سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نوه امام: من فوتبال را با پروین شناختم

بهترين کار اين است که افرادي بيايند که عاشق پرسپوليس باشند. با برد و باخت تيم، آنها ناراحت شوند و برايشان موفقيت پرسپوليس مهم باشد. بهترين کار اين است که علي پروين به پرسپوليس برگردد و مديريت را به عهده بگيرد. من طرفدار پروين هستم و متاسفم که فعلا در پرسپوليس نيست.
اگر نام زهرا اشراقي را ميان سياسيون بياوريد، اول تصوير يک سياستمدار، فعال حقوق بشر و مدافع حقوق زنان ترسيم مي‌شود. اگر ميان مردم عامه همين نام را به زبان برانيد، او را به‌عنوان نوه دختري امام(ره) و البته فرزند حجت‌الاسلام شهاب‌الدين اشراقي و همسر محمدرضا خاتمي مي‌شناسند اما چه کسي باور مي‌کند نوه امام (ره)، يک پرسپوليسي دو آتشه، هوادار سرسخت علي پروين و علي دايي و پيگير نتايج بازي‌هاي سرخ پوشان باشد؟

به گزارش جام نیوز، زهرا اشراقي را مي‌توان يکي از فوتبالي‌ترين سياسيون ايران دانست که البته دايره اطلاعات فوتبالي‌اش زياد است. مي‌گويد علاقه‌اش به پرسپوليس با علي پروين گره خورده و آنقدر شيرين از فوتبال و خانواده فوتبالي‌اش حرف مي‌زند که نمي‌توان از حرف‌هايش گذشت.

شما را به‌ عنوان يک هوادار متعصب پرسپوليس مي‌شناسيم. آيا تغيير و تحولات تيم محبوبتان را پيگيري مي‌کنيد؟

- من يک مساله کلي را بگويم چون تيم مورد علاقه‌ام پرسپوليس است و از بچگي، اين تيم را دوست داشتم اخبار را پيگيري مي‌کنم اما خيلي فني نه. راستش را بخواهيد از اعضاي هيات مديره جديد، فقط آقاي استيلي را مي‌شناسم. همين!

اما خيلي‌هاي‌شان افراد سياسي هستند و فعاليت دولتي داشته‌اند...

- واقعا آنها را نمي‌شناختم. متاسفانه مشکل بزرگ فوتبال يا ورزش ايران، دولتي يا سياسي بودن آن است. اين باعث مي‌شود که فوتبال رشد نکند. من اين هيات مديره را نمي‌شناسم اما حرفم اين است که فوتبال و دو تيم پرسپوليس و استقلال بايد سمت خصوصي‌سازي بروند. بايد سايه دولت و در سطح وسيع تر، حکومت از بالاي سر اين دو تيم برداشته شود تا آنها بتوانند به سمت خصوصي شدن حرکت کنند. اگر تيم خصوصي شود، آن فرد يا بنگاهي که هزينه مي‌کند نگران هزينه‌اش است. پس سعي مي‌کند بهترين تصميمات را بگيرد تا پولش بيهوده از بين نرود اما اگر فوتبال دولتي باشد و دولت مدير باشگاه‌ها باشد، نگراني قلبي براي هيچ کس وجود ندارد. نتيجه‌اش اين مي‌شود که از کيسه دولت به کيسه ديگرش پول ريخته مي‌شود تا اين دو تيم اداره شوند و مشکل مالي نداشته باشند.

اما اين مشکلات را مي‌توان با حضور افراد اقتصادي مرتفع کرد. همين کاري که وزارت ورزش انجامش داده...


- گفتم که فرد دولتي، دغدغه‌اي ندارد که تيم نتيجه بگيرد و يا نه. بهترين کار اين است که افرادي بيايند که عاشق پرسپوليس باشند. با برد و باخت تيم، آنها ناراحت شوند و برايشان موفقيت پرسپوليس مهم باشد. بهترين کار اين است که علي پروين به پرسپوليس برگردد و مديريت را به عهده بگيرد. من طرفدار پروين هستم و متاسفم که فعلا در پرسپوليس نيست.

وقتي افراد جديد آمده‌اند يعني حالاحالاها نبايد انتظار داشت که پروين به پرسپوليس برگردد...

- من نظر قلبي و ديد شخصي‌ام را مي‌گويم. علي پروين، علي دايي، اينها افرادي هستند که فوتبال به وسيله آنها شناخته مي‌شود. پس نبايد اينقدر راحت از اسم بزرگ آنها عبور کرد.

به نظر شما چرا پروين را از پرسپوليس کنار گذاشتند؟

- فکر مي‌کنم به دليل اختلافات شخصي. با پروين خصومت شخصي داشتند و به همين دليل او را کنار گذاشتند.

واضح‌تر مي‌گوييد چه کساني با پروين مشکل داشتند؟

- نمي‌توانم واضح بگويم. نگراني و ناراحتي من به اين دليل است که براي پرسپوليس، تصميم شخصي گرفتند. اگر فوتبال به سمت خصوصي شدن برود، ديگر از اين تصميمات اتخاذ نمي‌شود.

پرسپوليس با هيات مديره جديد موفق مي‌شود؟

- تغيير و تحولات قبلي باعث شد تا پرسپوليس چند گام به جلو بيايد و به‌عنوان نايب قهرماني برسد. الان هم موفقيت تيم بستگي به اين دارد که باشگاه چه بودجه‌اي براي جذب بازيکنان يا کادر فني در نظر بگيرد. اگر خرج تيم کنند و علي دايي بتواند آنچه در ذهن دارد را در زمين پياده کند، آن‌وقت مي‌توان به آينده پرسپوليس اميدوار بود.

اگر همين امروز بگويند که زهرا اشراقي عضو هيات مديره پرسپوليس است و از شما بخواهند که در جلسات حاضر شويد و کار اجرايي کنيد قبول مي‌کنيد؟

- اگر من به پرسپوليس بروم که فاجعه است چون نه تخصصش را دارم و نه سابقه مديريت. در حق پرسپوليس خيلي ظلم مي‌شود و من نمي‌توانم تحمل کنم. ما نبايد يک چنين مساله مهمي را ناديده بگيريم و خيلي راحت از کنارش عبور کنيم.

انگار براي طرفداران استقلال خيلي کري مي‌خوانيد؟

- به شوخي است ديگر. من مي‌دانم که نسل جديد بيشتر استقلالي هستند و قديمي‌ترها پرسپوليسي. البته نه اينکه در نسل جديد، پرسپوليسي نداشته باشيم اما تعدادشان کمتر است.

خودتان هم تا آخر در اين کري‌ها شرکت مي‌کنيد؟

- نه. کري را راه مي‌اندازم و مي‌روم کنار.

در خانواده با چه کسي کري مي‌خوانيد؟

- بيشتر با دخترم چون او استقلالي است. البته برادرم مرتضي هم استقلالي است و برايش گاهي کري مي‌خوانم.

سيد حسن هم که استقلالي است...

- او استقلالي است اما خدابيامرز پدرش سيد احمد آقا پرسپوليسي بود. در خانواده خميني، خاتمي و اشراقي، درصد طرفداران استقلال و پرسپوليس 50-50 است. به همين خاطر کسي احساس تنهايي نمي‌کند. البته الان تيم ملي مهم‌تر از اين بحث هاست.

گفتيد تيم ملي. پيش‌بيني‌تان از جام جهاني چيست؟ شما که فوتبال را تا اين حد دنبال مي‌کنيد آيا مي‌توانيم از گروه مقدماتي جام جهاني به مرحله حذفي صعود کنيم يا نه؟

- خيلي توقع نداريم که جايگاه خوبي داشته باشد. همين که تيم ملي به جام جهاني صعود کرد کار بزرگي انجام داد اما اميدوارم خيلي بد هم نتيجه نگيريم و افت فاحشي نداشته باشيم.

اميدوارم علي آقاي پروين به پرسپوليس برگردد تا شما خوشحال شويد...

- من فوتبال را با پروين شناختم و اميدوارم که اين اتفاق بيفتد.

پروين نبايد جاي خود را به جوان‌ترها بدهد؟

- مگر علي آقا چند سالش است که اينچنين مي‌گوييد.

او به دهه هفتم زندگي‌اش نزديک است و متولد 1325...

- ماشاءا... مديريت ورزش که پير و جوان ندارد. تازه از نظر ما علي پروين هميشه جوان است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٢-١٣٩٣, ١٠:٣٣

   

پر مبحث ترین ها