19 دی: یکی از مراجع تقلید شیعیان با اشاره به وظیفه سنگین روحانیون در هدایت دینی جامعه، گفت: روحانیون مطالبی که جای شبهه دارد یا در آن رضایت زید و عمرو نهفته است را نگویند.
آیت الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی در آستانه ماه مبارک رمضان با حضور در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها و زیارت آن حضرت، بر دعا و استغفار و حفظ رابطه معنوی با ذات باری تعالی در ایام سخت کرونا که امکان اجتماعات مذهبی نیست، تأکید کرد و گفت: امروز وظیفه همه ما دعا کردن است.

وی از مردم خواست در این ایام با دعا به پیشگاه خداوند متعال و توسل به حضرات معصومین علیهم‌ السلام، برای برطرف شدن خطر کرونا از جامعه بشری دعا کنند.

استاد سطوح عالی حوزه در پاسخ به این پرسش که در شرایط سخت کنونی چه توصیه‌ای به مردم دارید، تصریح کرد: امیدواریم خداوند متعال به پزشکان و کادر درمان توفیق دهد و هرچه زودتر خطر این ویروس رفع شود. وظیفه ما در این شرایط توسل به درگاه خداوند و حضرات معصومین علیهم السلام است.

وی گفت: حضرات معصومین علیهم السلام، مقربان درگاه الهی هستند. در طول تاریخ، شیعه با توسل به آن حضرات از موانع زیادی عبور کرده است. امروز وظیفه همۀ ما دعا کردن است به‌ویژه در ماه مبارک رمضان که ماه دعا و استغفار و عبادت است.

آیت الله شبیری زنجانی با اشاره به عدم امکان برگزاری مراسم عمومی به دلیل شیوع کرونا، خاطر نشان کرد: الان به خاطر شرایط، مجالس عمومی مورد تأیید برخی از متخصصان نیست، این به معنای فاصله گرفتن از دعا و نیایش نیست. مردم تلاش کنند آنچه مورد تأکید ائمه معصومین علیهم السلام است را به صورت خصوصی دنبال کنند.

وی اخلاص و نیت برای قرب به پرودگار را لازمه استجابت دعا و عبادت دانست و گفت: مسلمان باید رضایت خدا را در نظر بگیرد. سعی کنیم آنچه شرعا مفید است را مورد توجه قرار دهیم. در برخی از زمان‌‌ها مسائلی رایج می‌شود. نفس رایج شدن یک موضوع نشانۀ صحیح بودن و اولویت آن نیست. نباید معیارمان چیزهای رایج و بدون پشتوانه باشد.

این مفسر قرآن کریم با اشاره به وظیفه سنگین روحانیون در هدایت دینی جامعه افزود: مبلغان دین هم باید این نکته را در نظر بگیرند. ببینیم چه چیزی در هدایت مردم بیشتر تأثیر دارد. مسائل و مباحثی را که «بیّن‌الرُشد» است، مطرح کنیم نه مطالبی را که تأثیر آن در هدایت مردم واضح و روشن نیست. مطالبی که جای شبهه دارد یا در آن رضایت زید و عمرو نهفته است را نگوییم بلکه رضایت خداوند و حضرت ولی عصر (سلام الله علیه) را ملاک و معیار اعمال و سخنانمان قرار بدهیم. مباحث اخلاقی و احکام شرعی از موضوعاتی بوده که همواره مورد توجه بزرگان ما بوده است.

وی ادامه داد: مؤمنین در این ماه، زیاد قرآن تلاوت کنند و سعی کنند به فقرا کمک کنند. کسی که نمی تواند روزه بگیرد کمک کند تا یک خانواده نیازمند بتواند روزه بگیرد. کمک به مردم بالاترین عبادت است.

آیت الله شبیری زنجانی به طلاب و کسانی که اهل علم و دانش هستند، سفارش کرد تا از این فرصت برای تقویت داشته‌های علمی خود بهره ببرند.

وی تصریح کرد: آن چیزی که احتیاج به برنامه ها و تشریفات خاصی ندارد بحث های علمی است. طلاب مطالب علمی را که برایشان جای سؤال و ابهام داشته، مطرح و دنبال کنند. این نیاز به شرایط خاصی ندارد. مباحثه‌‌ها می‌تواند در این شرایط هم دنبال شود. بحث علمی محدود به زمان و مکان نیست و این یکی از امتیازات حوزه است.  تدریس حضوری الان مشکل دارد. اما می‌توان همان مطالب قبلی را با مباحثات دنبال کنند و از مباحث علمی فاصله نگیرند.

  • نویسنده :
  • منبع :