خبر اول
تحلیل
سفر امیر قطر به تهران؛ میانجی‌گری یا تسهیل‌گری؟ چهارشنبه 21 اردیبهشت 1401

سفر امیر قطر به تهران؛ میانجی‌گری یا تسهیل‌گری؟

19 دی: "شیخ تمیم بن حمد آل ثانی" امیر ۴۲ ساله قطر در اواخر هفته جاری در پاسخ به سفر سه ماه پیش "سید ابراهیم رییسی" رئیس جمهور ایران به دوحه به تهران سفر می‌کند و ضمن دیدار با همتای ایرانی خود با تعدادی دیگر از مقامات عالی رتبه کشورمان دیدار و رایزنی می‌کند.

آخرین تیر ترکش اروپا برای نجات برجام سه شنبه 20 اردیبهشت 1401

آخرین تیر ترکش اروپا برای نجات برجام

19 دی: انریکه مورا «آخرین تیر ترکش» اروپا را امروز در تهران رها می‌کند؛ پس از ماه‌ها فراز و فرود، چانه‌زنی و تهیه متن‌های مفصل بی آنکه نقطه‌ای بر انتهای جمله در وین گذاشته شود؛ آن هم حالا که از دید برخی طرف‌ها نیمه خالی لیوان می‌گوید که مذاکرات به بن بست رسیده و آنهایی که به دنبال نتیجه‌اند این وقفه را در نیمه پر لیوان، تنفس می‌بینند.

تهران و ریاض در انتظار تحولی تازه در دور ششم مذاکرات یکشنبه 18 اردیبهشت 1401
خاورمیانه در فضای تعامل و تحرکات دیپلماتیک؛

تهران و ریاض در انتظار تحولی تازه در دور ششم مذاکرات

19 دی: اغلب کشورهای خاورمیانه به فکر تجدید روابط با همسایگان خود و رفع کدورت‌ها افتاده‌اند؛ با توجه تحولات منطقه ای و تحرکات دیپلماتیک باید دید چنین فضایی می تواند مذاکرات ایران و عربستان را در دور ششم به نتیجه ای مهم برساند.

نگاهی به سفر گزارشگر ویژه تحریم‌ها به ایران شنبه 17 اردیبهشت 1401

نگاهی به سفر گزارشگر ویژه تحریم‌ها به ایران

19 دی: گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در موضوع «آثار منفی اقدامات قهرآمیز یکجانبه بر بهره‌مندی از حقوق بشر»، به منظور تحقیق در مورد آثار تحریم‌های یکجانبه قرار است امروز به تهران سفر کند.

چرا بایدن برای خارج کردن نام سپاه از FTO تعلل می‌کند؟ سه شنبه 6 اردیبهشت 1401

چرا بایدن برای خارج کردن نام سپاه از FTO تعلل می‌کند؟

19 دی: در هفته‌های اخیر، یکی از مهم‌ترین موضوعات اختلافی باقی‌مانده میان ایران و آمریکا در مذاکرت وین، موضوع حذف نام سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی خارجی آمریکا (FTO ) عنوان شد؛ این در حالی است که بسیاری از کارشناسان،‌ مقامات و نمایندگان کنگره آمریکا اعلام کرده‌اند دلیلی بر باقی‌ماندن نام سپاه در این لیست از سوی دولت بایدن نیست چرا که به گفته خودشان به اندازه کافی سپاه ایران تحریم است.

دیپلماسی اقتصادی کشور نیازمند گذر از نگاه سیاسی - امنیتی پنجشنبه 4 فروردین 1401

دیپلماسی اقتصادی کشور نیازمند گذر از نگاه سیاسی - امنیتی

19 دی: دیپلماسی اقتصادی به مفهوم اولویت یافتن موضوعات اقتصادی در سیاست خارجی، یکی از ابزارهای مهم در پیشبرد اهداف بلندمدت رشد و توسعه اقتصادی کشورها به حساب می‌آید.

پایان جنگ بر سر پنجشنبه 26 اسفند 1400

پایان جنگ بر سر "تانک"هایی که نجنگیدند

19 دی: پس از چهار دهه یکی از بزرگترین دعواهای سیاسی میان ایران و انگلیس بالاخره روز 26 اسفند 1400 بسته شد. بعد از انقلاب اسلامی در سال 1357 کشورهای اروپایی و امریکا به ویژه با شروع جنگ تحمیلی رو یا روی ایران قرار گرفتند و بسیاری از قراردادها و توافق های دو جانبه و چند جانبه با ایران را یک طرفه لغو کردند یا از اجرای آن خودداری کردند. یکی از این قراردادها، قرارداد تسلیحاتی خرید تانک‌های "چیفتن" و برخی خودروهای زرهی دیگر از انگلیس بود.

حمایت پوتین از جدایی طلبان، تهدیدی برای امنیت ملی ایران جمعه 6 اسفند 1400

حمایت پوتین از جدایی طلبان، تهدیدی برای امنیت ملی ایران

19 دی: جلال خوش‌چهره کارشناس مسائل سیاسی می‌گوید: اقدام پوتین در به رسمت شناختن جمهوری خودمختار منطقه دونباس، در واقع تشویق جدایی‌طلبی در میان اقوام است که این بازهم برای کشورهای جهان سوم و در حال توسعه از جمله ایران بسیار خطرناک خواهد بود چرا که به یک رویه تبدیل خواهد شد.

رژیم صهیونیستی در وین به دنبال چیست؟ چهارشنبه 27 بهمن 1400

رژیم صهیونیستی در وین به دنبال چیست؟

19 دی: در حالی که مذاکرات وین در بخش‌های فنی، حقوقی، هسته‌ای و ترتیبات اجرایی آرام آرام به گام‌های پایانی خود نزدیک می شود، رایزنی‌های سیاسی و دیپلماتیک برای محدود کردن موانع سیاسی در سطح منطقه و بین‌الملل نیز تشدید شده است.

آدرس غلط درباره دیدار وزرای خارجه ایران و قطر پنجشنبه 7 بهمن 1400

آدرس غلط درباره دیدار وزرای خارجه ایران و قطر

19 دی: آنچه که شاید بهتر هست و انتظار می‌رود گفتگوهای امروز در تهران بر آن متمرکز باشد، تمرکز بر موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای است.

چرا انگلیس بر تندروی در مذاکرات وین اصرار دارد؟ چهارشنبه 6 بهمن 1400

چرا انگلیس بر تندروی در مذاکرات وین اصرار دارد؟

19 دی: در حالیکه مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین وارد مراحل حساس خود شده است، ادامه و حتی تشدید تحرکات منفی برخی طرف‌های دخیل در گفت‌ وگوها، به ویژه انگلیس، این پرسش تکراری را مطرح می‌کند که چرا آنها نفع خود را در القای بن بست تعریف کرده‌اند؟

ادعای ارسال سلاح از ایران به یمن؛ یک عملیات روانی آشکار و غیرحرفه‌ای سه شنبه 21 دی 1400

ادعای ارسال سلاح از ایران به یمن؛ یک عملیات روانی آشکار و غیرحرفه‌ای

19 دی: اخبار منتشر شده در روزهای اخیر با استفاده مغرضانه از بخش‌هایی از پیش‌نویس گزارش یک گروه وابسته به سازمان ملل مبنی بر ارسال سلاح از ایران به یمن، یک عملیات روانی آشکار و در عین حال اقدام رسانه‌ای غیرحرفه‌ای به شمار می‌رود.

عراق و پیگیری پرونده یک ترور دولتی یکشنبه 19 دی 1400

عراق و پیگیری پرونده یک ترور دولتی

19 دی: پس از ترور سردار سلیمانی و همراهانش در نزدیکی فرودگاه بغداد توسط پهپادهای آمریکایی به فرمان مستقیم "دونالد ترامپ" رییس‌جمهور وقت آمریکا، پی‌گیری پرونده این ترور دولتی به یکی از دستورکارهای مهم مقامات دولتی و قضایی ایران در جریان دیدار و رایزنی با مقامات مختلف عراق تبدیل شده است.

از جدیت ایران تا تردید طرف‌های غربی برجام در مذاکرات وین چهارشنبه 15 دی 1400

از جدیت ایران تا تردید طرف‌های غربی برجام در مذاکرات وین

19 دی: با اعلام خبر رسمی سفر معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی، یکی از بزرگترین بدهکاران ارزی ایران تحت تاثیر تحریم های یک جانبه آمریکا به وین و دیدار با هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و ۱+۴ به نظر می آید موضوع لغو تحریم ها که از موضوعات در اولویت ایران بوده است با جدیت از سوی طرف‌ها دنبال می شود.

کاهش ارزش لیر با اقتصاد ایران چه می‌کند؟ دوشنبه 29 آذر 1400

کاهش ارزش لیر با اقتصاد ایران چه می‌کند؟

19 دی: رئیس کنفدراسیون صادرات ایران می‌گوید با پایین آمدن ارزش لیر در مقابل دلار، زنگ خطری جدید برای اقتصاد ایران به صدا در خواهد آمد.

تروئیکای اروپایی خط تخریب مذاکرات را به نیویورک کشاند پنجشنبه 25 آذر 1400

تروئیکای اروپایی خط تخریب مذاکرات را به نیویورک کشاند

19 دی: خط ایجاد اخلال در مذاکرات تا جلسه شورای امنیت سازمان ملل پیش رفته است. غرب با ابزار فشار و تهدید تلاش می‌کند ایران را وادار به دست کشیدن از خواسته‌های منطقی خود کند.

آغاز دور بعدی مذاکرات وین و چند پیام مهم سه شنبه 16 آذر 1400

آغاز دور بعدی مذاکرات وین و چند پیام مهم

19 دی: با اعلام باقری و مورا، هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و ۱+۴ روز پنجشنبه در وین مذاکرات خود را از سر می‌گیرند.

بی‌ابتکاری اروپا در مقابل پیشنهادات راهگشای ایران جمعه 12 آذر 1400

بی‌ابتکاری اروپا در مقابل پیشنهادات راهگشای ایران

19 دی: اطلاعات رسیده حاکی است که کشورهای غربی حاضر در مذاکرات که پیش از شروع دور جدید بر ضرورت پیگیری پیش‌نویس‌های اولیه در شش دور مذاکره قبلی تاکید داشتند، هیچ‌گونه ابتکاری را روی میز مذاکرات قرار نداده و عملا باعث کُند شدن روند مذاکرات شده‌اند.

سفر گروسی به تهران و انتظارات ایران از آژانس یکشنبه 30 آبان 1400

سفر گروسی به تهران و انتظارات ایران از آژانس

19 دی: رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در آستانه نشست شورای حکام و مذاکرات نمایندگان ایران و 1+4 برای رفع تحریم‌ها به تهران سفر می‌کند تا با رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار کند.

پیام حضور احمد مسعود در ایران یکشنبه 16 آبان 1400

پیام حضور احمد مسعود در ایران

19 دی: شاید بتوان گفت که حضور اخیر احمد مسعود در مشهد و ملاقات با اسماعیل خان نوعی عکس العمل از سوی ایران تلقی نمود که به طالبان فهمانده شود رفتار غیر دوستانه می تواند با عمل متقابل همراه باشد.