سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شهردار 39 ساله نخست وزیر ایتالیا شد

به نوشته آسوشیتدپرس، دشوارترین کار رنزی تشکیل کابینه ای ائتلافی خواهد بود که بتواند رای اعتمد مجلس نمایندگان و سنا را بدست بیاورد.
شهردار 39 ساله فلورانس امروز دوشنبه پس از گفتگو با رئیس جمهور ایتالیا، به عنوان نخست وزیر جدید این کشور معرفی شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، "ماتئو رنزی" امروز با خودروی شخصی و بدون هیچ محافظی وارد کاخ ریاست جمهوری ایتالیا شد و پس از رایزنی با "جورجیو ناپولیتانو" رئیس جمهور، مسئولیت تشکیل کابینه جدید این کشور را عهده دارد شد.
وی جوان ترین نخست وزیر تاریخ ایتالیا است. به نوشته آسوشیتدپرس، دشوارترین کار رنزی تشکیل کابینه ای ائتلافی خواهد بود که بتواند رای اعتمد مجلس نمایندگان و سنا را بدست بیاورد.

با توجه به ترکیب موجود در مجلس ایتالیا، رنزی بدون شک به سراغ ائتلاف راست میانه خواهد رفت . این ائتلاف در انتخابات ماه فوریه به رهبری "سیلویو برلوسکنی" نخست وزیر اسبق ایتالیا، توانسته بود آرای خوبی را بدست بیاورد.
پیشتر اعلام شده بود که ناپولیتانو تا شنبه شب نخست وزیر جدید ایتالیا را معرفی می کند اما وضعیت سیاسی موجود در این کشور و همچنین جوان بودن رنزی موجب شده تا این لحظه مشخص نباشد که چه فردی سکان دار تشکیل دولت جدید در ایتالیا می شود.
شهردار 39 ساله نخست وزیر ایتالیا شد


رایزنی های در کاخ ریاست جمهوری ایتالیا برای انتخاب نخست وزیر جدید این کشور از روز شنبه و بدنبال استعفای "انریکو لتا" از سمت نخست وزیری، آغاز شد. لتا به سبب برکناری از ریاست حزبش از سمت نخست وزیری استعفا داده است. گفته می شود رنزی نقشی اساسی در برکناری لتا از ریاست حزب داشته است.

لتا روز پنجشنبه 24 بهمن دقایقی پس از رای هیئت مدیره حزب چپ میانه دموکراتیک (با 136 رأی موافق در مقابل 16 رأی مخالف) که خواستار تغییر دولت شده بود، از تصمیم خود برای استعفا خبر داد. رنزی در نشست حزب دموکراتیک گفت: ایتالیا نمی‌تواند در وضعیت بلاتکلیفی و بی‌ثباتی ادامه حیات دهد. ما به نقطه عطف رسیده‌ایم. مردم من و حزب دموکراتیک را متهم می‌کنند که آرزوی بزرگ در سر داریم. من این را انکار نمی‌کنم. همه ما باید آرزوی بزرگ داشته باشیم از من گرفته تا آخرین نفر حزب.

این تحولات سیاسی در حالی در ایتالیا رخ می دهد که این کشور که سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو محسوب می شود، از وضعیت اقتصادی چندان مناسبی برخوردار نیست و کشورهای بزرگ یورو نگران آن هستند که تدام بحران سیاسی در آن منجر به بدتر شدن وضعیت اقتصادی و تاثیر گذاشتن آن بر اقتصاد کل منطقه بورو شود.
نخست وزیر جدید ایتالیا، سومین نخست وزیر این کشور ظرف یک سال اخیر محسوب می شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-١١-١٣٩٢, ١٩:۴۶

   

پر مبحث ترین ها