19 دی: صداوسیما از دستگیری «حبیب کعبی معروف به حبیب اسیود از سرکرده‌های گروهک تروریستی حرکت الانفصال (جدایی طلبان اهواز)» در ترکیه و انتقال او به تهران خبر داده است. گفته می‌شود حبیب اسیود یکی از طراحان حمله تروریستی به رژه اهواز در سال ۹۷ بوده است.

صداوسیما از دستگیری «حبیب کعبی معروف به حبیب اسیود از سرکرده های گروهک تروریستی حرکت الانفصال (جدایی طلبان اهواز)» در ترکیه و انتقال او به تهران خبر داده است.

حبیب اسیود کیست و چرا بازداشت او سروصدا به پا کرد؟ / همه چیز درباره گروه جنبش نضال؛ از اقدامات در ایران تا جاسوسی برای عربستان

یک روز قبل از آن یعنی روز جمعه ۱۰ آبان، وبسایت این گروه با انتشار بیانیه ای که به طور ویدیویی هم خوانده شده بود، بازداشت حبیب اسیود را تایید کرده و از او به عنوان رهبر سابق این گروه نام برده بود.

حمله تروریستی اهواز

۳۱ شهریور سال ۹۷ رژه نیروهای مسلح در اهواز با یک حمله تروریستی مواجه شد که طی آن ۲۴ نفر جان باختند. در حالی که چند گروه تلاش داشتند مسئولیت حمله را بر عهده بگیرند، مقام های کشور تایید کردند که «جنبش نضال» مسئول این حمله تروریستی بوده است.

جنبش نضال

حرکت نضال یا همان «جنبش عربی آزادی بخش الاحواز» یکی از گروه‌های تروریستی «مقاومت ملی احواز» است. این گروه جدایی طلب که از سال ۱۳۸۴ تشکیل شده سابقه چند بار عملیات مسلحانه تروریستی در کشور را داشته است.

به نوشته تابناک «بمب‌گذاری در فرمانداری اهواز، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، سازمان مسکن و شهرسازی، شرکت طرح توسعه نیشکر خوزستان، چاه شماره ۱۷۹ نفت، دو محل از خطوط لوله ورودی و خروجی منتهی به چاه ۱۷۹، خطوط لوله نفت آبادان به ترتیب در دهم شهریور ۱۳۸۴ و ۷ آبان ۱۳۸۴» کار این گروه تروریستی بوده است.

همچنین به نوشتهٔ شرق، عامل انفجار دو بمب در روز بیست و سوم مهر ماه سال ۱۳۸۳ در خیابان نادری و جان باختن شش شهروند اهوازی همین گروه بوده است.

ایسنا هم نوشته است حمله به یک کلانتری در اهواز در اردیبهشت ۱۳۹۶ و قربانی شدن شدن دو نفر از کارکنان کلانتری از جمله اقدامات تروریستی این گروه بوده‌است.

مکان استقرار اعضای این گروه تروریستی در دانمارک، سوئد و هلند است.

دستگیری اعضا

در بهمن ماه سال ۱۳۹۸، چهار تن از اعضای این گروه تروریستی در دانمارک و هلند به جرم جاسوسی برای عربستان و برنامه‌ریزی برای یک یا چند حمله تروریستی در ایران دستگیر شدند.

حبیب کعبی

گفته می شود حبیب کعبی مشهور به حبیب اسیود یکی از طراحان حمله تروریستی به رژه اهواز بوده است. علت اصلی اهمیت بازداشت او نیز همین موضوع است. او رئیس پیشین گروه نضال یا الاحواز بوده است.

باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداوسیما می‌گوید، حبیب اسیود "در ترکیه بازداشت شده و پس از تحویل به مقامات ایرانی از مرز آذربایجان غربی به تهران منتقل شده و هم اکنون در اختیار ایران است".

ارتباط با عربستان

در حالی که صحبت از ارتباط این گروه با عربستان نیز وجود داشته، دانمارک ۱۴ بهمن سال گذشته اعلام کرد که سه عضو گروه «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» را به اتهام جاسوسی برای عربستان سعودی بازداشت و تفهیم اتهام کرده است. از این رو، دانمارک ارتباط و جاسوسی این گروه برای عربستان را رسما تایید و حتی سفیر عربستان را به خاطر این موضوع بازداشت کرد.

پلیس هلند نیز اعلام کرد که «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» یک شاخه نظامی دارد و در ایران حملات مسلحانه انجام داده که در اکثر موارد اهداف آن سپاه پاسداران و یا تاسیسات و میادین نفت و گاز بوده است.

شبکه العربیه که به رهبران عربستان سعودی نزدیک است، او را «حبیب فرج‌الله چعب» معروف به «حبیب أسیود» می نامد.

این شبکه مدعی است ایران با همکاری یک کشور ثالث که احتمالا قر است او را به ترکیه کشانده و به دام انداخته است.

  • نویسنده : محسن افشاری
  • منبع : انتخاب