19 دی: سخنگوی دولت گفت: تاکنون هیچ نظر کارشناسی‌ که در ستاد مورد جمع بندی قرار گرفته باشد، مورد مخالفت قرار نگرفته است. دولت هیچ اهمالی در خصوص جان مردم نخواهد داشت. ما همه در قبال جان دیگران مسئولیم و باید به این امر اهتمام جدی داشته باشیم.

«علی ربیعی» روز سه شنبه در نشست خبری سخنگوی دولت اظهارداشت: یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مسائل ما در هفته گذشته کرونا بود کرونا در دنیا خشن‌تر و بیرحمانه‌تر شده است و تلاش‌های جهانی برای مقابله با کرونا هر روز تجارب جدیدتری چه از لحاظ درمان و چه در زمینه پروتکل‌های بهداشتی پدید آورده است.

وی افزود: در زمینه مقابله دارویی با کرونا جهان در حال پیشرفت است ولی هنوز نمی توانیم زمان دقیقی را برای درمان موثر نهایی مشخص کنیم با این وضع با پیگیری‌هایی که شاید از اسفندماه در کشور ما شروع شد مراکز علمی و دانشگاهی کشور در خصوص داروهای کرونا تلاش‌های شایسته ای انجام دادند.

سخنگوی دولت گفت: ما امروز جزو تولید کنندگان داروهایی هستیم که در دنیا تجویز می شود و تاثیراتی دارد هر چند تاثیر نهایی هیچ دارویی را صد در صد تایید نکردند.

وی ادامه داد: بعد از تولید دستگاه سی تی اسکن و کیت‌های آزمایش پادتن، دستگاه ونتیلاتور و داروهای مطرح در کرونا بنابر گزارش مطرح شده در دولت، تولید کیت‌های تست فوری کرونا هم از این هفته به طور انبوه در داخل کشور تولید و وارد فرایند تشخیص و درمان می‌شود.

ربیعی با اشاره به افزایش تعداد مرگ و میر در روزهای اخیر گفت: علت اصلی هم بر اساس مطالعات صورت گرفته عدم همراهی تعدادی از افراد جامعه و حتی حرکت بیماران مبتلا در سطح شهر بوده است.

 وی یادآورشد: با توجه به بررسی‌هایی که در بانک‌های اطلاعاتی جدید به دست ‌آمد مشخص شد، برخی افراد مبتلا در مشاغل مختلف تا بیش از ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر حرکت کردند. بنابراین ما با وضعیتی جدیدی روبرو شدیم و لازم بود که متناسب با این وضعیت تصمیماتی را اتخاذ کنیم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: تعطیلی گسترده در شهرهای قرمز، فاصله‌گذاری فیزیکی، تست‌های گسترده، افزایش پوشش بیمه‌ای بیماران کرونا، افزایش غربالگری‌های هدفمند، ‌قرنطینه مبتلایان و فراهم کردن امکان قرنطینه برای افراد مبتلا که نمی‌توانند در منازل خودشان قرنطینه شوند، علاوه ردیابی الکترونیکی و از همه مهمتر برنامه نهادینه‌سازی اجتماعی رعایت پروتکل‌ها از عناصر اصلی استراتژی دولت در این مقطع است.

سخنگوی دولت با بیان این که امیدواریم که وضعیت مناسبی در کشور ایجاد شود، گفت: پیش از این نیز گفته بودیم در دوگانه معیشت و سلامت، تصمیم گیری دشوار است ولی در نهایت، ملاک تصمیم گیری نهایی،  سلامت افراد جامعه خواهد بود.  

وی افزود: در یک ماه گذشته طرح های زیادی در وزارت بهداشت مطرح و مورد بررسی قرار گرفت. نهایتا وزارت بهداشت هفته گذشته طرح نهایی خود را به قرارگاه و ستاد ارائه کرد و شنبه گذشته پس از تهمیدات اجتماعی و انتظامی آن، مورد تصویب ستاد قرار گرفت.

ربیعی با تاکید بر اینکه هیچ تاخیری درباره تصمیم گیری در مورد پیشنهادهایی که از مجاری کارشناسی رسمی و کمیته سلامت ستاد آمده باشد، صورت نمی گیرد، تصریح کرد: تصمیم اخیر وزارت بهداشت که مبتنی بر تعطیلی گسترده و فراگیر ارائه شده، یک سیاست پویا برای همه کشور است و چارچوبی برای تصمیمات آینده و دادن اختیار به استان‌هاست.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه کرد: بر مبنای این تصمیم، در هر شهری که به تشخیص ستاد ملی استانی دچار شاخص های ابتلا و مرگ و میر شده باشد، تعطیلی براساس مناطق زرد، نارنجی و قرمز بطور گسترده اِعمال خواهد شد.  چنانچه پس از دو هفته نیز وضعیت تداوم داشته باشد، بنابر نظر وزارت بهداشت محدودیت مجددا تمدید خواهد شد.

ربیعی  خاطرنشان کرد: نظر رییس جمهوری در اجرای طرح تعطیلی گسترده از روز سه شنبه یعنی امروز بود اما اعضای جلسه شامل نیروی انتظامی و نیروهای مسلح، صدا و سیما، وزارت کشور و سایر دستگاه‌های عضو ستاد معتقد بودند اجرایی کردن این مصوبه به یک هفته زمان نیاز دارد. آقای رئیس جمهور هم نظر اعضا را برای تاخیر در اجرای طرح پذیرفت لذا طرح تعطیلی گسترده از روز شنبه آینده اجرایی می شود.

وی ادامه داد: تا کنون هیچ نظر کارشناسی‌ که در ستاد مورد جمع بندی قرار گرفته باشد، مورد مخالفت قرار نگرفته است. دولت هیچ اهمالی در خصوص جان مردم نخواهد داشت. ما همه در قبال جان دیگران مسئولیم و باید به این امر اهتمام جدی داشته باشیم.

سخنگوی دولت گفت: در جلسه روز یکشنبه هیات دولت نیز سعید نمکی وزیر بهداشت نیز با اشاره به این موضوع از رییس جمهوری تشکر کرد. نمکی همچنین اظهار داشتند که هرگز بستن کل کشور را پیشنهاد نکرده بودند و اعتقادی هم به آن ندارند و هیچ جای دنیا هم این کار را نکرده اند.

وی در ادامه به مصوبات جلسه اخیر هیات دولت در راستای مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت: دولت مصوب کرد که انجام تست تشخیص کرونا با تکیه بر تولید کیت‌های داخلی به ۱۰۰ هزار عدد در روز افزایش یابد و در مراکز دولتی رایگان صورت بگیرد.

بیماران کرونایی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند

ربیعی افزود: همچنین بیماران کرونایی که بستری می‌شوند در صورت نداشتن دفترچه بیمه سلامت تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.  در حقیقت بیمه روی تخت صورت می‌گیرد و صرفا ۱۰ درصد هزینه به عنوان فرانشیز دریافت می‌شود و آن هم در صورت مراجعه به مددکاری و احزار عدم توانایی دریافت نخواهد شد.

سخنگوی دولت گفت: داروهای مطرح و حتی داروهای گران قیمتی مثل فاوی پی راویر - رم دی سیور نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفتند. مراکز سرپایی برای تشخیص کرونایی دو برابر شده و تمامی خدمات از آزمایش تست کرونا و داروهای آن در این مراکز رایگان خواهد بود. برای رفاه حال هموطنان برای مراجعه کنندگان غیرکرونایی مراکز دیگری درمانی تمهیداتی اندیشیده  شده است.

تعطیلی گسترده ۱۵۰ شهر و کلانشهر قرمز

ربیعی ادامه داد: در آخرین جلسه ستاد ملی کرونا براساس مصوبه ستاد نزدیک به ۱۵۰ شهر و کلان شهر در حالت قرمز قرار دارند که تعطیلی‌های گسترده در آن شهرها ایجاد خواهد شد. این بدین معنا است که تعدادی بیکار و تعدادی مشکلات و فشار اقتصادی و معیشتی روبرو خواهند شد. این موضوع از طرف رییس جمهوری امروز در ستاد اقتصادی دولت مطرح و مورد بحث قرار گرفت.

وی گفت: تا پایان هفته وزارت رفاه جامعه هدف را مشخص خواهد کرد و میزان اعتبار نیز از طرف سازمان برنامه و بودجه اعلام خواهد شد. به نظر می‌رسد تعداد قابل توجهی از هموطنان مشمول این طرح قرار گیرند که روز شنبه در ستاد ملی کرونا مطرح خواهد شد.

سخنگوی دولت افزود: همه این تصمیمات برای اثربخش کردن فاصله اجتماعی است. هدف ستاد ملی مقابله با کرونا از بین رفتن تجمعات است. در صورتی که مردم و جامعه با ستاد همکاری نکنند، تعطیلی های مکرر هم بی‌فایده خواهد بود.  اکنون مسوولیت پذیری تاریخی ایرانیان باید در این مقطع مجددا به دنیا نشان داده شود.

وی در ادامه گفت: لایحه‌ای در دولت به منظور ارتقای فرهنگ صلح و سازش و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات برای ساختار و تشکیلات شوراهای حل اختلاف، تنظیم و به مجلس ارسال شد.

ربیعی افزود: رصد بازار سرمایه و حمایت از بازار سرمایه به صورت مداوم در دستور کار وزیران ذیربط و شورای عالی بورس قرار دارد و رییس بانک مرکزی تصمیمات موثری در این زمینه اتخاذ کرده است. تسهیل برای اجازه فعالیت صندوق‌های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه فرصتی برای سرمایه گذاران ایجاد خواهد کرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: بانک مرکزی در این راستا به صندوق‌هایی که مدیریت آنها توسط بانک‌ها است افزایش سقف داده است و سقف سرمایه گذاری در سهام صندوق‌های ثابت و سهامی مختلف افزایش یافت به طوری که در بانک‌ها از ۱۰هزار میلیارد تومان به ۳۰ هزار میلیارد تومان و در بقیه صندوق‌ها از ۳۰ هزار میلیارد تومان به ۵ هزار میلیارد تومان، شاهد این افزایش بودیم.

وی گفت: این تصمیم فرصت خوبی به سرمایه گذاران جدید می‌دهد که با مراجعه به بانک‌ها و به‌شکل غیرمستقیم در این بازار سرمایه گذاری کنند. همچنین به بانک‌ها اجازه داد تا صندوق‌هایی که سرمایه گذاری با درآمد ثابت دارند را ایجاد کنند. همچنین برای شرکت‌های تامین سرمایه متعلق به بانک‌ها که می‌توانند افزایش سرمایه لازم را بدهند تسهیلات لازم را ایجاد خواهد کرد.

ربیعی در ادامه گفت: در هفته جاری نخستین شناسنامه برای فرزندان مادر ایرانی و پدر خارجی صادر شد. این اتفاق خوب و مبارک را به همه زنان سرزمین‌مان تبریک می گویم.

وی افزود: متاسفانه تا پیش از این فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی از تمامی حقوق اجتماعی خود از جمله داشتن شناسنامه، ‌حق تحصیل و سایر حقوق اولیه خود محروم بودند. بر اساس برآوردها بیش از ۱۵۰ هزار زن ایرانی با اتباع افغانستانی ساکن ایران ازدواج کرده اند و حدود ۵۰۰ هزار فرزند حاصل این ازدواج‌ها است. از آنجایی که قانون درباره هویت این افراد بعد از ۱۸ سالگی سکوت کرده بود، لذا این کودکان با مشکل هویت رسمی مواجه بودند.

سخنگوی دولت ادامه داد: در هفته جاری مناسبت روز کتاب و کتابخوانی در ۲۴ آبان را داشتیم. یکی از ارزش‌های به محاق رفته جامعه امروز ما، کتاب خوانی است.  تاثیرگذاری و نقش کتاب در نحوه اندیشیدن یک جامعه را نمی‌توان انکار کرد و برخی از کتابها قدرت ایجاد تحول در زندگی شخصی تک تک ما را دارند.

وی گفت: امیدوارم از فرصتی که کرونا با محدود کردن فعالیت‌های عمومی و حضور در اجتماع به انسان‌ها داده است، این فرصت را برای ماها به وجود آورده باشد که مجددا به دنیای کتاب رجوع کنیم.

درخواست از مردم برای اهدای خون

ربیعی در ادامه با بیان این که سخنگوی سازمان انتقال خون اخیرا اعلام کرده که ذخائر خون کشور وضعیت مناسبی ندارند و با کمبود مواجه هستند افزود: مراکز انتقال خون در بالاترین سطح، پروتکل‌ها و اصول بهداشتی را رعایت می‌کنند و با توجه به نیاز برخی بیماران مانند تالاسمی که مصرف کننده همیشگی خون هستند از مردم درخواست می‌کنم سنت حسنه اهدای خون را بیشتر از قبل انجام دهند.

تمامی تصمیمات درباره آمریکا در شورای عالی امنیت ملی و مجاری قانونی گرفته می‌شود

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره این که آیا دولت تا به حال تصمیمی مورد نقد درباره آمریکا گرفته است، گفت: همه اقداماتی که انجام می‌دهیم در چهارچوب قانون یا مصالح عالیه ای است که در شورای عالی امنیت ملی و مجاری قانونی گرفته می شود.

کشاکش‌های سیاسی به نفع نظام و مردم نیست

ربیعی افزود: قطعا چیزی را دولت بدون طی مراحل و مجوزها انجام نداده است و بنای ما در دولت واقعا این است که وارد این مجادلات نشویم. کشاکش‌های سیاسی به نفع نظام، مردم و جامعه نیست. قطعا دولت دست به اقدامی غیر مصلحانه نخواهد زد اجازه دهید در این جور مواقع ما به وحدت ملی بیشتر تاکید می کنیم.

تفسیر نادرستی از تلاش‌های دولت صورت می‌گیرد

سخنگوی دولت اظهار داشت: امروز تفسیر نادرستی از تلاش‌های دولت صورت می‌گیرد.  نمی‌دانم چرا عده ای از این که می‌گویند مساله آمریکا به ما ربطی ندارد اما خودشان خوشحال یا ناراحت می‌شوند. فارغ از اینکه در انتخابات آمریکا چه گذشته، یک تفسیر نادرست از فعالیت‌های دولت صورت گرفته اگر ما از تحریم صحبت کرده ایم و از تحریم‌گران حرف زدیم این به عنوان چشم دوختن به خارج نیست. اگر ما از به دست آوردن حق ایرانیان از فرصت جهانی برای توسعه گفتیم از عقب راندن تحریم حرف زدیم باید به طور جدی  با آثار تحریم مقابله کرد اما تحریم هم باید عقب راند.

ربیعی تاکید کرد: در شورای امنیت کاری کردیم که آمریکا حتی دو رای هم نداشته باشد این کار بزرگی است. چرا نباید این کار را انجام دهیم آیا این کار به منزله این است که شما چشم به خارج دوختید. این تفسیر نادرست ظلم به دولت و ستم به ملت است ظلم دولت است برای این که این واقعیت را کتمان می‌کنند که دولت به‌رغم تحریم‌ها و تلاش‌های دشمنان برای پاشیدن ناامیدی تلاش زیادی کرده است.

وی گفت: علت بسیاری از نگرانی‌های موجود نسل‌های دهه شصت به بعد نبود امید است و وظیفه داریم در جهت امید فعالیت کنیم و زیر ساخت های آن را باید آماده کنیم حتی باید فشارهای سخت متحمل شد در داخل تلاش کردیم که اقتصاد ملی را تاب آور کنیم عدم این کار به مردم جفا است.

کم‌اهمیت‌تر دانستن تحریم‌ها بیرحمانه‌تر از اعمال تحریم‌هاست

ربیعی ادامه داد: حتی دادگاه‌های بین المللی رژیم آمریکا را به  واسطه آسیب زدن به ایران به واسطه تحریم‌ها محکوم می‌کنند. جامعه جهانی از قانون شکنی دولت ترامپ علیه مردم ایران به حقیقت روی آورده است. کم اهمیت تر دانستن تحریم‌ها بیرحمانه تر از اعمال تحریم‌هاست و کسانی که تحریم‌ها را کمتر اهمیت می‌شمارند به شایستگی مردم ایران برای خودباوری اعتقاد ندارند ما باید از مزیت‌های جهانی استفاده کنیم و سیاست‌های ظالمانه ای که آمریکا علیه ما داشته را به عقب برانیم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در مورد مشکلات مردم محتاج نقد اجتماعی هستیم، اظهارداشت: من حتی نقد بدون راهکار را هم می‌پسندم. نقد و شالوده شکنی کار نادرستی نیست. نقد به ما کمک می‌کند که آسیب‌ها را بشناسیم اما متاسفانه نقدها اجتماعی و اقتصادی نیست بلکه سیاسی است و امروز نقدهای سیاسی زیادی همه ما می شنویم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری یادآورشد: بنای دولت ایجاد فضای آرام برای همه دلسوزانی است که می‌خواهند از رنج مردم و آلام جامعه بکاهند. ما نیاز به فضای آرام داریم و نیازمند نشان دادن انسجام به تصمیم گیرانی در خارج هستیم که می خواهند نشان بدهند ایران در حال فرو ریختن است.

وی یادآورشد: شما ببینید از انتخابات آمریکا چه کسانی نگران هستند و کدام شبکه‌های فارسی زبان در این مدت بی‌تابانه نگرانی خود را بروز می‌دادند آنها که مصلحت مردم را نمی‌دانند و هیچ چیز از ایران برایشان مهم نیست.

سخنگوی دولت با بیان اینکه فضای آرام، انسجام، یکپارچگی و مراعات نوعی آداب در کنار هم بودن را بیش از گذشته نیازمند هستیم، افزود: به طور کلی بنابر عدم پاسخگویی در دولت است. پاسخ‌ها باید در حد روشن شدن فضا و ابهام باشد و هیچ پاسخ توهین آمیز یا پاسخی که کسی را متهم می‌کند از سوی دولت داده نخواهد شد.

ربیعی با بیان اینکه اجازه نداریم مناقشات جدیدی ایجاد کنیم، خواستار مقایسه شرایط در دولت‌های مختلف شد و افزود: در شرایط تحریم را در دوره‌ای که چند برابر درآمد ارزی بود و دوره ای که درآمد ارزی ناچیز بود را مقایسه کنید. حتی رنج و سختی تورمی را با وجود محدودیتهای ارزی مقایسه کنید و بعد نتیجه بگیرید.

 نشان دادن رنج مردم و ندیدن اقدامات درست جفا به مردم است

وی با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی صادرات و صادرات غیر نفتی در چند ماه اخیر گفت: کدام دولت زندگی بدون نفت و بودجه بدون نفت را تجربه کرده است. مقایسه کنید و منصفانه سخن بگویید.

 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه کرد: هیچ دولت و هیچ قوه ای در ایران و در هیچ کجای دنیا نمی‌تواند بگوید که من کاستی ندارم. همه دولت های دنیا و همه قوا و همه مجالس دنیا کاستی دارند. ما ادعا نمی‌کنیم که نقد نیاز نداریم اما تحولات جهانی در حوزه بین‌الملل به سرعت در حال تغییر است و ما نیازمند این هستیم که با انسجام از فرصت‌هایی که به دست می‌آید، برای احقاق حقوق مردم استفاده کنیم.

ربیعی افزود: ما از رنج ناشی از تحریم آگاه هستیم و اساساً زندگی مردم مسئله ملی و جدی همه ماست. اما نشان دادن رنج‌ها و دردها و اقدامات درست را نشانه نرفتن جفا به مردم است. اگر قرار باشد من می‌توانم با آمار و ارقام از رنج های بیشتری سخن بگویند ولی آیا این دلیل بر این است که شما تلاش دولت برای عقب راندن تحریم را مورد اتهام قرار بدهید.

سخنگوی دولت با بیان اینکه همه ما باید تلاش خود را بر استفاده از فرصت‌های پیش‌رو متمرکز کنیم، اظهارداشت: علاوه بر هم افزایی که ضرورت امروز است، انسجام و همدلی بیشتر بین قوا، ملت و دولت از ضروری‌ترین اقدامات برای عبور موفق از بحران خشن بی‌سابقه و بی رحمانه ای است که در چند سال اخیر به کشور وارد شده است.

 وی تصریح کرد: دولت از فرصت‌های جهانی که حق مردم ایران است، کوتاه نخواهد آمد و از هر فرصتی ایجاد شود، استفاده خواهیم کرد. متاسفانه برخی بنا تضعیف دولت به گونه ای حرف می‌زند که انگار آمریکا سردار سلیمانی را ترور نکرده و ما را ترور اقتصادی نکرده است.

ربیعی خاطرنشان کرد: دولت از نقد استقبال می کند اما تلاش‌هایی که برای عقب راندن تحریم صورت می‌گیرد را بدون اینکه انگ و برچسب بزنید که این تلاش یعنی دلبستگی شما به فضای خارجی و این حرف نادرستی است.

استخدام رسمی برای همه داوطلبان صرفاً از طریق آزمون انجام می‌شود

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره نامه یکی از استانداران درمورد استخدام تعدادی فعالان ستادهای انتخاباتی رییس جمهوری در دولت گفت: اولا استخدام مربوط به سازمان اداری استخدامی کشور است و ربطی به سازمان برنامه و بودجه ندارد. مرجع صدور مجوز استخدام در دستگاه های اجرایی سازمان اداری و استخدامی کشور است و انجام مکاتبات با دستگاه‌هایی غیر از آن سازمان دلیلی بر انجام درخواست نیست.

وی افزود: با توجه به اینکه در طول چهارسال اخیر از ۱۳۲ هزار نفر در دولت استخدام شده اند طبیعی است فعالان ستادهای انتخاباتی کاندیداها در بین این افراد باشند همچنان که تعدادی از فعالان ستادهای انتخاباتی دیگر کاندیداها نیز هم اکنون با طی مراحل قانونی در بدنه دولت و دیگر مجموعه‌های نظام مشغولند.

ربیعی ادامه داد: این دولت به جد مساله عدالت استخدامی را پیگیری و اجرا کرده است و استخدام رسمی برای همه داوطلبان صرفاً از طریق برگزاری آزمون استخدامی انجام می‌شود و نخبگان به دلیل توانایی‌هایی که دارند، فرصت بهتر و بیشتری برای استخدام پیدا می کنند.

سخنگوی دولت گفت: هر نامه نگاری یا توصیه ای که صورت می گیرد اگر مسیر و فرآیند قانونی خود را طی  نکرده باشد قابل توجه و اعتنا نیست. این دولت در طول هفت سال گذشته افراد را براساس آزمون استخدامی و یا طی مراحل قانونی جذب کرده است. یادمان نمی‌رود قبلا یک شبه چطور چندین هزار نفر را بدون آزمون جذب دستگاه‌های اجرایی کردند.

ربیعی یادآور شد: تبعیض سیاسی در استخدام دولتی امری ناپسند است و دولتی موفق است که مبتنی بر نخبه‌گرایی باشد و قطعا ما هم این امر را مراعات کردیم.

 چاپ و انتشار اسکناس‌های جدید ارتباطی با تورم ندارد

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره ورود چک و اسکناس‌های جدید به بازار و این که آیا این اقدام در ادامه سیاست کم شدن چهار صفر است گفت: انتشار اسکناس‌های جدید با ابعاد و استانداردهای امنیتی بالا است و جعل آن بسیار سخت شده است و ارتباطی با تورم ندارد. اساسا این اسکناس‌ها با هر عددی که چاپ شود هیچ ارتباط منطقی با تورم ندارد.  

وی افزود: چک پول‌های ۱۰۰ هزار تومانی جدید که به زودی وارد بازار می شوند، می‌تواند تسهیل بیشتری در مبادلات تجاری ایجاد کند. همچنین اسکناس‌های ۱۰ هزار تومانی چند ماه آینده با فرم و شکل جدیدی وارد چرخه می‌شوند.

سخنگوی دولت ادامه داد: در صورتی که حذف چهارصفر مراحل تصویب نهایی خود را بگذراند و دچار خسران نشویم و صرفه جویی شده باشد صفرهای این اسکناس‌ها در راستای لایحه حذف چهار صفر دولت کمرنگ شده است که اگر این لایحه در مجلس شورای اسلامی به تصویب نهایی رسید این اسکناس‌ها بتوانند در جریان باشند.

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره اخلال در نظام اقتصادی به‌دلیل عدم همراهی برخی حقوقی‌ها و حقیقی‌ها در بورس اظهارداشت: موضوع بورس گفت وگوی هر روزه اعضای دولت است و اتفاقاً بحث حقوقی-حقیقی‌ها چندین بار مورد بحث قرار گرفته است. اخلال در بورس قطعا اخلال در نظام اقتصادی کشور است و تردیدی نیست که کسانی که می‌خواهند ایجاد اخلال کنند، در نظام اقتصادی  خلل ایجاد می‌کند.

وی یادآور شد: شورای عالی بورس دقت زیادی در زمینه حقیقی- حقوقی‌ها به خرج داده است و حتی دامنه سایر فعالیت‌ جریان‌های مخل اقتصادی در بورس با مصوبات خوبی که از مراجع بالادستی گرفتند بسیار محدود شده است و حرکت به سمتی است که امکان فعالیت مخرب اینها به پایین‌ترین‌ سطح برسد و سرمایه‌گذاران و مردم در بورس امنیت داشته باشند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: درخصوص حقوقی‌ها نکته مهمی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. رابطه مکمل حقوقی‌ها و حقیقی ها در بازار سهام لازم است و این رابطه باید وجود داشته باشد.

به گفته دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری فروش سهام در شرایطی که تقاضا زیاد است و برعکس خرید سهام در شرایطی که عرضه زیاد است توسط حقوقی‌ها نمی‌تواند به عنوان اخلال محسوب شود. شاید در بسیاری از موارد توصیه می‌شود که برای حمایت از مردم، امروز این رفتار اقتصادی را هم داشته باشید. اینکه اینها در شرایطی وارد شوند که ارزش پایین نیاید و خریداری کنند، و در شرایطی که لازم است عرضه کنند، منفی نیست.

 واگذاری‌های مهمی در حوزه نفت و گاز خواهیم داشت/ عدم همکاری حقوقی‌ها در بازارگردانی رصد شده است

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: با شرایطی که بورس پیدا خواهد کرد دارایی‌های بسیار مهمی را در فرایند واگذاری داریم. دارایی‌هایی که به موقع اعلام خواهد شد و قطعاً استقبال خوبی هم از عرضه این دارایی‌ها در حوزه نفتی و گازی صورت خواهد گرفت.

ربیعی تصریح کرد: عدم همکاری حقوقی‌ها در زمینه بازارگردانی که مورد توجه هم بوده رصد شده است. تعدادی از مدیرانی که همکاری لازم را نداشتند و مقاومت می‌کردند اخطار کتبی گرفتند و با واکنش‌های به موقعی که بورس انجام داده این مساله در حال کاهش است.

وی ادامه داد: در مجموع نباید فضایی فراهم کنیم که خرید و فروش اینها به نوعی اخلال محسوب شود. البته برخی مدیران هم مقاومت می‌کنند و گاهی منافع سازمانی و شرکتی را ترجیح می‌دهند که با اختیاراتی که برای رئیس بورس گرفته شده، اینها روز به روز محدود می‌شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص تصویب طرح قیر رایگان در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح نهایی که به تصویب شورای نگهبان رسیده،  دارای چارچوب مشخص و براساس دیدگاه های کارشناسی نهایی شده و قابلیت اجرایی دارد.

وی با بیان اینکه دولت صرفا از محل اعتبارات عمرانی قیر خریداری میکند و در اختیار دستگاه های اجرایی مشخص قرار می‌دهد، گفت: تصور همکاران من در سازمان برنامه و بودجه این است که این طرح نسبت به طرح قبلی از تبعات منفی کمتری برخوردار است.

 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه کرد: این طرح با این قید که برای پروژه های عمرانی از آن استفاده خواهد شد و در چارچوب بودجه عمرانی خرید انجام خواهد گرفت تبعات منفی مسائل قبل را ندارد.

اعتراضات را محترم بشماریم

سخنگوی دولت درباره اقدامات دولت و معاونت اجتماعی وزارت کشور برای ریشه‌یابی حوادث آبان سال ۹۸ اظهارداشت: درباره این حوادث نظر دولت این بود که باید نسبت به جوانانی که با هیجان وارد این قضایا شدند با رافت برخورد شود که در دوره خودش تقسیم‌بندی صورت گرفت.

ربیعی افزود: حتی در کنار افرادی که معترض بودند و آمدند و می‌خواستند تخلیه شوند، افرادی هم با هیجان آمده بودند. آنها از بچه‌های سرزمین خودمان هستند و عضو خانواده بزرگ ایران هستند.

وی یادآور شد: در همین جا از اقدام اخیر قوه قضاییه که تعدادی از محکومان را مورد رافت قرار داد خوشحال هستیم و این همیشه مورد تاکید دولت بوده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: دستور و اختیارات ویژه‌ای از سوی رییس جمهوری به همه استانداران سراسر کشور داده شده که به خانواده‌های این افراد رسیدگی کنند. در تهران نیز تعدادی از وزرا و معاونین رییس جمهوری این کار را انجام دادند و جلساتی را برگزار کردند.

ربیعی خاطرنشان کرد: استانداران و معاونین استانداران موظف به سرکشی به خانواده‌ها و افراد آسیب دیده شدند که به آنها کمک و با آنها همراهی داشته باشند و همانطور که گفتم تعدادی از مسوولان دولتی هم نزد خانواده‌ها حضور یافتند.

وی افزود: همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط با موضوع اعم از امنیتی، اطلاعاتی، انتظامی، اجتماعی و قضایی گزارش‌های مربوط به حادثه را با یک رویکرد آسیب شناسی ارائه کردند.

سخنگوی دولت عنوان کرد: چند گزارش مهم از جمله گزارش سیل و پلاسکو در دولت تهیه شد برای اینکه در آینده بتوانیم از این گزارش‌ها جمع‌بندی‌های سیاستی داشته باشد. گزارش دیگری هم که در دولت تهیه شد گزارش آبان بود که وزارت کشور متکفل آن بود.

ربیعی افزود: این گزارش‌ها در شورای امنیت کشور مورد بحث قرار گرفت، جمع‌بندی شد و نتیجه آن هم برای تمامی دستگاه‌ها اجرایی ارسال شد و اقدامات مختلفی هم در حوزه‌های مربوطه به دستگاه‌های اجرایی توصیه شد.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه آسیب دیدگان دقیقا شناسایی شده‌اند و با تقسیم‌بندی که در همان دوره هم در مورد گروهی که شهدا بودند و هم گروهی که دیه‌بگیر بودند و گروهی هم که محکوم شدند صورت گرفت برای رسیدگی به هرکدام از اینها متناسب با وضعیت‌شان تقسیم‌بندی شد و مورد تاکید قرار گرفت.

سخنگوی دولت گفت: امیدواریم هرگز تکرار این حادثه تلخ را نداشته باشیم و با شرایطی که همواره مورد نظر دولت بوده بتوانیم اعتراضات را در اجتماعات با مجوز دنبال کنیم و اینقدر نهادینه کنیم که شاهد اینگونه اتفاقات نباشیم و آنقدر بر این امر مصر بودیم که بتوانیم به نحوی اعتراضات را محترم بشماریم و برای آن حمایت قانونی هم انجام دهیم.

هر اقدام علیه ایران، پاسخ کوبنده خواهد داشت

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره واکنش ایران به احتمال حمله ترامپ به مراکز هسته ای ایران در ۲ ماه باقیمانده از دولتش، گفت: نمی‌دانم چه کسی این ادعا را کرده است تا پاسخش را بدهم اما می‌دانم صهیونیست‌ها عملیات روانی فراوانی دارند انجام می‌دهند و وقتی هم به تعادلات اقتصادی نزدیک می‌شویم به سرعت خط عملیات روانی از یک طرف شکل می‌گیرد.  ما هم فکر می‌کنیم مهمترین ناراضیان از تغییرات آمریکا رژیم صهیونیستی است. برخی کشورهای منطقه که تحقیق درستی از شرایط را ندارند و خود را به اسارت ترامپ درآورده بودند هم ناراضیان این بحث هستند و همچنین مخالفان کلاسیک ما هم که به مدت ۴۰ سال سقوط نظام را دنبال می‌کنند هم نگران این تغییرات هستند.  

وی اضافه کرد: به هرحال ممکن است تلاش‌هایی داشته باشند اما اجازه دهید نظر شخصی خود را بیان کنم و نه از جایگاه سخنگو. من چنین پیش بینی ندارم که بخواهند منطقه‌ای را با ناامنی روبرو کنند. وزارت خارجه باید پاسخگوی این سوال باشد. اما در هر صورت پاسخ جمع‌بندی شده ما همیشه این بود هر گونه اقدامی علیه مردم ایران، قطعا پاسخ کوبنده خود را خواهد داشت.

بودجه سال ۱۴۰۰ بر مبنای نفت ۴۰دلاری بسته می‌شود

ربیعی درباره اینکه دولت بودجه ۱۴۰۰ را قرار است بر مبنای نفت چند دلاری ببندد و پیش‌بینی صادرات نفتی در سال  آینده چه خواهد بود، گفت: هنوز منابع بودجه ۱۴۰۰ در دولت نهایی نشده است در چهارشنبه پیش رو (فردا) این موضوع را در دستور کار خود داریم و این موضوع را نهایی می‌کنیم.  

وی افزود: پیش‌بینی‌ها این است که منابع و مصارف بودجه، ‌نقدینگی نخواهد و به تورم فشار نیاورد و پیش‌بینی‌های حمایتی از مردم در این بودجه لحاظ شده است و بودجه طوری تنظیم خواهد شد که اتکای به نفت به حداقل برسد یا اینکه در حوزه‌های عمرانی جهت‌گیری شود.  

سخنگوی دولت با بیان اینکه قیمت نفت بر مبنای قیمت واقعی تعیین می‌شود، اظهارکرد: پیش‌بینی اولیه ما براساس نفت ۴۰ دلاری است. این بحث دیروز است و با تحولات قیمت نفت ممکن است تا روزی که لایحه به مجلس ارائه می‌شود دستخوش تغییراتی شود.  

وی افزود: درمورد سناریوهای نفتی در دوران تحریم، اطلاعات فروش خود را محرمانه نگه می‌داریم و لازم نمی‌دانیم به جهت فشارهای غیرقانونی آمریکا، آن را اعلام کنیم؛ اما سناریوهای متعددی پیش‌بینی کردیم و تحریم را روی طیفی در نظر گرفتیم که از طیف رفع تحریم تا گونه‌های مختلف تحریم و وضع موجود را شامل می‌شود. برای بدترین وضعیت هم سناریوهایی پیش‌بینی کردیم و جهت‌گیری ما اقتصاد بدون نفت است. سناریوی ما متکی بر هر یک از شرایط به نحوی تنوع دارد اما در چارچوب بنیادین بودجه تغییری ایجاد نخواهد شد.  

ربیعی خاطرنشان کرد: فعلا چشم‌اندازی از اتفاقی که رخ خواهد داد نداریم. همه تلاش ما این است که تحریم‌های غیرقانونی برداشته شود و جامعه جهانی باید به دنبال این موضوع بیاید که آمریکا حق نداشته یک طرفه از توافق دولت قبل خود خارج شود و این یک بدعت نامیمون بین‌المل است و امیدواریم دولت جدید آمریکا به رفتارهای نامتعادل و رفتارهای ضد جامعه جهانی خط قرمز بکشد و به جامعه جهانی برگردد. درهرحال، بهترین تا بدترین حالت سناریو را تهیه و خود را آماده کردیم.

بیش از ۸۰درصد مرغ وابسته به ارز است

دستیار ویژه ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری درباره اینکه مقامات دولتی چگونه متوجه افزایش قیمت‌ها می‌شود و آیا بعد از آن جلسه ای برای رسیدگی برگزار می‌شود یا نه، گفت: روند پیش‌بینی افزایش قیمت داریم گزارش‌های روزانه ۱۰۰ قلم کالا روی میز وزرای اقتصادی و اجتماعی است. قطعا دولت خبر دارد و اما اینکه چرا این اتفاقات می‌افتد باید بگویم بخش اعظم این اتفاقات در حوزه مواد غذایی است که امروز شما حتی مرغ را بدون ارز نمی‌توان تهیه کرد. بیش از ۸۰درصد مرغ وابسته به ارز است.  

وی افزود: نمی‌خواهم خط بکشم جایی نارسایی است یا نه؛ ممکن است اتفاقاتی بیفتد تصمیماتی سریع‌تر اتخاذ شود اما وقتی ارز برای واردات نیست و واردات۲۲۰ قلم کالا را ممنوع می‌کنی، این تاثیر ایجاد می‌شود که ریشه اصلی آن و آدرس اصلی، تحریم است.

ربیعی با تاکید براینکه دولت همه تلاش‌ خود را انجام می‌دهد تا در این زمینه تصمیمات درست بگیرد، گفت: گاهی میان بهترین و بدترین‌ها در شرایط محدودیت‌ها می‌مانیم و نمی‌توانیم دلخواه تصمیم بگیریم اما قطعا برنامه ما برای ثبات در بازار و ایجاد سرمایه گذاری در کشور مشخص است و باید انباشت سرمایه را در کشور به وضع مطلوبی برسانیم.  

به گفته وی، از سال ۸۸ سرمایه گذاری ما دچار آسیب شد و هرچند در دوره دو ساله میزان جذب سرمایه گذاری زیاد شد اما با تحریم دچار آسیب شد.

سخنگوی دولت با تاکید براینکه قیمت ارز باید پایین بیاید، خاطرنشان کرد: همه تلاش ما این است قیمت ارز واقعی شود چون قیمت ارز بسیار پایین‌تر از این است و اگر قیمت آن را با همین تورم موجود هم محاسبه کنیم، قیمت ارز این نیست. در شایعه‌ای گفته شده بود دولت خودش می‌خواهد در حالی‌که تاکید هر روزه رییس جمهور این است که قیمت ارز به قیمت واقعی خود برگردد.  

ربیعی ادامه داد: با همین وضعیت هم با تمرکزهایی که در وزارت جهاد برای کالاهای خوراکی ایجاد شد؛ زحماتی که رییس بانک مرکزی برای تامین ارز کشید و برخی کشورهای خارجی هم پرداخت ارز ما را از دیروز شروع کردند، آرام آرام این کار انجام می‌شود.

  • نویسنده :
  • منبع : ایرنا