19 دی: یک نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه زمان خوبی برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست، گفت: دولت باید اینقدر اقتدار داشته باشد که از کسانی که ارز می گیرند، حساب کشی کند.
عزت الله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و برقراری یارانه دیگر مشکلات را بیشتر می کند، اظهار کرد: هنوز مسئولان و نهادهای تصمیم گیر نتوانسته اند مشکلات یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی را حل کنند. الان این یارانه برای مردم عددی محسوب نمی شود و نمی تواند مشکلات آنها را حل کند. این یارانه معادل کرایه حمل ونقل در یک روز است و به زحمت می شود با آن یک نان در هر روز تهیه کرد، اما وقتی این عدد در حدود ۶۰ میلیون نفر ضرب می شود، عدد بزرگی بدست می آید و مشخص می شود که چه رقم بزرگی از خزانه کشور خارج می شود، ولی در  عین حال مشکلی از مردم هم حل نمی شود.
وی ادامه داد: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی خارج از تاب آوری اجتماعی است و ممکن است حتی به تنش بینجامد. وقتی ارزاق یا بنزین گران شود، گرانی به سایر اجناس هم سرایت می‌کند. خروجی این تصمیم روشن نیست. از سویی برقراری یارانه جدید هم می تواند نقدینگی را افزایش داده و در نتیجه تورم را بیشتر کند.
این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: توجیه دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی این است که سود آن به مردم نمی رسد و عده ای سوء استفاده کرده و سودهای کلانی می برند، اما این توجیه قابل قبولی نیست و در واقع پاک کردن صورت مساله است. مثل این است که بگویند مردم مسافرت نروند تا آمار تصادفات کاهش یابد و از خانه بیرون نروند که سرقت انجام نشود. در حالی که باید دولت اینقدر اقتدار داشته باشد که از کسانی که ارز می گیرند، حساب کشی کند.
یوسفیان ملا در پایان بیان کرد:من معتقدم که الان زمان خوبی برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست، چون مشکلات را بیشتر می کند و گره ای از کار مردم باز نمی کند. دولت باید مراقبت و نظارت کافی داشته باشد که ارزی که به وارد کننده می دهد در جای خود مصرف بشود. همچنین سامانه ای تهیه کرده و هر روز به مردم گزارش برساند که چه کسانی ارز دریافت و چگونه آن را مصرف کرده اند.

  • نویسنده :
  • منبع :