19 دی: سریال تازه صداوسیما با نام "خانه امن" در همان ابتدای کار بحث‌برانگیز شده است. قسمت دوم خانه امن با غافلگیری همراه بوده است. یک مفسد اقتصادی با نام خاوری در ویلای لوکسش در کانادا توسط یکی از نیروهای وزارت اطلاعات کشته می شود.

با وجود اینکه سازندگان سریال می گویند تمام شباهت‌های اسمی این سریال اتفاقی است اما این ادعا برای کاربران توجیه پذیر نیست. 

محمودرضا خاوری مدیر عامل سابق بانک ملی ایران و از مجرمان محکوم شده به دلیل مشارکت در اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی است. خاوری در مهر ۱۳۹۰ به بهانهٔ «مشکلات عصبی حادث‌شده و بیماری مزمن» از مقام خود استعفا داد و به کشور کانادا که تابعیت آن را دارا بود گریخت. تلاش های ایران برای بازگرداندن خاوری تاکنون ناکام مانده است.

این اتفاق در سریال خانه امن بازتاب وسیعی داشته است. کاربران شبکه های اجتماعی در این باره اظهار نظر کرده اند. کاربران خانه امن را با سریال جنجالی گاندو مقایسه کرده‌اند. 


گاندو سریالی بود که در آن مقابله نیروهای امنیتی ایران با جاسوسان به ویژه جاسوسان هسته‌ای را نشان می داد و با اعتراض شدید وزارت خارجه و شخص محمد جواد ظریف روبه‌رو شد. حالا صداوسیما در خانه امن به سراغ مفسدان اقتصادی و داعش رفته است. 

واکنش‌ها به سریال خانه امن

خانه امن واکنش های مثبت و منفی در پی داشته برخی می گویند شاهکار است و برخی می گویند ابتذال است. 

کاربری در این باره نوشته است: "ابتذالی دیگر در رسانه‌ی میلی، کشته شدن محمودرضا خاوری رییس بانک ملی دولت احمدی نژاد که مجرم به اختلاس بیش از سه هزار میلیاردی هستش در سریال جدید خانه امن ظاهرا گاندوی_۲ میباشد"

فرد دیگری هم نوشته "سریال خانه امن فقط اونجاش که اول فیلم مینویسه هر گونه شباهت اسامی به صورت اتفاقی می باشد بعد نشون میده اسم اختلاسگر فراری تو کانادا خاوری هست... "

اینکه نیروهای امنیتی به کانادا رفته و در انجا اقدام به کشتن یک مفسد اقتصادی می کنند هم از زوایای مختلف مورد بحث قرار گرفته است. عده ای از کاربران می گویند این سریال اتهامات خارجی علیه ایران را تائید می کند و به نوعی صداوسیما در این باره گاف داده است.

کاربری نوشته است: «سریال خانه امن نشون داد نیروی اطلاعاتی ‌مون رفت تورنتو یه مجرم اقتصادی رو کشت. قبلش البته گفت دادگاهت تشکیل و حکم صادر شده. واقعیت به کنار، این فرمول شناخته‌شده درام‌های جاسوسیه که باید ۳۰سال پیش شروع می‌کردیم به استفاده ازش الان احتمالا حساسیت‌برانگیزه»

کاربری هم معتقد است: "کشته شدن خاوری در قسمت دوم سریال خانه امن، هشداری جدی به شخصِ خاوری و دیگر مفسدین اقتصادی خارج از کشور است."

سهید ایرانمهر از فعالان رسانه ای هم با استفاده از تاریخ بیهقی به این سریال تاخته و نوشته است: «و هیچکس دست به ریموت نبرد، خاصه سیماییان و مشتی رند را زر و سیم‌ دادند که در سریال آب بندند و خلق را تشفی قلوب کنند و این بود عاقبت خاورک و گفت که دعای اختلاسگران مرا بسازد که هیچ نساخت و آناناس روی میز خود ترکیده بود که اسنایپرش گلوله شلیک کرد و خبه کرد! و مادر خاورک زنی بود سخت جگرآور که گفت بزرگا اختلاسگرا که اختلاس این‌جهانش بخشید و‌صدا و‌سیمایش آن جهان!»

جنجال سریال خانه امن؛ نیروهای امنیتی ایران خاوری را در کانادا کشتند

جزییات «خانه امن»

سریال «خانه امن» را احمد معظمی کارگردانی کرده و فیلمنامه اش را حسین تراب نژاد نوشته است. تهیه کنندگی سریال را ابوالفضل صفری برعهده دارد و مرتضی اصفهانی طراح و مشاور پروژه است.

محور اتفاقات سریال «خانه امن» پرونده های امنیتی است که مسائل مختلف سال های اخیر از جمله اهداف شوم داعش و فعالیت های تروریستی آن ها در خاک ایران را دربر می گیرد.

در این سریال، پرونده های امنیتی به پرونده های مفاسد اقتصادی گره می خورد و داستان با این دو بال پیش می رود. مفاسد اقتصادی سریال، در قالب پولشویی رخ می دهد که یکی از اهداف آن، تامین بودجه برای فعالیت تروریست ها علیه ایران است.

در ادامه داستان، ابعاد «خانه امن» بزرگتر می شود و به سیاست های بین المللی ایران ورود می کند.

نکته دیگر این که «خانه امن» به طور مبسوط به خانواده ماموران امنیتی می پردازد. این سریال چالش هایی که خانواده ماموران امنیتی به واسط شغلشان با آن دست و پنجه نرم می کنند را روایت کرده است.

در «خانه امن» حمیدرضا پگاه شخصیت کمال را بازی می کند که مسول تیم ضد تروریستی است.

امین زندگانی هم نقش افشین را برعهده دارد که مسول تیم مبارزه با مفاسد اقتصادی و مباحث پولشویی است.

جنجال سریال خانه امن؛ نیروهای امنیتی ایران خاوری را در کانادا کشتند

پرویز فلاحی پور در نقش عباس، قاضی قوه قضائیه است. او رفاقت دیرینه با کمال (حمیدرضا پگاه) دارد و قرار است فرزندانشان با هم ازدواج کنند.

سیما تیرانداز نقش ثمین هدایت را برعهده دارد که باندی برای پولشویی تشکیل داده است. شهروز ابراهیمی و سامان صفاری هم در این گروه و زیر نظر او مشغول فعالیت هستند. کاوه آفاق نیز نقش نامزد ثمین را بازی کرده است. در نیمه دوم سریال آرش آصفی وارد قصه می شود و او بدمن داستان خواهد شد.

سپیده خداوری نقش خواهر کمال را بازی کرده است. با درگذشت همسر کمال، او عملا وظیفه مادری برای بچه های کمال را برعهده دارد.

«خانه امن» از تولیدات گروه فیلم و سریال مرکز سیما فیلم است. این سریال جزو آثار پرلوکیشن تلویزیون محسوب می‌شود که در شهرهای مختلف تصویربرداری شده و بخشی از آن در خارج از کشور به سرانجام رسیده است.

عوامل «خانه امن» عبارتند از: طراح و مشاور پروژه مرتضی اصفهانی، تهیه کننده ابوالفضل صفری، کارگردان احمد معظمی، نویسنده حسین تراب نژاد، مدیر فیلمبرداری احمد گودرزی، مدیر تولید کامیاب متولی، مشاور تهیه و تولید مرتضی متولی، تدوین پریسا ناهیدپور، مدیر برنامه‌ریزی سید جواد حسینی، جلوه‌های ویژه بصری مهدیار سزاوار، طراح گریم محمدرضا ملکی، طراح لباس آگرین صالحی، طراح صحنه سعید آهنگرانی، مدیر صدابرداری مهرداد دادگری، عکاس سمیرا بختیاری و مدیر تدارکات فرید خضرایی.

سریال خانه امن هر شب ساعت ۲۲:۱۵ از شبکه یک سیما پخش می‌شود.

  • نویسنده :
  • منبع : فرارو