19 دی: سخنگوی دولت با بیان اینکه درخواست مذاکره از سوی آمریکا بارها مطرح شده، تاکید کرد که هیچ گونه مذاکره مستقیمی بین ایران و آمریکا برقرار نشده است.

علی بهادری جهرمی در ابتدای نشست خبری هفتگی با نمایندگان رسانه‌ها با اشاره به سفر رئیس‌جمهوری به روسیه اظهار کرد: در امتداد سیاست توسعه متوازن روابط بین المللی با کشورهای جهان با اولویت قراردادن کشورهای همسایه و منطقه ای که در حوزه اقتصادی از اولویت بیشتری برخوردارند پس از سفر رئیس جمهور به تاجیکستان و ترکمنستان رئیس جمهور سفری به روسیه داشتند.

سفر رئیس جمهور به روسیه پربار بود

وی افزود: با توجه به شرایط کرونایی که بیش از ۷۰۰ نفر کشته در روز در روسیه وجود داشت شرایط برای برگزاری سفر مساعد نبود، اما طرفین به دلیل برنامه ریزی قبلی و تاکید بر اهداف و جلوگیری از تاخیر رسیدن به نتایج، این گونه تدبیر کردند که پروتکل‌ها را مبتنی بر حفظ احترام متقابل انجام دهند و سفر انجام شود.

بهادری جهرمی با تاکید بر اینکه در این چارچوب سفر رئیس جمهور به روسیه پربار بود، ادامه داد: جلسه رسمی کاری در کاخ کرملین برگزار شد و  علاوه بر آن سخنرانی رئیس جمهور در دوما نیز با استقبال زیادی رو به رو شد و ملاقات ها دربازه زمانی کوتاه کم نظیر بود.

سخنگوی دولت با اشاره به دستاوردهای سفر رئیس جمهوری به روسیه یادآورشد: در خصوص دستاوردها هم در موضوعات دوجانبه، چندجانبه، منطقه ای و بین المللی مباحث متعدد مطرح شد. در این سفر  نگاه ها نزدیک و توافقات گسترده و قابل قبول بود. برخی قراردادها در همان زمان سفر نهایی شد و برخی از قراردادها و توافقات بلافاصله پس از جلسه روسای جمهور که جلسه نتیجه محور و عمل گرایانه ای بود به مقامات ابلاغ شد و برنامه ریزی ها برای تحقق آن آغاز شده است.

شاهد خبرهای خوب در حوزه اقتصادی خواهیم بود

سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به پرسشی در زمینه وعده‌های دولت و کیفیت اجرای آن‌ها، تصریح کرد: اولین وعده اولویت دادن به حفظ سلامت مردم بوده است. مطابق آن اولویت دهی اقتصادی در دستور کار دولت بود. به تدریج شاهد خبرهای خوب در حوزه اقتصادی خواهیم بود که زمان لازم برای مشاهده اقدامات لازم است.

وی افزود: چندین خبر خوب هم در دهه مبارک فجر برای مردم عزیز داریم که در بخش های مختلف به اطلاع مردم عزیز خواهد رسید، اما در حال حاضر باید به دو خبر خوب اشاره کنم.

بهادری جهرمی گفت: اول در حوزه اقتصادی اینکه وعده های رئیس جمهور برای تسهیل پرداخت وام به مردم عزیز محقق و عملی شد و کلیه متقاضیان تسهیلات خرد که رتبه اعتباری آنها B ،و C است، می‌توانند تا سقف ۵۰ میلیون تومان  بدون ضامن و با ارائه گواهی کسر از حقوق خود و نیز برای دریافت وام تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان، باز هم بدون نیاز به ضامن و با ارائه گواهی کسر از حقوق به همراه یک سفته یا چک، اقدام وام دریافت کنند.

سخنگوی دولت در ادامه اعلام کرد: خبر خوب دوم اینکه وعده رئیس جمهور برای استرداد سود مازاد بانکی به نقطه عملیاتی و اجرایی رسید و اگر نرخ سود تسهیلات بانک‌ها بالاتر از نرخ مصوبه شورای پول و اعتبار باشد، بانک ها مکلف هستند مبلغی را که برای این منظور گرفتند برگردانند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره سفر رئیس‌جمهوری به روسیه و ایجاد حواشی در این زمینه توسط برخی، اظهار کرد: سفر به روسیه از جهات مختلف حائز اهمیت و سفر موفقی بود. تکثر برنامه ها، شرکت در جلسه دوما، شرکت در دانشگاه دولتی، شرکت در جلسه با رئیس جمهور روسیه نشان دهنده برنامه ریزی مناسب و استقبال از رئیس جمهوری در این سفر بود.

بهادری جهرمی یادآور شد: خط اعتباری ۵ میلیاردی و توافق برای افزایش آن تا ۱۰ میلیارد دلار از دستاوردهای این سفر بود. در خصوص توسعه صادرات اقلام صیفی نیز مقدمات آن فراهم شده تا مشکلات در این زمینه حل و صادرات افزایش یابد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: در حوزه راه آهن هم قراردادهایی منعقد شد. طبیعتا اصل، دستاوردها است. برخی اصرار دارند نگاه محدود به کشورهای خاص داشته باشند اما سیاست دولت نگاه متوازن به کشورهای جهان است.

دولت در تامین ارز با هیچ گونه مشکلی رو به رو نیست

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص آمار دقیق فروش نفت و مقاصد آن، تصریح کرد: آمار فروش نفت و بازگشت ارزهای ناشی از آن قابل قبول است. مراجعه به سامانه نیما نشان می دهد دولت در تامین ارز با هیچ گونه مشکلی رو به رو نیست. برای فروش نفت به دولت اعتماد شود و نه به افرادی که اطلاع ندارند.

وی در پاسخ به پرسشی در زمینه جلسه رئیس جمهور با مدیران بانکی نیز گفت: مقرر شد کار گروهی زیر نظر وزیر اقتصاد و با همکاری بانک مرکزی به منظور بازنگری در نظامات بانکی تشکیل شود. کلید واژه بیانات در این جلسه این بود که تسهیلات خرد نباید به تضییقات تبدیل شود.  مقابله با بدعهدان و بدحسابان باید جدی باشد و گزارش آن برای مردم ملموس باشد.

در سفر روسیه بحثی پیرامون قرارداد موقت برجام نشد

بهادری جهرمی در  پاسخ به پرسشی در زمینه پیشنهاد توافق موقت برای احیای برجام در روسیه، تاکید کرد: همانطور که بارها اعلام شده موضوع توافق موقت در دستور کار جمهوری اسلامی ایران نیست و تیم مذاکره کننده متمرکز بر رفع تحریم های ظالمانه بصورت پایدار و مطمئن است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در سفر روسیه بحثی پیرامون قرارداد موقت  نشده است، تصریح کرد: در سفر روسیه بازگشت همه طرف‌ها به برجام و لغو موثر کلیه تحریم‌ها مورد تاکید قرار گرفته است.

چرا لغو روادید سفرهای گروهی انجام نشد؟

بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه هشت ماه از امضای "برنامه اجرایی اقدام مشترک ایران و روسیه برای لغو روادید سفرهای گروهی" می‌گذرد، اما هنوز این برنامه به مرحله اجرا نرسیده و ویزایی بین دو کشور لغو نشده، و اینکه  ایراد این امر از کجاست، گفت: این توافق هم مشابه توافقات دیگر به دلیل نگاه توسعه نامتوازن معطل مانده بود. این توافق امروز در دستور کار دولت است‌. اما به دلیل کرونا و محدودیتهای آن فراهم شدن امکان اجرای این توافق منوط به ثبات شرایط کرونا است.

ملاقات با رییس فیفا در برنامه رییس جمهور نیست

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره صحت اینکه شنیده شده رییس فیفا قرار است با آقای رییسی دیدار کند، تصریح کرد:  تاکنون چنین درخواستی مطرح نشده است و در برنامه های آقای رئیس جمهور نیز چنین ملاقاتی در دستور کار نیست.

ارز ترجیحی از عامل های ایجاد تورم است

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص برخی از اعتراضات صنفی و معیشتی، اظهار کرد: شرایطی که دولت سیزدهم روی کار آمد شرایط نابسامانی اقتصادی و اعتراضات صنفی است. مدیریت حجمی از وعده ها نیازمند صرف زمان مناسب برای اصلاحات است. دلایلی که دولت در خصوص اصلاح نظام پرداخت یارانه ها و ارز ترجیحی استمهال خواست مساله ناشی از این تغییر بود که هم مجلس و دولت اتفاق نظر دارند که آثار روی مردم نداشته باشد و حتما جبران شود. در کمیسیون تلفیق این مساله در حال بررسی است. ارز ترجیحی از عامل های ایجاد تورم است.

هیچ گونه مذاکره مستقیمی بین ایران و آمریکا برقرار نشده است

بهادری جهرمی همچنین در پاسخ به پرسشی در زمینه احتمال مذاکره مستقیم ایران و آمریکا تصریح کرد: درخواست مذاکره از سوی آمریکا بارها مطرح شده، اما هیچ گونه مذاکره مستقیمی بین ایران و آمریکا برقرار نشده است.

دولت وارد حاشیه ها نمی شود

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره تعاملات دولت و مجلس گفت: امروز موسم خدمت به مردم است. مردم منتظر حل مشکلات هستند. وقت کار است و دولت وارد حاشیه ها نمی شود. دولت و مجلس برای حل مشکلات مردم همسو و در تعامل و همکاری کامل هستند. رای اعتماد بالای مجلس به کابینه و همراهی در موضوعات کلان و اساسی و حضور دائمی وزرا در کمیسیون ها نشانه تعامل گسترده مجلس و دولت با یکدیگر است.

وی با بیان اینکه وظیفه نظارتی مجلس برای بهبود حکمرانی می تواند موثر باشد، اظهار کرد: اختلاف نظر در موضوعات مختلف طبیعی و برای ارائه راهکار مناسب راهگشا است. سطح دسترسی نمایندگان با شخص آیت الله رئیسی و تک‌تک وزرا بیش از هر زمانی و بلکه شاید بیش از همه ادوار پیش‌از این بوده است.

بهادری جهرمی با بیان اینکه تا پایان آذرماه بالغ‌ بر ۱۶۰۰ بار وزرا با نمایندگان در وزارتخانه و بخصوص در مجلس دیدار داشتند، تاکید کرد: حداقل ۱۷۲ نماینده دیدار مستقیم با آقای رئیس‌جمهور داشته و صحبت‌های خود را تک‌تک در قالب مجامع استانی بیان کردند که این به‌غیر از همه دیدارهای است آقای رئیس‌جمهور دارند.

سخنگوی دولت یادآور شد: رئیس جمهور در این مدت هفت بار به مجلس رفته‌اند که نشانه توجه ویژه دولت به مجلس است. از شروع دولت سیزدهم تا ابتدای دی ماه اعضای کابینه دولت مردمی ۷۹۶ مورد با نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی ملاقات داشته و پاسخگوی سوالات ایشان بوده اند. ۸۷۰ بار نمایندگان محترم در محل وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی با وزراء محترم برای پیگیری امور دیدار داشته اند.

وی افزود: از شروع دولت سیزدهم تا ابتدای دی ماه ۵۷۷ مورد معاونین پارلمانی و مدیران کل امور مجلس وزارتخانه ها در محل مجلس شورای اسلامی حاضر و پاسخگوی سوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی بوده اند. 

آماده بازگشایی سفارتخانه های ایران و عربستان به شکل متقابل هستیم

وی در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت برقراری ارتباط ایران با عربستان تصریح کرد: ایران از صلح و ثبات در منطقه و روابط حسنه با کشورهای مسلمان حمایت می کند. تا کنون چهار دور مذاکرات میان ایران و عربستان به میزبانی عراق صورت گرفته است. آماده بازگشایی سفارتخانه ها به شکل متقابل هستیم اما توافقات هنوز نهایی نشده است.

مسیر حمایت دولت از بورس مستمر ادامه دارد

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت بازار سرمایه یادآور شد: مسیر حمایت دولت از بورس مستمر ادامه دارد. کار گروهی به ریاست معاون اول، معاون اقتصادی رییس جمهور، وزیر اقتصاد، سازمان بورس و دیگر اعضای  اقتصادی دولت تشکیل شده است و نظر صاحب نظران دریافت شد و پیشنهاداتی در حال تدوین است و در خصوص رمز ارزها نیز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت جلسات متعددی را برگزار کرد و این مساله مورد بررسی قرار داد.  • نویسنده :
  • منبع :