19 دی: یکی از مراجع تقلید شیعیان از وضعیت نابسامان بازار ارز و تأثیر افزایش نرخ آن بر سطوح مختلف زندگی مردم انتقاد کرد.

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی روز پنجشنبه در دیدار رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از وضعیت نابسامان مدیریت بازار ارز گفت: کاهش قیمت ارز، تاثیری بر قیمت‌ها در بازار ندارد، باید مشخص شود نرخ ارز را چه کسی مدیریت می‌کند و چرا با بالا رفتن نرخ آن کالا‌ها افزایش می‌یابد، اما پایین آمدن نرخ ارز تاثیر چندانی بر کاهش قیمت کالا‌ها و خدمات ندارد.

وی تأکید کرد: تا زمانی که معمای ارزی کشور رفع نشود، مشکلات اقتصادی مردم برطرف نخواهد شد.

این مرجع تقلید با اشاره به تأثیر افزایش نرخ ارز و اثرگذاری آن بر سطوح مختلف زندگی مردم افزود: برخی از کسبه نیز در به وجود آمدن چنین شرایطی مقصرند چرا که تحت هر شرایطی و در هر وضعیتی به دنبال منافع بیشترند.

آیت الله مکارم شیرازی ضمن انتقاد از عملکرد برخی بانک‌ها در ایجاد فشار بر واحد‌های تولیدی تاکید کرد: دستگاه‌ها باید با همکاری هم، مانع بنگاه داری بانک‌ها شوند و به هر شکلی از تعطیلی صنایع جلوگیری کنند چرا که اگر صنعت نباشد، همه زندگی مردم معطل می‌شود.

وی با تأکید بر همکاری نهاد‌ها و دستگاه‌ها ابراز امیدواری کرد: باید هرچه سریعتر تحولی در معیشت مردم ایجاد شود تا مردم بیش از پیش احساس امنیت و آرامش کنند و باید رویه‌ها، قوانین و بخش نامه‌های نادرست که بر معیشت مردم فشار وارد می‌کند هر چه سریعتر اصلاح شود.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که به دولت جدید آمریکا نمی‌توان و نباید دل بست، افزود: رقیب انتخاباتی رئیس جمهور فعلی آمریکا بیش از ۷۰ میلیون رای آورده است و قاعدتا رئیس جمهوری جدید آمریکا نمی‌تواند شرایط را تغییر دهد.

وی با اشاره به ایستادگی ملت ایران مقابل تحریم‌های ظالمانه رژیم آمریکا گفت: ملت ما با این ایستادگی که از خود نشان داد برگ زرینی در تاریخ سراسر افتخار خود ترسیم کرد.

  • نویسنده :
  • منبع :