19 دی: یکی از مراجع تقلید شیعیان در پیام مکتوب به نشست کشوری «زن تراز انقلاب اسلامی» با محوریت الگوی سوم زن ایرانی، تصریح کرد: امروز زنان و بانوان در تمام ابعاد باید خود را در تراز انقلاب اسلامی قرار دهند و الحمدلله در نسل سوم بانوان انقلاب این چنین است.
آیت‌الله العظمی حسین نوری همدانی امروز (سه شنبه، 19 اسفند) به مناسبت برگزاری نشست کشوری «زن تراز انقلاب اسلامی» با محوریت الگوی سوم زن ایرانی که از سوی مرکز بسیج اساتید و نخبگان جامعه الزهرا علیهاالسلام با همکاری سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانبون کشور و مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران قم در جامعه الزهرا علیهاالسلام برگزار شد، پیامی مکتوب ارسال کرد.

متن این پیام به شرح ذیل است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ، الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ، وَ الصَّلاةُ و السّلام عَلی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّة الله فی الارضین

با سلام و تحیت به آن مجمع محترم و تسلیت شهادت حضرت امام کاظم علیه السلام و تبریک عید سعید مبعث مکتب حیات‌بخش اسلام که کامل‌ترین ادیان است، با توجه به نظر واقع بینانه به انسان و وظایف و تکالیف او، موقعیت بانوان را به نحوه اصولی مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و با عنایت به ساختار خلقت زنان به تبیین حقوق آنها پرداخته است که با نگرش دقیق و خالی از اغراض باید گفت: در هیچ مکتب و گرایشی اینگونه حریم و حقوق زنان مورد حمایت قرار نگرفته و شان و منزلت آنان مصونیت پیدا نکرده است.

مگر نه این است که پیش از ظهور اسلام با زنان در همه نقاط جهان به بدترین نوع برخورد می‌شده و از کمترین حقوق اجتماعی محروم‌شان داشته بودند که در آن فضای مسموم حضرت رسول اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم رفعت مقام و شأن والای بانوان را با کمال صراحت اعلام و قوانینی بر اساس فطرت انسان مقرر داشت.

 و مگر نه این است که با استقبال از حضور زنان در عرصه های جهادی و آموزشی و پرورشی و اجتماعی سال‌های نخستین ظهور اسلام به عصر طلایی تبدیل شد و بر تارک جبین تاریخ اسلام درخشید.

مگر نه این است که انقلاب پرشکوه اسلامی با الهام از پیام دین تحولی عمیق در عرصه احقاق حقوق زنان پدید آورده و به جای استفاده ابزاری از وجود زنان، به تبیین جایگاه رفیع آنان در زمینه‌های مختلف جهادی، علمی، اقتصادی و اجتماعی پرداخت؟، ولی متاسفانه هنوز در گوشه و کنار جهان سخنانی که حاکی از درست پی بردن به منطق اسلام در رابطه با شأن و منزلت رفیع بانوان است، شنیده می‌شود.

در فرهنگ اسلامی و ایرانی زنان همیشه خوش درخشیدند؛ به عنوان نمونه، از واقعه تحریم تنباکو و نهضت مشروطه که سرآغاز نهضت‌های اسلامی است، زنان چادری حضور جدی در جامعه داشتند و دوشادوش مردان بلکه جلوتر از آنها در عرصه اجتماع حرکت کرده‌اند.

در تاریخ آمده است که خانم‌های چادری جلوی کاخ ناصرالدین شاه آمدند و از فتوای میرزای شیرازی حمایت کردند، در واقعه گریبایدوف نیز بانوان مسلمان چادری نقش اساسی داشته اند.

وقتی وکلای مجلس ایران تصمیم گرفتند تسلیم التیماتوم روس شوند، ۳۰۰ زن خشمگین با اسلحه زیر چادر ها وارد پارلمان گردیدند و به وکلا در حالی که روبندهای خود را بالا زده بودند، اعلام نمودند اگر شما تسلیم خواسته قدرت‌های خارجی بشوید و کشور خود را بی‌آبرو کنید، ما تمام شما را نابود خواهیم کرد و بالاخره قیام این زنان چادری مسلح، وکلا را مرعوب کرد و نتوانستند سیاست روس را عملی کنند.

می‌دانیم که زنان ایرانی با حجاب و چادر خود، انقلاب را پیش بردند و در تمام قیام ها و تظاهرات در برابر دشمنان اسلامی، همین زن‌های چادری در حرکت بودند و همین‌ها در هشت سال جنگ تحمیلی، جبهه‌ها را پشتیبانی کردند حتی به اسارت دشمن در آمدند و مدتی در حال اسارت به سر بردند.

از یک نگاه انقلاب اسلامی با چادر به دنیا صادر شد؛ همیشه در همه فیلم‌ها و تصویرها که دنیا از انقلاب نشان می‌دهد، انبوهی از زنان چادری را دوشادوش مردان جهادگر در حرکت می بینیم و روی همین اصل است که اکنون میل به استفاده از چادر و حجاب در کشورهای اسلامی و حتی غیراسلامی افزایش یافته است.

کلمات امام خمینی(ره) در رابطه با نهضت خواهران باحجاب‌ها؛

خواهران باحجاب دوشادوش برادران جهادگر بودند، این که در کلمات امام خمینی رضوان‌الله‌علیه با تاکید و تکرار، تقدیر و تشکر فراوان از برادران و خواهران برای قیام و انقلاب می بینیم، منظور همان خواهران باحجاب است. برای نمونه ملاحظه کنید: «من این چهره‌های نورانی و مصمم را هر وقت می بینم، این چهره‌های نورانی مسلمانان متعهد را هر وقت مشاهده می کنم، غرق سرور و مباهات می شوم. شما برادارن جوان و خواهران امید نهضت هستید. نهضت را شما جوانان، خواهران و برادران، با نثار خون خودتان به پیش بردید. انقلابی کردید که در دنیا بی نظیم یا کم نظیر بود».  

انقلاب اسلامی، انقلاب گروهی است که متعهد به اسلام بودند. من هر جا باشم، خدمتگزار همه هستم و آنقدر خدمتی که از من می آید و آن دعا است و در حق شما جوانان، برادران و خواهران می کنم. من امیدوارم که شما جوانان، خواهران و برادران، همانطور که از اول نهضت، با کوشش، انقلاب بزرگ را تحقق بخشیدید، از این به بعد هم با وحدت کلمه و با اتکا به خدای تبارک و تعالی این نهضت را ادامه دهید.

امروز زنان و بانوان در تمام ابعاد باید خود را در تراز انقلاب اسلامی قرار دهند و الحمدلله در نسل سوم بانوان انقلاب این چنین است. بنده لازم می دانم از همه عزیزان برگزارکننده این همایش که با عنوان «زن تراز انقلاب اسلامی» گام برداشته اند، تشکر نمایم و توفیق همگان را از خداوند متعال خواستارم.

  • نویسنده :
  • منبع :