19 دی: دفتر معاون اول رییس جمهور به درخواست جمعی از دانشجویان بسیج دانشجویی درباره چگونگی هزینه کرد مبلغ یک میلیارد یورو در مقابل کرونا پاسخ داد.

متن پاسخ دفتر معاون اول رییس جمهور به شرح زیر است:

به این وسیله به اطلاع می‌رساند معاون اول محترم رییس جمهور پس از ملاحظه خبر مندرج در آن خبرگزاری در تاریخ 99.7.17 در خصوص درخواست جمعی از دانشجویان بسیج دانشجویی از معاون اول محترم رییس جمهور با عنوان عموم مردم را در جریان چگونگی هزینه‌کرد مبلغ یک میلیارد یورو در مقابله با کرونا قرار دهید طی ابلاغیه‌ای به سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی دستور دادند با توجه به ابهامات طرح شده پیرامون نحوه هزینه‌کرد یک میلیارد یورو برداشت شده با مجوز مقام معظم رهبری (مدظله العالی) برای کرونا گزارش دقیقی از میزان سهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سهم سایر دستگاه‌ها و مبالغ پرداختی به هر کدام تهیه و ارسال گردد.

براساس پاسخ‌های دریافت شده دو دستگاه فوق‌الذکر موارد زیر جهت شفافیت موضوع و تنویر افکار عمومی ارسال می‌گردد:

تاکنون معادل ریالی حدود 654 میلیون یورو از اعتبارات یک میلیارد یورو برداشتی از محل منابع صندوق توسعه ملی از سوی بانک مرکزی در چند مرحله به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز گردیده است. سازمان برنامه و بودجه تاکنون مبلغ 142330 میلیارد ریال برای مقابله با کرونا اختصاص داده است از این مبلغ 12860 میلیارد ریال به مستمری بیمه بیکاری و مبلغ 129470 میلیارد ریال نیز در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان متولی بخش سلامت و دبیر ستاد ملی مدیریت مبارزه با کرونا قرار گرفته است تا حذف شاخص‌های مربوطه و وضعیت بیماری کرونا در مناطق مختلف کشور، بین دانشگاه‌های علوم پزشکی توزیع نمایند.

میزان تخصیص اعتبارات هزینه‌ای بخش بهداشت و درمان:

1_ جبران کسری درآمد اختصاصی بیمارستان‌های درگیر کرونا (25350 میلیارد ریال)

2_ لزوم حفاظت فردی پرسنل بهداشت و درمان (7100 میلیارد ریال)

3_ پاداش پرسنل بهداشت و درمان (3000 میلیارد ریال)

4_ تامین دارو و واکسن (2000 میلیارد ریال)

5_ لوازم مصرفی و مواد ضدعفونی‌کننده بهداشت و درمان (5000 میلیارد ریال)

6_ تهیه کیت‌های آزمایشگاهی (2500 میلیارد ریال)

7_ پرداخت کارانه کادر پزشکی بهداشت و درمان تا اول آبان‌ماه سال جاری (55000 هزار میلیارد ریال)

تخصیص اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به شرح زیر می‌باشد:

1_ 2500 میلیارد ریال بابت تجهیز دستگاه‌های اکسیژن‌ساز

2_ 3400 میلیارد ریال بابت هزینه‌های تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای

3_ 10850 میلیارد ریال بابت تجهیز طرح‌های بیمارستانی

4_ 1500 میلیارد ریال بابت تجهیز واحدهای شبکه بهداشتی

5_ 1000 میلیارد ریال بابت مرکز کنترل و مدیریت بیماری‌های واگیردار و تقویت‌ زیرساخت‌های فناوری اطلاعات

6_ 10370 میلیارد ریال بابت طرح‌های عمرانی با پیشرفت فیزیکی بالای 90 درصد

لازم به توضیح است اطلاعات فوق‌الذکر تا تاریخ 99.8.11 می‌باشد و روند تخصیص و عملیاتی کردن مابقی اعتبار یک میلیارد یورویی برای مبارزه با کرونا با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی در دستور کار قرار دارد و به طور مستمر در حال انجام و بروزرسانی است. در پایان ضمن تقدیر از توجه و اهتمام جدی رسانه‌ها، آحاد جامعه به خصوص دانشجویان عزیز نصاب پیگیری این موضوع، مراتب جهت انتشار و اطلاع‌رسانی مناسب برای آگاهی ملت شریف ایران ارسال می‌گردد.

  • نویسنده :
  • منبع :