سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کشف فسیل دایناسور در کشور

مبارکی با اشاره به حضور دایناسور‌ها در ایران بیان کرد: بخش‌هایی از ایران از جمله مراغه و لرستان و بخش‌های دیگری که هنوز کشف نشده است زمانی جولانگاه دایناسورها بوده است که البته با توجه به کمبود بودجه برای خارج کردن فسیل و بررسی‌های دیگر با مشکلاتی مواجهیم.

مدیر کل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی گفت: مراغه و لرستان زمانی جولانگاه دایناسورها بوده که به دلیل کمبود بودجه نمی توانیم فسیل آن ها را خارج کنیم.

 

 مجید مقدم خرازیان مدیر کل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی با توجه به عملکرد خود در سال 93 و 94 اظهار کرد: یکی از مهمترین اولویت های سازمان بررسی و بهبود گونه‌های در خطر انقراض و یا مورد تهدید است و ما در پی این امر به تهیه ردلیست پرداخته‌ایم که در این روش به شناسایی این گونه‌ها پرداخته می‌شود که البته هنوز جای بررسی دارد.
وی ادامه داد: یکی از موضوع‌های مهم در حال پیگیری تهیه و تدوین برنامه عمل گونه جانوری و اجرای آن است که بعنوان مثال 3 یا 4 گونه برنامه عمل ان تهیه شده است و در حال اجرا است، مثل گوزن زرد، کروکدیل و سمندر و غیره .
با توجه به امکانات و کمبود بودجه تلاش بر موفقیت و پیشرفت در این حوزه هستیم که البته با افزایش امکانات و بودجه به موفقیت‌های بیشتری خواهیم رسید .
به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ خرازیان ادامه داد: با هماهنگی های انجام شده با دانشگاه‌های ذی‌الصلاح و دفتر آقای تیموری مدیر کل صید و شکار و همکاری های آن هامی توان به صورت تخصصی در این راه گام برداشت.
وی افزود: ما برای اینکه بتوانیم خوب تصمیم بگیریم باید به داشته‌هایمان آگاه و مسلط باشیم که یکی دیگر از اقدامات ما در این خصوص اصلاح قانون نظام دامپروری است که با توجه به تعریف نادرست از دام با همکاری مجلس و نماینده‌ها نسبت به اصلاح تعریف و قانون آن اقدام خواهیم کرد.
مدیر کل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی درخصوص اهمیت پایش گفت: دنیا به سوی پایش هوشمند سوق پیدا کرده است که در این صورت دیگر نمی‌توان با 4 هزار محیط بان به حفاظت پرداخت و همچنین استفاده از پهباد‌ها می‌تواند کمک شایانی در پیشرفت داشته باشد که در اینصورت بهره‌برداری به حداکثر می‌رسد.
وی با اشاره به پیگیری‌ها درخصوص ببر سیبری تصریح کرد: بیش از 4 سال است که تلاشمان بر عدم معدوم سازی بوده است که با توجه به همکاری‌های سازمان دام‌پزشکی و وزارت بهداشت به این نتیجه رسیدیم محلی را برای قرنتینه این ببر انتخاب کنیم که اگر موافقت بشود به نمونه گیری و آزمایشات لازم می‌پردازیم و در صورت سالم بودن ببر مشکلی نخواهد بود و اما آزمایشات مشکوک به بیماری ببر باشد بصورت قرنتینه به زندگی ادامه خواهد داد و به هیچ عنوان آن را معدوم نخواهیم کرد و همچنین اگر با محل پیشنهاد شده موافقت نشد نهایتا مکان دیگری را پیشنهاد خواهیم کرد.
اصغر مبارکی مدیر کل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی بیان کرد: کشور ایران دارای موزه تاریخ طبیعی با ارزشی است که در این راستا بعضی از موزه‌های تاریخ طبیعی که در کل دنیا فعال هستند ، مانند آمریکا و آلمان که  تمایل به برقراری ارتباط با موزه‌های تاریخ طبیعی را دارند.
وی ادامه داد: با توجه به نمونه‌های متنوع و ارزشمند در موزه تاریخ طبیعی از مردم تقاضا داریم از این مکان دیدن کنند.
مبارکی با اشاره به حضور دایناسور‌ها در ایران بیان کرد: بخش‌هایی از ایران از جمله مراغه و لرستان و بخش‌های دیگری که هنوز کشف نشده است زمانی جولانگاه دایناسورها بوده است که البته با توجه به کمبود بودجه برای خارج کردن فسیل و بررسی‌های دیگر با مشکلاتی مواجهیم.
مدیر کل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی درخصوص تنوع زیستی ایران تصریح کرد: استیون اندرسون خزه‌شناس برجسته آمریکایی که بیشتر کارهای آن در خصوص گونه‌های ایرانی بوده است و هیچ مقاله ای را نمیبینیم که اسم اندرسون در آن نباشد که با توجه به اطلاعات و تجربه بالای خود همیشه از ایران به عنوان متنوع ترین و جذاب ترین مکان از نظر تنوع زیستی می دانست، ایشان با دیدن مار افعی دم عنکبوتی ایران گفت: دیگر با خیال راحت می‌توانم بمیرم.


telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٣-١٣٩۴, ١٧:٣٠

   

پر مبحث ترین ها