19 دی: شهادت ۲۵ نفر از پرسنل و سربازان مرزبانی نیروی انتظامی حاکی از آن است که باید مجلس، دولت و ارگانهای مرتبط، بودجه‌ و اعتبارات ویژه‌ای را برای تجهیز هرچه بیشتر مرزبانان اتخاذ کنند.
مأموران نیروی انتظامی برای استقرار و حفظ امنیت کشور با تمام توان و ظرفیت در میدان بوده و تا پای جان برای امنیت ایستاده‌اند؛ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تاکنون بیش از 13 هزار شهید و 20 هزار جانباز تقدیم نظام، انقلاب و دفاع از مرز بوم این کشور کرده است، از این تعداد شهدای نیروی انتظامی، حدود هشت هزار شهید در دوران دفاع مقدس و پنج هزار شهید پس از آن به فیض شهادت نائل شده‌اند.
 
در سال جاری نیز تا به امروز (24 آبان 99)، 45 نفر از پرسنل و سربازان نیروی انتظامی به فیض شهادت نائل شده‌اند که تعدادی از آنها از جانبازان دوران دفاع مقدس بوده و به دلیل جراحات ناشی از جنگ تحلیلی به شهادت رسیدند و چند نفر نیز در راه مقابله با کرونا و به عنوان مدافعان سلامت به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.
 
اما از میان این 45 شهید، 25 شهید از مأموران و سربازان مرزبانی این نیرو بودند که در درگیری با اشرار، سارقان مسلح، تروریستها و قاچاقچیان به شهادت رسیدند.
 
در آخرین عملیاتی که منجر به شهادت سه مرزبان نیروی انتظامی شد، حدود ساعت 13:50 روز گذشته عناصر مسلح ضد انقلاب در حوزه گروهان مرزی "تکور" در استان آذربایجان غربی با تعدادی از عوامل مرزبانی  به صورت مسلحانه درگیر شدند که با حضور عوامل کمکی به منطقه و با مقاومت کم‌نظیر، رشادت و ایثار نیروهای جان بر کف مرزبانی ضمن دفع حمله تروریستها از نفوذ آنان به خاک مقدس کشور جمهوری اسلامی جلوگیری به عمل آمد.
 
در این درگیری سه نفر از نیروهای مرزبانی به نامهای استوار دوم "مسلم جهان‌آرا"، استوار دوم "مالک طاهر" و سرباز وظیفه "کامران کرامت" به درجه رفیع شهادت نائل و دو نفر مجروح شدند.
 
مقام معظم رهبری در بیاناتی در دیدار با خانواده‌های شهدای مرزبان و مدافع حرم با تأکید بر اهمیت اقدامات مرزداران در نقاط مرزی کشور، فرموده بودند: بخش مهم دیگری از امنیت، مربوط به این مرزداران ما است؛ چه از نیروی انتظامی که در مرز مستقرند، چه از نیروهای زمینی سپاه که در مرز مستقرند، چه از بقیه نیروهایی که در مرزها در حال رفت‌وآمد و استقرار و فعالیت و تلاشند؛ این ناشی از برکات آنها است.
 
ایشان در این دیدار فرموده بودند: آنها -طفلکها- دیده هم نمی‌شوند! شما در خانه‌هایتان نشسته‌اید؛ از مرز چه خبر دارید؟ شما پسرتان را، دخترتان را می‌فرستید مدرسه، می‌آید، نگران نیستید؛ خودتان می‌روید محل کار و می‌آیید، نگران نیستید؛ می‌روید در پارک می‌نشینید، نگران نیستید؛ راه‌پیمایی می‌کنید، نگران نیستید؛ نگران ناامنی نیستید، دارید با امنیت زندگی می‌کنید. چه خبر دارید که آن ‌که در مرز ایستاده و جلوی دشمن را گرفته که وارد کشور نشود، او دارد چه می‌کشد؟ این را مردم خبر ندارند؛ او مظلوم است.
 
مقام معظم رهبری در این دیدار خاطرنشان کرده بودند: شهدای مرزی ما مظلومند؛ چه در مرزهای جنوب شرقی یعنی منطقه‌ بلوچستان و کرمان و مانند اینها، چه منطقه‌ی شمال غربی [یعنی] منطقه‌ی کردستان و کرمانشاه و بقیه جاها، چه بقیه مناطق دیگری که در مرزها مشکلاتی وجود دارد؛ در همه‌ی اینها، این مرزدارهای ما هستند که دارند با همه‌ی وجود، آنجا دفاع می‌کنند. اگر این مرزدارها نباشند، از بعضی از مرزهای ما هزارکیلو هزارکیلو مواد مخدر وارد کشور می‌کنند که هر یک کیلویش ممکن است صد جوان را بدبخت کند و به روز سیاه و به خاک سیاه بنشاند. چه کسی جلوی اینها را میگیرد؟ مرزدار ما! اینها هستند که دارند فداکاری می‌کنند؛ بعد هم شهید میشود؛ این شهید خیلی ارزش دارد. شهید مدافع حرم آن‌جور، شهید مرزبان این‌جور.
 
به گزارش تسنیم، ایران گسترده جغرافیایی زیادی و هشت هزار و 755 کیلومتر مرز دارد که مرزبانان نیروی انتظامی وظیفه پایش و حراست از این مرزها را برعهده دارند اما بعضاً انتقاداتی درباره عدم تجهیز مناسب و به روز مرزبانان مطرح و این سؤال پرسیده می‌شود که آیا مرزبانان ما به درستی تجهیز شده‌اند و آیا امکانات لازم و کافی چه از نظر بودجه، اعتبار و چه از نظر تجهیزات به روز و پیشرفته در اختیار مرزبانان قرار دارد؟
 
سردار قاسم رضایی سال گذشته و در زمانی که فرماندهی مرزبانی نیروی انتظامی را برعهده داشت، با بیان اینکه کمبود اعتبارات و تجهیزات، پاسخگوی مأموریت‌های نیروی انتظامی و مرزبانی نیست، متذکر شده بود: مرزبانی جایگاه ویژه و ملی دارد که قبل از انقلاب هیچ توجهی به آن نشده؛ نیروی انتظامی در یک دهه گذشته، تلاش مضاعفی بر ارتقاء شرایط مرزبانی و امنیت مرزهای کشور داشته و بعضی از کمبودها را با ایثارگری جبران کرده است.
 
البته سردار حسین اشتری؛ رئیس پلیس کشور اخیراً با اشاره به آمادگی مرزبانان برای تأمین امنیت حریم مرزی ایران اسلامی، از الحاق تجهیزات نوین و بروز به ناوگان نیروی انتظامی، مرزبانی و حوزه دریایی خبر داد و گفت: امیدواریم با آموزشهای رزمی و تاکتیکی خوب همرزمانم بتوانیم بهتر از مرزها حراست و حفاظت کنیم.
 
سردار احمدعلی گودرزی؛ فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی نیز در همین رابطه با بیان اینکه تمام دشمنی امروز با جمهوری اسلامی ایران بخاطر آرمان‌گرایی کشورمان است اما با تمام این تهدیدات و دشمنی‌ها در حال ارتقاء تجهیزات و هوشمندسازی تجهیزات مرزبانی هستیم، تصریح کرد: قطعاً ارتقاء ساختارها و سخت افزارها می‌تواند اقتدار ما در مقابل همسایگان مرزی را ارتقاء دهد و آستانه تحمل مرزبانان ما را نیز افزایش می‌دهد.
 
این نکته حائز اهمیت است که در صورت به ‌روز شدن تجهیزات مرزبانان در نقاط صفر مرزی و استفاده هرچه بیشتر آنها از این تجهیزات، قطعاً شاهد کاهش شهادت مرزبانان غیوری هستیم که تا آخرین قطره خون از حریم مرزی جمهوری اسلامی ایران دفاع می‌کنند و در این رابطه نیز نیاز است که مجلس، دولت و ارگانهای مرتبط بودجه‌ای ویژه‌ای برای تجهیز هرچه بیشتر مرزبانان اتخاذ کنند.
شهادت ۲۵ نیروی مرزبانی پلیس در سال جاری
شهادت ۲۵ نیروی مرزبانی پلیس در سال جاری
شهادت ۲۵ نیروی مرزبانی پلیس در سال جاری
  • نویسنده :
  • منبع :