سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خبرگزاری فارس چگونه اخبار سوریه را تحریف می کند؟

علاوه بر خبرگزاری فارس، سایت شبکه خبر نیز به تحریف این خبر پرداخته و آن را با تیتر "تصاویر دختران اتریشی، قبل و بعد از جهاد نکاح" منعکس کرده است.
به گزارش پارسینه، در یک سال اخیر اخبار فراوانی درباره "جهاد نکاح" در رسانه های سوری و ایرانی منتشر شده است. فصل مشترک این دست از خبرها، ماجرای دختران مسلمانی است که گروه گروه و برای انجام عمل جنسی با نظامیان مخالف بشار اسد به سوریه می روند.

با این حال، کارشناسان رسانه می گویند که بخش مهمی از این اخبار از اعتبار و سندیت کافی برخوردار نیست و ساخته و پرداخته برخی رسانه های خاص است. مدتی پیش عکس یک دختر عربستانی در سایت ها منتشر شد و گفته شد که او برای جهان نکاح به سوریه رفته است. در حالی که چند روز بعد ساختگی بودن این خبر برملا شد.

در آخرین نمونه، خبرگزاری فارس در اقدامی صریح به تحریف یک خبر از رسانه های بیگانه دست زده است تا به مخاطبان خود بقبولاند که "جهاد نکاح" در سوریه وجود دارد (لینک).
خبرگزاری فارس چگونه اخبار سوریه را تحریف می کند؟


این خبرگزاری در خبری با عنوان "اینترپل در تعقیب دختران اتریشی که به تروریست‌های سوریه پیوسته‌اند" نوشته است: "پلیس بین‌الملل برای یافتن دو دختر نوجوان اتریشی که ظاهراً برای جهاد نکاح به تروریست‌های سوریه پیوسته‌اند وارد عمل شده تا آنها را به کشور بازگرداند."

همچنین این خبرگزاری در ادامه نوشته است: "در پست‌هایی که از این دو دختر در فیس‌بوک قرار داده شده، یکی از آنها گفته که می‌خواهند جهاد نکاح انجام دهند و جنگجویان مقدسی شوند و یکی دیگر گفته که مرگ هدف آنها است."
خبرگزاری فارس خبر خود را به نقل از وبسایت العربیه انگلیسی و روزنامه انگلیسی دیلی میل نقل کرده است.

به گزارش پارسینه، اما جالب اینجاست که در هیچ کدام از این دو وب سایت، ابدا سخنی از "جهاد نکاح" این دو دختر به میان نیامده است و تنها به حضور این دختران به صورت مسلح در سوریه پرداخته شده است.
علاوه بر خبرگزاری فارس، سایت شبکه خبر نیز به تحریف این خبر پرداخته و آن را با تیتر "تصاویر دختران اتریشی، قبل و بعد از جهاد نکاح" منعکس کرده است.(لینک)
گذشته از اینکه مسئله "جهاد نکاح" به سوژه جذاب رسانه های غربی برای تحقیر و سیاه نشان دادن چهره اسلام تبدیل شده است، این دست اخبار می تواند دلیلی باشد بر این ادعا که اصولا "جهاد نکاح" ساخته و پرداخته رسانه هاست و چنین چیزی موضوعیت ندارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٢-١٣٩٣, ١٢:٠١

   

پر مبحث ترین ها