19 دی: بیانیه حمایت جمعی از وکلا و حقوقدانان در حمایت از دیپلمات بازداشت شده ایرانی تحویل نمایندگی سازمان ملل در ایران شد.

جمعی از حقوقدانان و وکلای مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه صبح چهارشنبه با حضور در مقابل نمایندگی سازمان ملل متحد در ایران بیانیه حمایت از اسدالله اسدی دیپلمات بازداشت شده را تحویل این دفتر دادند.   

تاکنون یک هزار و 842 نفر از حقوقدانان و وکلای مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه این بیانیه را امضا کرده اند. امروز هم بیانیه توسط تعدادی از وکلا و حقوقدانان به صورت نمادین امضا شد.  

در این بیانیه، از اقدام خلاف عرف دیپلماتیک آلمان و اتریش شدیداً انتقاد شده و از سازمان ملل متحد خواستار پاسخگو کردن اتریش و آلمان نسبت به این اقدام شده است.  

اسدالله اسدی، رایزن سوم سفارت ایران در اتریش در تاریخ ١٠ تیر ١٣٩٧ (برابر با اول جولای ۲۰۱۸) در هنگام عبور از کشور آلمان دستگیر شد.  

این اقدام به دلیل قرار جلب اروپایی صادره از سوی دادگاهی در بلژیک و با اتهامی واهی بود. به دنبال آن مصونیت دیپلماتیک اسدی از سوی دولت اتریش لغو و ایشان به کشور بلژیک مسترد گردید. بعد از گذشت دو سال، پرونده این دیپلمات کشورمان در تیرماه ١٣٩٩ به دادگاه ارسال شد.

  • نویسنده :
  • منبع :