19 دی: سازمان جهانی بهداشت نسبت به استفاده از داروی ضد ویروسی «رمدسیویر» برای درمان بیماران مبتلا به کووید۱۹ هشدار داد و تاکید کرد: هنوز هیچ مدرکی دال بر کارایی این دارو وجود ندارد.

خبرگزاری شینهوا روز شنبه به نقل از سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: داروی ضد ویروسی رمدسیویر نباید برای درمان بیماران مبتلا به کووید۱۹، استفاده شود زیرا هنوز هیچ مدرکی دال بر کارایی این دارو وجود ندارد.

پنل گروه توسعه دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت شواهدی دال بر این که داروی رمدسیویر موجب بهبود عواقب بیماری کرونا مانند کاهش مرگ و میر، نیاز به استفاده از دستگاه کمکی اکسیژن، کاهش زمان بهبودی بالینی و غیره می شود، پیدا نکرده است.

بر اساس این گزارش هرگونه تاثیر مفید داروی رمدسیویر در صورت وجود، به احتمال زیاد ناچیز است و احتمال وارد شدن آسیب جدی همچنان وجود دارد.

این توصیه سازمان جهانی بهداشت که در مجله پزشکی British Medical Journal منتشر شده است بر اساس بررسی شواهدی اعلام شده است که داده های چهار آزمایش بین المللی را بر روی بیش از هفت هزار بیمار بستری در بیمارستان بررسی کرده است.

این پنل پس از بررسی این مدارک نتیجه گرفت که داروی رمدسیویر هیچ تاثیر معناداری بر میزان مرگ و میر و یا سایر عواقب مهم برای بیماران کرونایی ندارد.

آنها افزودند: این پنل به ویژه با توجه به هزینه ها و پیامدهای منابع مرتبط با داروی رمدسیویر احساس مسوولیت می کرد که باید شواهدی از کارآیی این دارو ارائه دهد. این درحالی است که کارایی این دارو توسط داده های که در حال حاضر موجود هستند، تایید نشده است.

داروی ضد ویروسی رمدسیویر، یکی از دو دارویی است که در حال حاضر مجاز به استفاده برای درمان بیماران کرونایی در سراسر جهان هستند.

پس از انتشار نتایج تحقیقات اولیه که نشان داد داروی ضد ویروسی رمدسیویر می تواند زمان بهبودی را در برخی از بیماران مبتلا به کووید۱۹ کاهش دهد، استفاده از این دارو برای درمان بیماران کرونایی در آمریکا، اتحادیه اروپا و سایر کشورها تایید شده است.

داروی رمدسیویر که توسط شرکت داروسازی آمریکایی Gilead ساخته شده است بسیار گران بوده و باید از طریق تزریق در ورید استفاده شود.

این شرکت داروسازی ماه گذشته اعلام کرد که فروش سه ماهه سوم این دارو حدود ۹۰۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

  • نویسنده :
  • منبع : ایرنا