19 دی: دبیرکل حزب الله لبنان در سخنانی به مناسبت روز شهید اعلام کرد که مذاکرات ترسیم مرزها مقدمه هیچ اتفاقی از جمله عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نیست.

به گزارش المنار، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت روز شهید، سخنرانی کرد. وی در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: لازم است در اینجا به برادران و خواهران سوری شهادت «شیخ محمد الأفیونی» را تسلیت بگویم. در عین حال، به برادران و خواهران یمنی نیز شهادت «حسن زید» وزیر ورزش دولت نجات ملی را تسلیت عرض می‌کنم. همچنین به برادران و خواهران فلسطینی خود شهادت «کمال ابو وعر» را تسلیت می گویم.

احمد قصیر و روز شهید

سید حسن نصرالله در ادامه یادآور شد: در اینجا جا دارد که پیروزی «ماهر الاخرس» اسیر فلسطینی در برابر صهیونیست‌ها را به او تبریک بگویم. دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه سخنانی را در خصوص شهید «احمد قصیر» که روز شهادتش به عنوان روز شهید نامگذاری شد، مطرح کرد؛ شهیدی که در سال ۱۹۸۲ طی یک عملیات استشهادیِ بزرگ و تاریخی توانست بیش از ۱۴۰ صهیونیست را از پای درآورد.

دبیرکل حزب الله لبنان در خصوص این شهید بزرگ گفت: عملیاتِ «امیرِ شهدای استشهادی» (احمد قصیر) بزرگترین عملیات علیه اشغالگران صهیونیست به شمار می‌رود. ما تصمیم گرفتیم که روز شهادت این شهید بزرگ در واقع روز تمامی شهدا باشد و به عنوان روز شهید نامگذاری شود.

وی همچنین اظهار داشت: ما همچنان چهره ناامید «آریل شارون» نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی را به یاد داریم. درست ۳۸ سال پیش بود که او در چنین روزی بر ویرانه‌های ساختمان نظامی اسرائیل ایستاده بود؛ جایی که شهید احمد قصیر، عملیات استشهادی بزرگی را ترتیب داده بود.

سید حسن نصرالله با اشاره به عملیات بزرگ احمد قصیر علیه رژیم صهیونیستی و نظامیان این رژیم، تصریح کرد: حزب الله ارزش و قدر شهدای مسیر مقاومت را می‌داند. از همین روی از تمامی کسانی که در این مسیر گام برداشتند تشکر و قدردانی می‌کنیم.

مذاکرات ترسیم مرزها

دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دیگری از سخنان خود به مذاکرات غیرمستقیم میان این کشور و رژیم صهیونیستی در خصوص ترسیم مرزهای مورد مناقشه اشاره کرد و گفت: موضع حزب الله از ابتدا بر این اصل استوار بود که وارد چنین مسأله ای نشود. ما از ابتدا نیز اعلام کردیم که مذاکرات ترسیم مرزی و مسائل مربوط به آن در حیطه صلاحیت ها و اختیارات دولت لبنان است و نه حزب الله.

وی در همین راستا افزود: لذا اعلام می‌کنیم که مقاومت اسلامی به آنچه که دولت در خصوص مسأله ترسیم مرزی اعلام کند، پایبند است. ما همیشه اعلام کرده ایم که به ارتش لبنان در مسیر آزادسازی اراضی اشغال شده در کشور کمک می کنیم. این کمک همچنان ادامه خواهد داشت. سید حسن نصرالله در ادامه یادآور شد: ما همچنین از مواضع دولت بیروت در خصوص مزارع اشغالی شبعا و بلندی‌های کفرشوبا حمایت می‌کنیم.

سید حسن نصرالله در ادامه تأکید کرد: ایالات متحده آمریکا همواره در مذاکرات ترسیم مرزهای مورد مناقشه نقش آفرینی کرده است و همواره خواهان آن بود که این مذاکرات به نفع رژیم صهیونیستی رقم بخورد. برخی تلاش کردند تا مسأله مذاکرات ترسیم مرزی را به عادی سازی روابط بیروت با رژیم صهیونیستی گِرِه بزنند. این مسأله به هیچ وجه صحت ندارد و ما چنین ادعاهایی را بی ارزش تلقی می کنیم.

عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین تأکید کرد: لازم است اعلام کنیم که مذاکرات ترسیم مرزی تنها محدود و محصور به ترسیم مرزهای مورد مناقشه خواهد بود و مقدمه‌ای برای هیچ اتفاق دیگری از جمله عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نیست. در این مذاکرات تنها درباره مناطق مورد مناقشه که در آنها میادین و چاه‌های نفتی و گازی قرار دارند، مورد مذاکره و گفتگو قرار می‌گیرند و هیچ مسأله دیگری مطرح نمی‌شود.

وی در ادامه گفت: کسانی که می‌گویند حزب الله به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تمایل پیدا کرده است تنها راه دروغ پراکنی و نفاق را در پیش گرفته اند. اظهارنظر پوچ آنها در این زمینه حتی مستحق تکذیب کردن هم نیست.

نصرالله یادآور شد: مدیریت پرونده مذاکرات ترسیم مرزی در حال حاضر با رئیس جمهور «میشل عون» است. ما به طور کامل به رئیس جمهور میشل عون اعتماد داریم و وی را شخصیتی باصلابت می‌دانیم که همواره از حقوق لبنان و منافع ملت لبنان دفاع کرده است.

وی در ادامه تأکید کرد: ما با رئیس جمهور میشل عون صرفاً در خصوص ماهیت تیم مذاکره کننده در مذاکرات ترسیم مرزی اختلاف نظر پیدا کردیم. ما خواستار آن بودیم که اعضای تیم مذاکره کننده لبنانی صرفاً نظامی باشند تا بدین ترتیب، مذاکرات تنها به مسائل فنی محدود شود و نه بیشتر. تا به امروز تیم مذاکره کننده تمامی قوانین و ضوابط را رعایت کرده است و به همه اصول ملی پایبند بوده است.

تغییر مواضع دشمن از حالت هجومی به دفاعی

سید حسن نصرالله تصریح کرد: هدف رژیم صهیونیستی در مذاکرات ترسیم مرزی کاملاً مشخص است و کسی نمی‌تواند این هدف را کتمان کند. رژیم صهیونیستی به دنبال تسلط بر میادین نفتی و گازی در مناطق مورد مناقشه است. رژیم صهیونیستی درحال تلاش برای تسلط بر منابع طبیعی و ممانعت از دستیابی لبنان به این منابع است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تحرکات اخیر رژیم صهیونیستی در شمال اراضی اشغالی اشاره کرد. سید حسن نصرالله تأکید کرد: دشمن صهیونیستی در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۰ در حوزه نظامی طرح دفاعی ارائه کرد و این تنها یک معنا دارد و آن، این است که قدرت مقاومت اسلامی لبنان موجب شد تا دشمن از موضع هجومی به موضع دفاعی پناه ببرد. کسی نمی‌تواند چنین قدرتی را نادیده بگیرد.

دبیرکل حزب الله اظهار داشت: در حال حاضر قدرت مقاومت در لبنان به حدی رسیده است که به صراحت می توان گفت که اسرائیل از هرگونه حمله متجاوزانه به لبنان هراس دارد. طی روزها و هفته‌های اخیر، صهیونیست‌ها در سایه شیوع کرونا رزمایش‌هایی را در شمال اراضی اشغالی فلسطین ترتیب دادند. برگزاری این رزمایش‌ها حاکی از آن است که نیروهای زمینی دشمن صهیونیستی دچار یک بحران حقیقی هستند.

انگشت مقاومت روی ماشه قرار دارد

سید حسن نصرالله گفت: علیرغم تمامی این مسائل، از زمانی که رزمایش های نظامی ارتش اسرائیل در شمال اراضی اشغالی فلسطین آغاز شده است، مقاومت لبنان در آماده باش کامل به سَر می‌بَرد. انگشت مقاومت در برابر اشغالگران صهیونیست روی ماشه است. اگر دشمن صهیونیستی مرتکب کوچکترین حماقتی بشود، مقاومت بی درنگ پاسخ خواهد داد و در این زمینه هیچ تعارفی ندارد.

وی در ادامه گفت: امروز می بینیم که نیروهای هوایی و دریایی رژیم صهیونیستی نیز مانند نیروی زمینی آن بسیار عاجزتر از گذشته شده اند. امروز مقاومت قدرت خود را به دشمن صهیونیستی تحمیل کرده است.

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین به انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا اشاره کرد و گفت: آنچه که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اتفاق افتاد یک رسوایی بزرگ برای واشنگتن است. این مسأله صرفاً به «دونالد ترامپ» محدود نمی شود بلکه حزب جمهوری خواه را نیز شامل می‌شود.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

سید حسن نصرالله با اعلام اینکه انتخابات ریاست جمهوری اخیر در آمریکا هیچ چیز را تغییر نخواهد داد، گفت: نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای حزب الله لبنان هیچ چیزی را در منطقه تغییر نمی دهد. تمامی مقامات آمریکایی در حمایت از اسرائیل با یکدیگر رقابت می کنند تا هریک از آنها گوی سبقت را از دیگری بربایند. بنابراین، واضح است که سیاست تمامی سران آمریکایی حمایت از اسرائیل در منطقه خواهد بود.

وی در ادامه یادآور شد: با تمامی اینها سقوط مفتضحانه دونالد ترامپ جای خوشحالی دارد. علت این مسأله هم آن است که وی همچنان به اقدام خود در به شهادت رساندن شهیدان قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس افتخار می کند. واقعیت آن است که دولت ترامپ جنایتکارترین دولت آمریکا به شمار می رود. ترامپ چهره واقعی آمریکا را در کشتار و فساد و جنایت آشکار ساخت.

نصرالله تأکید کرد: دولت دونالد ترامپ در پرونده‌های مختلفی نظیر ایران، سوریه و ونزوئلا متحمل شکست شد. او همچنین در لبنان و فلسطین هم شکست خورد. با خروج ترامپ از کاخ سفید بدون شک یکی از اضلاع مثلث طرح موسوم به معامله قرن، سقوط خواهد کرد.

سفارت واشنگتن در بیروت رأس فتنه است

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین با تأکید بر لزوم حفظ آمادگی محور مقاومت در منطقه، گفت: محور مقاومت همواره باید در آمادگی کامل به سَر ببرد تا بتواند در صورت ارتکاب هرگونه حماقت از سوی آمریکا و یا رژیم صهیونیستی، به آن پاسخ دهد. آنچه که اکنون واضح است، آن است که صهیونیست‌ها به شدت نگران هستند و می‌دانند که در برابر معادله طلایی ارتش، ملت و مقاومت، نمی‌توانند کاری انجام دهند.

وی گفت: تمامی طرح‌های آمریکا و متحدان آن علیه مقاومت در منطقه از سال ۲۰۰۵ تاکنون با شکست مواجه شده است. آمریکایی‌ها در طرح تحریک کشورهای منطقه علیه حزب الله شکست خوردند. نگاهی به برخی رویدادهای چند ماه اخیر در لبنان نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها نقش اساسی در این اتفاقات داشته اند. اعمال تحریم علیه ملت لبنان به خوبی این مسأله را نشان می‌دهد. کما اینکه ما معتقدیم سفارت آمریکا در بیروت رأس تمامی فتنه هاست.

سید حسن نصرالله همچنین با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه حزب الله تأکید کرد: هدف اصلی و اساسی آمریکایی‌ها از این تحریم‌ها در واقع اعمال فشار روانی علیه مقاومت لبنان است. آنها می‌خواهند دیگران را علیه حزب الله در لبنان تحریک کنند. امروز سفارت آمریکا در بیروت، از سازمان های غیر دولتی حمایت مالی به عمل می آورد.

جبران باسیل و حزب الله

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین با اشاره به تحریم‌های اخیر ایالات متحده آمریکا علیه «جبران باسیل» وزیر خارجه سابق لبنان، گفت: برخی در داخل لبنان، آمریکایی ها را به اعمال تحریم علیه جبران باسیل تحریک کردند. باسیل پیشتر به من اطلاع داده بود که آمریکایی ها او را بر سَر دو راهی «قطع ارتباط با حزب الله» و «قرار گرفتن در لیست تحریم» قرار داده اند.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: آمریکایی‌ها اساساً حق ندارند برای شخصیت‌های لبنانی تعیین تکلیف کنند و در نهایت آنها را در لیست تحریم قرار دهند. آمریکا خود در رأس تروریسم و فساد قرار دارد.

وی همچنین با اشاره به تحریم‌های اخیر ایالات متحده آمریکا علیه «جبران باسیل» وزیر خارجه سابق لبنان، گفت: برخی در داخل لبنان، آمریکایی ها را به اعمال تحریم علیه جبران باسیل تحریک کردند. باسیل پیشتر به من اطلاع داده بود که آمریکایی ها او را بر سَر دو راهی «قطع ارتباط با حزب الله» و «قرار گرفتن در لیست تحریم» قرار داده اند.

دبیرکل حزب الله لبنان اعلام کرد: آمریکایی‌ها اساساً حق ندارند برای شخصیت‌های لبنانی تعیین تکلیف کنند و در نهایت آنها را در لیست تحریم قرار دهند. آمریکا خود در رأس تروریسم و فساد قرار دارد.

وی در پایان گفت: ما در حزب الله موضع جبران باسیل را شجاعانه توصیف کردیم و از همگان می‌خواهیم که در برابر تحریم‌های آمریکا با او همبستگی داشته باشند. همگان باید بدانند که ممکن است در آینده این اقدام آمریکایی‌ها فراگیر شود و آنها را نیز هدف قرار دهد. همچنین امیدوار هستیم که کابینه جدید لبنان به نخست وزیری سعد الحریری نیز در اسرع وقت تشکیل شود.

  • نویسنده :
  • منبع :