19 دی: دونالد ترامپ صبح چهارشنبه به وقت واشنگتن کاخ سفید را ترک کرد و بدون اینکه تصمیمی برای شرکت در مراسم تحلیف جو بایدن داشته باشد، قرار است به عنوان آخرین پرواز با «ایرفورس-۱» واشنگتن را به مقصد اقاتمگاه خود در ایالت فلوریدا ترک کند.

به گزارش منابع آمریکایی، ترامپ دقایقی پیش در حیاط کاخ سفید، سوار بالگرد «مارین وان» شد تا به فرودگاه واشنگتن برود.

قبل از سوار شدن ترامپ به بالگرد، کارکنان کاخ سفید چند جعبه که به نظر می رسید حاوی اثاثیه و وسایل مربوط به او باشد، به داخل بالگرد منتقل کردند.

ترامپ قبل از سوار شدن به بالگرد ، همراه با همسرش ملانیا، چند کلمه با خبرنگاران گفت و گو کرد.

 

قرار است ترامپ سخنانی کوتاه در فرودگاه واشنگتن و قبل از ترک پایتخت به مقصد فلوریدا داشته باشد.

گزارشگر سی ان ان در توصیف لحظات خروج ترامپ از کاخ سفید گفت که نفس ها در سینه ها حبس شده و آمریکا به زودی نفسی راحت خواهد کشید.

علاوه بر شبکه خبری سی ان ان و دیگر شبکه های امریکایی، شبکه خبری الجزیره، بی بی سی ، فرانس 24 ، العربیه و دیگر شبکه های خبری جهان تصاویر خروج ترامپ از کاخ سفید و ترک کاخ را بطور مستقیم پخش کردند.

 

بسیاری از شخصیت ها و مقامات جهانی از جمله رئیس جمهوری آلمان از اینکه قرار است امروز روز آخر ریاست جمهوری ترامپ و یکجانبه گرایی های او باشد، ابراز خشنودی کرده اند.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز صبح امروز در جلسه هیات دولت گفت: امروز دفتر سیاه ترامپ برای همیشه بسته می شود و یکی از مصادیق سرنگونی ظالمان همین است و ما خدا را بخاطر آن شکر می کنیم.

 

مایک پنس و دیگر سناتورهای برجسته حزب جمهوری خواه به مراسم بدرقه وی نخواهند رفت.

 اطرافیان مایک پنس معاون ترامپ اعلام کرده اند وی نه ترامپ را همراهی خواهد کرد و نه در مراسم تحلیف بایدن شرکت خواهد کرد. 

 

درهمین حال دو مقام ارشد جمهوریخواه کنگره؛ «کوین مک کارتی» رهبر اقلیت جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان و «میچ مک کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواهان در مجلس سنا به علت حضور در مراسم تحلیف بایدن،  در مراسم بدرقه ترامپ حضور نخواهند داشت و تنها بستگان، برخی از نزدیکان و هوداران ترامپ او را مشایعت خواهند کرد.

 

ترامپ نه شکست را پذیرفت و خودش هم بدون بدرقه کاخ سفید را ترک کرد.

در 150 سال اخیر برای اولین بار است که رئیس جمهوری کاخ سفید و دولت را تحویل جایگزین خود نمی دهد. 

بنابراین گزارش  دوره ریاست جمهوری 4 ساله دونالد ترامپ  20 ژانویه 2021 (اول بهمن ماه 1399) ساعت 12:00 ظهر به وقت واشنگتن دی.سی به سر خواهد آمد و جو بایدن با سوگند ریاست جمهوری به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا به کاخ سفید خواهد رفت، ترامپ 4 ساعت پیش از تمام شدن مهلت قانونی خود، ساعت 08:00  صبح روز چهارشنبه به وقت واشنگتن دی.سی؛ کاخ سفید را ترک و عازم ایالت  فلوریدا خواهد شد.

  • نویسنده :
  • منبع : ایرنا