19 دی: باید توجه داشت در صورت مواجهه با فرد بیمار، علائم دو الی ۱۴ روز بعد بروز می‌کند ولی در اکثریت مواقع حدوداً ۵ الی ۶ روز بعد علائم می‌تواند بروز کند.

یک پزشک متخصص عفونی معتقد است هر علامتی شبیه سرماخوردگی و از بین رفتن حس بویایی مشکوک به کروناست. 

دکتر حسن شفیعی با اشاره به شیوع بیماری کووید۱۹ به ایسنا گفت: با توجه به فصل پاییز و شیوع بیماری کرونا با مشاهده هر گونه علامتی شبیه به سرماخوردگی و از بین رفتن حس بویایی به کرونا شک کنید و با قرنطینه کردن خود و اعضای خانواده زنجیره انتقال اولیه را قطع کنید.

وی افزود: باید توجه داشت در صورت مواجهه با فرد بیمار، علائم دو الی ۱۴ روز بعد بروز می‌کند ولی در اکثریت مواقع حدوداً ۵ الی ۶ روز بعد علائم می‌تواند بروز کند.

این متخصص تصریح کرد: اقداماتی که در صورت مشاهده علائم لازم است افراد انجام دهند، مراجعه به پزشک (مطب، درمانگاه و یا کلینیک) است و در هفته اول نیاز به مراجعه به بیمارستان نیست، مگر اینکه فرد بیمار دارای شرایط خاص و یا بیمارهای خاص باشد.

شفیعی اظهار کرد: برای مطمئن شدن از ابتلا نیاز به انجام تست PCR و یا هرگونه تست خون نیست و معیار اصلی شرح‌حال و علائم است، مگر به صلاحدید و تجویز پزشک باشد و افراد مبتلای مثبت اقدام به مصرف خودسرانه دارو به ویژه آزیترومایسین که خیلی شایع است نکنند و دارو را فقط با تجویز پزشک دریافت و مصرف نمایند.

متخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان شهید گنجی برازجان تأکید کرد: در زمان قرنطینه، زمانی که احساس کردید؛ علامت‌هایی مانند سرفه، تنگی نفس شدت گرفته و تب قطع نمی‌شود و همچنین سرگیجه و عدم تعادل دارید، سریعاً به نزدیک‌ترین مرکز درمانی محل زندگیتان مراجعه کنید.

حسن شفیعی تصریح کرد: با شروع علائم به پزشک مراجعه کنید تا با توجه به وضعیت و سن شما، داروهایی برای شما تجویز کنند که در همان مراحل ابتدایی قبل از شدت گرفت علائم، مصرف کنید.

وی در خصوص مراقبت و نگهداری از فرد بیمار گفت: تا حد امکان یک نفر از فرد مبتلا مراقبت کند که سالم باشد و هیچ‌گونه بیماری زمینه‌ای نداشته باشد. تا حد امکان سرویس بهداشتی جداگانه‌ای برای فرد بیمار در نظر بگیرید و روزانه ضدعفونی کنید و اگر یک سرویس بهداشتی در منزل هست بعد از هر بار استفاده توسط فرد مبتلا ضدعفونی شود.

شفیعی با تأکید بر اینکه لازم نیست همه علائم برطرف شوند تا بتوانید از قرنطینه خارج شوید گفت: اگر علائم رو به بهبودی و تب برای ۲۴ ساعت بدون استفاده از تب بر قطع‌شده باشد و ۱۰ الی ۱۴ روز نیز از اولین علائم گذشته باشد، می‌توانید از قرنطینه خارج شوید.

این متخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: علائم سرفه، خستگی، تنگی نفس، نداشتن بویایی، سردرد و. می‌توانند تا مدتی بعد از بهبودی باقی بمانند، باید صبور باشید و رعایت کنید تا به مرور بهتر شوید و اگر یک علامت برای شما اذیت کننده هست باید به پزشک مراجعه کنید تا داروی مربوطه برای شما تجویز شد.

  • نویسنده :
  • منبع :