دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: همه گیری ویروس کرونا شکنندگی جوامع را نشان داد، اما اگر دولت‌ها با هم در مقابله با چالش‌های مشترک از جمله گرمای کره زمین همکاری کنند میتوان فرصتی برای بازسازی جهان و بهتر کردن آن یافت.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت که همه گیری ویروس کرونا شکنندگی جوامع را نشان داد، اما اگر دولت‌ها با هم در مقابله با چالش‌های مشترک از جمله گرمای کره زمین همکاری کنند میتوان فرصتی برای بازسازی جهان و بهتر کردن آن یافت.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس» دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنرانی در یک نشست بین المللی درباره تغییرات اقلیمی گفت که تنها پاسخ مؤثر به این بحران سلامت در دنیا مدیریت شجاعانه، مشارکتی و دورنگرانه است.

گوترش گفت: «همان رهبری لازم است تا تهدیدات موجود ناشی ناگهانی از اختلال در اقلیم را برطرف کند.»

وی همچنین از اتحادیه اروپا خواست با ارائه برنامه‌هایی جهت کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای تا پایان سال جاری میلادی، رهبری جهانی در این زمینه را از خود نشان دهد.

دبیرکل سازمان ملل چندی قبل با انتشار پیامی ویدئویی مدعی شد همه‌گیری ویروس کرونا در جهان بسرعت در حال تبدیل شدن به یک بحران حقوق بشری است.

او با به اشتراک گذاشتن یافته‌های یک گزارش جدید درباره حقوق بشر و شیوع ویروس کرونا گفت: «همه‌گیری کووید-۱۹ یک موضوع اضطراری در زمینه بهداشت عمومی است، اما مساله بسیار بزرگتر است، این بحران اقتصادی، بحران اجتماعی و یک بحران انسانی است که به سرعت دارد به یک بحران حقوق بشری تبدیل می‌شود.»

گوترش از دولت‌های جهان خواست ضمن اولویت دادن به اهمیت آزادی‌ها و جامعه مدنی، در مقابله با شیوع کرونا مسئولانه رفتار و شفاف‌تر عمل کنند.

  • نویسنده :
  • منبع : فارس