سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

به طبیعت سلامی دوباره خواهم کرد

بروز شده : ۵-٠١-١٣٩۴, ٢٢:٠٨    نسخه چاپی    
اوقات فراغت خوب است، چرا که فارغ از هر دغدغه‌ای، همانطور که توی اسمش هم هست، وقت خالی داریم و می‌توانیم به کارهایی که دوست داریم، بپردازیم.

براي گذراندن اوقات فراغت هم راه‌هاي زيادي وجود دارد؛ رفتن به مراكز فرهنگي، باشگاه‌ها و... و شايد هم رفتن به دامان طبيعتي كه در اطراف شهر خودمان است. طبيعت‌گردي از بهترين راه‌هاي گذراندن اوقات فراغت است؛ هم فال است و هم تماشا، هم گذران اوقات فراغت است و هم فرصتي براي تفكر به جايي كه از آن آمده‌ايم. روزهاي تعطيل نوروز هم بهترين فرصت است براي اين كار، به شرط آنكه هواي طبيعت را هم داشته باشيم؛ يعني چي؟ يعني اينكه اين طبيعت قرار است براي فرزندان و نوه‌ها و نديده‌هاي ما هم باقي بماند و آنها هم در اوقات فراغت‌شان، دل به طبيعت بزنند. اينجا يك راهنماي جمع و جور آماده كرده‌ايم كه در آن نكات مهمي درباره حفاظت از طبيعت و طبيعت‌گردي بيان شده است.

آب‌وهوا فراموش نشود
قبل از آنكه براي تفريح كردن گزينه طبيعت‌گردي را انتخاب كنيد حتما اطلاعات كاملي درباره وضعيت آب و هوا داشته باشيد. گشت و‌گذار در طبيعت، آن هم زير رگبار شديد باران كلي دردسر برايتان درست مي‌كند. گرماي سوزان آفتاب هم بيشتر از اينكه حالتان را در يك تفريح كوتاه‌مدت جا بياورد كلافه‌تان مي‌كند.

طبيعت را به آتش نكشيد
آتش روشن كردن در طبيعت هم از آن كارهايي است كه انگار بخشي از فرهنگ ما شده است!‌ تا جايي كه امكان دارد از انجام دادن اين كار خودداري كنيد، اما اگر هم اين كار را كرديد، اولا آتش را كنار درختان روشن نكنيد، ثانيا مراقب گسترده نشدن آتش باشيد و ثالثا حتما از خاموش شدن آتش هنگام رفتن مطمئن شويد.

تيشه به ريشه نزنيد
باور كنيد قرار است عده‌اي ديگر هم از همين طبيعتي كه شما براي تفريح انتخاب كرده‌ايد استفاده كنند، پس تيشه به ريشه طبيعت نزنيد و اين ريه تنفسي زمين را تخريب نكنيد. نوشتن يادگاري روي درختان بي‌گناه، شما را به‌عنوان يك آدم بي‌شخصيت در ياد تاريخ ثبت مي‌كند، نه به‌عنوان يك فرد ماندگار.

كمتر طبيعت را لگد كنيد
هنگام حركت در طبيعت، به خصوص در مناطق بكر و دست نخورده حتماً به‌صورت ستوني و در راه مشخص و پاكوب شده قدم برداريم و هرگز پراكنده حركت نكنيد تا گل‌ها و گياهان بيشتري از بين نروند. همچنين به حيوانات كوچك، حشرات و پروانه‌هاي‌‌ رها در طبيعت آزار نرسانيد. يادتان باشد كه وجود همه اين موجودات براي طبيعت بسيار مفيد است.

بي‌خيال مبلمان شهري
خيلي روي مبلمان شهري و آلاچيق در طبيعت حساب نكنيد و حتما يك زيرانداز با خودتان داشته باشيد. با داشتن يك زيرانداز، حداقل خيالتان راحت است كه هر جا دلتان خواست مي‌توانيد مستقر شويد و از زيبايي‌هاي طبيعت لذت ببريد. در ضمن مجبور نخواهيد بود فشار قلوه‌سنگ‌هاي زمين‌هاي ناهموار را تحمل كنيد.

مطالعه در طبيعت
بعضي‌ها به طبيعت مي‌روند تا فقط از ديدن زيبايي‌هاي طبيعت لذت ببرند ولي بعضي‌ها هم هستند كه در آرامش طبيعت مي‌توانند به كارهاي مورد علاقه‌شان بپردازند. اگر جزو دسته دوم هستيد حتما مي‌دانيد كه طبيعت محل خوبي براي مطالعه است. در ضمن فكر نوشتن در طبيعت هم ايده خوبي محسوب مي‌شود.

يك جا نمانيد
اگر يك جاي دنج‌گير آورديد تمام وقت‌تان را به نشستن در آن‌جاي دنج نگذرانيد، در بسياري از نقاط طبيعي اطراف شهرها، كلي جاي ديدني وجود دارد كه مي‌توانيد از ديدنشان در اين برنامه تفريحي‌تان لذت ببريد. اگر حرفه‌اي باشيد در بعضي از نقاط طبيعت مي‌توانيد پرندگان يا حيوانات را پيدا كنيد و بيشتر به طبيعت بكر نزديك شويد.

زياده‌روي در خوردن تنقلات
مگر مي‌شود براي تفريح كردن به طبيعت رفت و با تنقلات مختلف شكمي از عزا درنياورد. ميوه و آجيل و تنقلات ديگر مي‌توانند حس و حال ديگري به اين تفريح كوتاه‌مدت شما بدهند. فقط خيلي زياده‌روي نكنيد كه بعدا از دماغتان درنيايد. كاري نكنيد كه طبيعت‌گرديتان تبديل به دردسر شود.

تنهايي يا دسته‌جمعي؟
بعضي‌ها تنهايي از طبيعت بيشتر لذت مي‌برند، بعضي‌ها هم دسته‌جمعي. اگر جزو هر يك از اين دسته‌ها هستيد سعي نكنيد به زور خودتان را در گروه ديگر جاي دهيد، چون هيچ لذتي از اين تفريح نخواهيد برد. خلق و خوي شما چيزي نيست كه يك شبه شكل گرفته باشد و يك شبه هم تغيير نخواهد كرد.

پيدا كردن آب شرب
آنقدر با طبيعت اطراف شهرها احساس نزديكي نكنيد كه از هر منبع آبي كه مي‌بينيد به‌عنوان آب شرب استفاده كنيد. حتما دقت كنيد، چون بسياري از اين منابع، تأمين‌كننده آب مورد نياز براي آبياري فضاي سبز هستند. كمي بگرديد و از آب شرب براي آشاميدن استفاده كنيد تا دچار دل‌درد و مسموميت نشويد.

شنيدن موسيقي طبيعت
خسته نشديد اينقدر به صداي موسيقي الكترونيك غيرطبيعي گوش سپرديد، كمي هم بگذاريد گوشتان صداي طبيعت را بشنود. حتي صداي موسيقي آرامش‌بخش هم نمي‌تواند جاي موسيقي طبيعي باد، تكان خوردن برگ‌ها و صداي شرشر آب را بگيرد. باور كنيد اين نوا از هر موسيقي ديگري مي‌تواند آرامش‌بخش‌تر باشد.

برويد زير سقف آسمان
بعضي‌ها جديدا عادت كرده‌اند كه براي يك حضور چند ساعته در طبيعت، چادر مي‌زنند و مي‌روند زير سقف پارچه‌اي. انصافا براي اين مدت زمان كوتاه بي‌خيال سقف و چارديواري شويد و دلخوش باشيد به سقف آبي آسمان. قبول كنيد كه خوابيدن در فضاي باز بسيار لذت‌بخش‌تر از خوابيدن در چادر و اينجور جاهاست.

وسايل به اندازه ببريد
براي گذراندن يك روز تعطيل در طبيعت، اتومبيلمان را تا خرخره از وسايل پر نكنيد. بي‌شك با يك توپ واليبال، يك فلاسك چاي و ساندويچ كتلت و سبزي تازه كه در خانه لاي نان تافتون پيچيده‌ايد، به‌مراتب بيشتر مي‌توانيد از طبيعت و تعطيلي‌تان استفاده كنيد تا يك عالمه وسيله كه فقط پياده كردن آنها از اتومبيل ساعتي وقت تان را مي‌گيرد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠١-١٣٩۴, ٢٢:٠٨

   

پر مبحث ترین ها