19 دی: برخی از کارشناسان و ناظران منطقه معقتدند که تعطیلی سفارت آمریکا با سناریوهایی خطرناکی همراه است.

وزیر امور خارجه آمریکا تهدید کرده که اگر حملات به سفارت این کشور در منطقه سبز بغداد ادامه پیدا کند، واشنگتن چاره‌ای نخواهد داشت جز اینکه سفارت خود را تعطیل کند. در پی این تهدید که واکنش مقامات و مقاومت عراق را به همراه داشت سناریوهایی مطرح است.

روزنامه العربی الجدید در گزارشی به نقل از مقامات عراق نوشته است: مصطفی الکاظمی نخست وزیر، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان و برهم صالح رئیس جمهور عراق «تماس‌های زیادی با طرف آمریکایی» گرفتند. 

این منابع خبر دادند، هدف از این تماس‌ها، کنترل وضعیت ناشی از تداوم حملات راکتی به سفارت آمریکا در منطقه سبز است. آمریکا ادعا می‌کند که گروههای مقاومت، این حملات را انجام می‌دهند و همین مسئله باعث شده است که بخواهد سفارت خود را بسته و کارکنان آن را به اربیل منتقل کند. 

یک مسئول عراقی در این زمینه گفت: «آمریکایی‌ها  عجولانه و به شکلی نامفهوم در تلاش هستند تا با بستن سفارت یا تعلیق فعالیت و انتقال آن، وضعیت را متشنج کنند». 

به گفته این مسئول، آمریکایی‌ها این ادعا را مطرح می‌کنند که گروه‌های مقاومت نزدیک به تهران قصد دارند یک بار دیگر سفارت آمریکا را با راکتهای دارای قدرت بیشتر هدف قرار دهند و همین مسئله باعث خواهد شد که جان کارکنان سفارت به خطر بیافتد. 

آمریکا در روزهای اخیر، ادعاهای مشابهی علیه ایران مطرح کرده که تکذیب شده است. نشریه آمریکایی پولیتیکو اخیرا به نقل از مقامات آمریکایی مدعی شده بود که ایران قصد دارد برای گرفتن انتقام ترور سردار سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید نیروی قدس سپاه سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی را ترور کند؛ خبری که مقامات پریتوریا تکذیب کردند و سخنگوی وزارت خارجه آفریقای جنوبی ضمن ابراز تعجب از چنین ادعایی، اعلام کرد که اطلاعی در خصوص آنچه آمریکا ادعا کرده، ندارد. ایران نیز این ادعاها را تکذیب کرده بود.(اینجا)

 

آمریکا سفارت خود را در عراق می‌بندد؟!

در همین‌باره صابر‌ گل‌عنبری پژوهشگر خاورمیانه و تحلیلگر جهان عرب در کانال تلگرامی خود نوشت: حملات به اماکن دیپلماتیک و پایگاه‌ها و نیروهای آمریکا از چند روز قبل از سفر مصطفی کاظمی به واشنگتن به شکل قابل توجهی افزایش یافته و در روزهای اخیر هم شدت خاصی پیدا کرده و در کنار اختلافات بر سر قانون انتخاباب به مساله داغی تبدیل شده است.

در واکنش به این حملات، اخیرا وزیر امور خارجه آمریکا تهدید کرده است که در صورت تداوم آن‌ها کشورش سفارت خود را خواهد بست. این سخنان مایک پمپئو مورد استقبال مخالفان حضور آمریکا در عراق قرار گرفته و برخی می‌گویند چه بهتر از این که این سفارتخانه تعطیل شود. اما به نظرم مساله جای تامل و دوراندیشی دارد و این که تصور شود بستن سفارت آمریکا در عراق به معنای پایان حضور این کشور و قطع رابطه آن با بغداد باشد، بیشتر نوعی خیال‌پردازی است تا واقعیت‌نگری. آمریکا که سیاست فشار حداکثری را برای مقابله با سیاست منطقه‌ای ایران و تضعیف نقش و نفوذ آن در پیش گرفته است به این سادگی عراق را که مهم‌ترین تیول آن در خاورمیانه برای مهار ایران و در آینده ترکیه و جهت برقراری نظم نوین خود در منطقه است، واگذار نمی‌کند و از دست نمی‌دهد. 

گمان بر این است که اگر آمریکا تهدید خود برای بستن سفارت را عملی کند، این اقدام را می‌توان سرآغاز اجرای طرح نظامی این کشور در عراق علیه نیروهای حشد شعبی و طرفداران جمهوری اسلامی قلمداد کرد. از این رو، این احتمال وجود دارد که به حمله گسترده به پایگا‌های این سازمان و ترور رهبران و فعالان آن اقدام بکند. 

گفته می‌شود پمپئو به برهم صالح رئیس جمهور عراق اطلاع داده و به نوعی تهدید کرده که در صورت تداوم حملات به منافع آمریکا این کشور واکنش جدی نشان می‌دهد.(اینجا) 

از دیگر سو، به نظر می‌رسد که دولت آمریکا و شخص ترامپ در این موسم انتخاباتی بی‌رغبت نباشد تا نزاع با ایران را بیش از هر زمانی امنیتی کند. 

در این حال و وضع دولت عراق در سایه حساسیت و شکنندگی بی‌سابقه اوضاع وزیر خارجه خود فواد حسین را به تهران فرستاد تا مقامات ایرانی را به فشار بر مخالفان حضور نیروهای آمریکایی برای توقف حملات خود مجاب کند؛ اما توقف این حملات چندان محتمل نیست.

آمریکا با ورود احتمالی خود به فاز نظامی علیه حشد شعبی در واقع در صرافت برهم زدن ریشه‌ای معادلات و مناسبات قدرت پساصدامی در داخل عراق در جهت تقویت موقعیت نیروهای نزدیک به خود و دولت الکاظمی و تضعیف نفوذ ایران است.به هر حال، اوضاع عراق این روزها شکننده‌تر از هر زمانی است و روزهای پرتنش دیگری در این کشور قابل پیش‌بینی است و باید منتظر ماند و دید به کدام سمت و سو می‌رود. شکل‌گیری دولت اقتدارگرای دیگری در عراق دور از انتظار نیست.

 

چرا تعطیلی سفارت به سفر فواد حسین به ایران مرتبط است؟ 

کانال تلگرامی اخبار سوریه که مسائل و اتفاقات مهم منطقه و مقاومت را پوشش می دهد در تحلیل عنوان کرده است:  دلیل اصلی سفر وزیر امور خارجه عراق به تهران به منظور اطلاع از موضوع ایران نسبت به مسائل موجود در عراق بود و اینکه آیا ایران همچنان معتقد است که باید آمریکایی‌ها را از این کشور اخراج کرد! آیا ایران همچنان دنبال انتقام از امریکا در کارت عراق است؟ وزیر امور خارجه عراق مأموریت داشت تلاش کند در تهران مسئولان ایرانی را راضی کند که به گروه‌های مقاومت عراقی فشار وارد کنند تا هرجایی که نظامیان آمریکایی حضور دارند را گلوله‌باران کنند الا سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد. 

با این حال آنچه فواد حسین از تهران به بغداد مخابره کرد، در دیدارهایش با مقامات مسئول شنیدن یک جمله واحد بود و آن هم اینکه: در تهران کسی قصد ندارد بابت ترور فرماندهان شهید خود توسط آمریکایی‌ها کوتاه بیاید و بهتر است در بغداد نیز مقامات ، نسبت به اقدامات تروریستی آمریکا علیه مهمان این کشور و همچنین یکی از فرزندان رشید عراق موضع‌گیری صحیحی اتخاذ کنند. فواد حسین خبر را مخابره کرد و آمریکا هم تعطیلی سفارت را اعلام کرد که نشان می دهد این شروع ماجرایی تازه است...

  • نویسنده :
  • منبع : خبرآنلاین