خود را به دست آورده بود.

آوریل:
- مارگارت تاچر، نخست وزیر اسبق انگلیس، فردی که به بانوی آهنین معروف شده بود. تاچر نخستین نخست وزیر زن انگلیس بود. وی از حامیان اصلی صدام در دوران جنگ هشت ساله تحمیلی بود. تاچر در تاریخ هشت آوریل در سن 87 سالگی از دنیا رفت.

- رابرت ادواردز، از فیزیولوژیست های معروف انگلیس، اقدام برجسته او در باز تولید برخی داروها موجب شد تا وی برنده جایزه نوبل شود.

می:
- ژنرال جرج ویدلا، دیکتاتور سابق آرژانتین، که توانسته بود در کودتای سال 1976 قدرت را در دست بگیرد. در هنگام این کودتا و درگیری های پس از آن که پنج سال طول کشید بین 15 تا 30 هزار نفر کشته شدند.

ژوئن:
- استر ویلیامز، قهرمان سابق شنای آمریکا، و از ستارگان هالیوود

- گیرومون کیمورا، پیرترین مرد جهان که نزدیک به 50 سال در یکی از ادارات پست ژاپن کار کرده بود. او در تاریخ 12 ژوئن در سن 116 سالگی به مرگ طبیعی از دنیا رفت.

جولای:
- داگلاس انگلبرد، مهندس آمریکایی که مخترع "موس" کامپیوتر محسوب می شود.

آگوست:
- لسزلو کساتاری، تحت تعقیب ترین نازی که به اتهام جنایات جنگی تحت پیگرد بود.

- پرنس جان فریسو، از اعضای خاندان سلطنتی هلند

- دیوید فراست، از چهره های رسانه ای معروف انگلیس

سپتامبر:
- ری دالبی، از دانشمندان معروف آمریکایی که بر روی فناوری های ویژه برای کاهش صدای محیط تحقیق می کرد.

- ساشمیتا بانرجی، نویسنده هندی که کتابی در مورد چگونگی فرار خود از دست طالبان در دهه 1990 منتشر کرده بود. این کتاب سپس تبدیل به فیلمنامه فیلمی در هند با نام "فرار از دست طالبان" شد. ساشیمیتا شوهری افغانی داشت و در تاریخ چهارم سپتامبر 2013 توسط فردی ناشناس هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.

اکتبر:
- تام کلانسی، از معروف ترین نویسندگان داستان های جاسوسی که بیش از 100 میلیون نسخه از کتاب های وی در سراسر جهان به فروش رفته است.

- وو نگوین گیاپ، از ژنرال های معروف ارتش ویتنام که به خاطر شکست دادن نیروهای آمریکایی و فرانسوی، از احترام زیادی در این کشور آسیایی برخوردار بود.

- اوادیا یوسف، رهبر معنوی حزب شاس رژیم صهیونیستی، وی از چهره های افراطی این رژیم محسوب می شد که در تاریخ هفتم اکتبر از دنیا رفت.

نوامبر:
- حکمت الله محسود ،رهبر طالبان پاکستان، که در سن 33 سالگی در تاریخ اول نوامبر در حمله پهپادهای آمریکایی کشته شد.

- دوریس لسینگ، از معروف ترین نویسندگان انگلیسی که برنده جایز نوبل ادبیات نیز شده بود.

- فردریک سانگر، از زیست شناسان معروف انگلیسی که دوبار برنده جایزه نوبل شده بود.

- پل واکر، از بازیگران سرشناس هالیوود که در سانحه رانندگی درگذست.

دسامبر:
- نلسون ماندلا، رهبر افسانه ای آفریقای جنوبی و قهرمان مبارزه با آپارتاید که بعد از پشت سر گذاشتن یک دوره بیماری در تاریخ 5 دسامبر در سن 95 سالگی از دنیا رفت.

- پیتر اوتول، از بازیگران معروف ایرلندی-انگلیسی، که هشت بار نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود. یکی از معروف ترین فبلم های اوتول، لورنس عربستان بود.

- میخائیل کلاشنیکف، مخترع و سازنده معروف ترین سلاح سبک جهان که به افتخار او به همین نام خوانده می شود. اسلحه کلاشنیکف بیش از هر سلاح سبک دیگری در جهان آدم کشته و یکی از مهمترین صادرات تسلیحات نظامی روسیه محسوب می شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١٠-١٣٩٢, ٠٩:۵۴

   

پر مبحث ترین ها