19 دی: دیپلمات ارشد روسیه، تعلل ایالات متحده برای نهایی کردن مذاکرات رفع تحریم‌ها و ادعای نگرانی درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران را غیر مسئولانه خواند.
میخائیل اولیانوف روز پنجشنبه با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: مقام‌های آمریکا نسبت به پیشرفت برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی می‌کنند. راه آسانی برای رفع این نگرانی‌ها وجود دارد: نهایی کردن مذاکرات وین.
وی با اشاره به اظهارات ادعایی رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تصریح کرد: عدم آمادگی (واشنگتن) برای پایان دادن به مذاکرات، همراه با ذکر گزینه نظامی غیرمسئولانه است.
«مالی» در گفت‌وگو با نشریه فارن پالیسی، ادعاهای سیاسی درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را تکرار و ادعا کرده که تهران به تولید مواد شکافت پذیر کافی برای ساخت بمب اتمی بسیار نزدیک است. 
او همچنین مدعی شده که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا «اعلام کرده است که به عنوان آخرین راه حل، با گزینه نظامی موافقت خواهد کرد. اما ما هنوز به این مرحله  نرسیده ایم و هنوز امید داریم.»
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در ارتباط با مذاکرات وین و نقش ایران در این گفت‌وگوها مدعی شد بحث اصلی میان ایران و آمریکا نبود، بلکه میان مقامات ایران بود.
این درحالیست که مذاکرات رفع تحریم‌ها پس از ماه‌ها گفت‌ وگوهای فشرده در وین به مرحله‌ای رسیده است که چنانچه ایالات متحده آمریکا به عنوان طرف نقض کننده برجام مطالبات منطقی ایران و الزامات شکل‌گیری یک توافق پایدار و قابل اتکاء را بپذیرد، توافق نهایی حاصل خواهد شد.
تجربه ماه‌ها مذاکرات در وین ثابت کرد کاخ سفید به دلیل مشکلات داخلی و فشار رژیم صهیونیستی قدرت تصمیم‌گیری برای بازگشت به توافق هسته‌ای را ندارد و از این منظر، به تاکتیک مقصرنمایی و تعیین ضرب‌الاجل‌های ساختگی علیه ایران متوسل شده است.

  • نویسنده :
  • منبع :