19 دی: منابع خبری در پاکستان اعلام کردند، بروز حادثه برای قطار باری ایران و پاکستان در ایالت بلوچستان منجر به خروج شش واگن از ریل شد اما خوشبختانه هیچ صدمات جانی نداشته است.
رسانه‌های پاکستان روز سه‌شنبه به نقل مسوولان راه‌آهن در شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان افزودند: فرسودگی خط آهن در پاکستان سبب اصلی این حادثه‌ برای قطار باری شد.
براساس این گزارش، قطار حامل بار گوگرد از شهر زاهدان ایران به مقصد شهر کویته در حرکت بود که نزدیک منطقه "چاغی" واقع در ایالت بلوچستان پاکستان دچار حادثه و شش واگن آن از ریل خارج شد.
مسوولان راه آهن پاکستان گفتند: این حادثه هیچ تلفات جانی نداشته اما بروز حادثه تا زمان بازسازی خط آهن، باعث تعلیق تردد قطار باری ایران و پاکستان شده است.
به گفته منابع در راه آهن پاکستان، با آغاز فصل تابستان همواره چنین حوادثی در خطوط ریلی اتفاق می افتد که باعث فرسوده‌تر شدن خط آهن می‌شود.
تیم‌های امداد و فنی سازمان راه‌آهن در ایالت بلوچستان برای شروع کار تعمیر از شهر کویته به محل حادثه اعزام شدند. پیش بینی شده است که تا ۲۴ ساعت آینده عملیات بازسازی خط آهن و  ازسرگیری حرکت قطار باری ایران و پاکستان کامل می‌شود.
فرسودگی خط آهن در پاکستان هر چند وقت یکبار باعث حادثه و توقف قطار بین دو کشور می شود.
میزان تردد قطار باری میان ایران و پاکستان در سال های اخیر با بالا رفتن حجم تجارت میان دو کشور بطور چشمگیری افزایش یافته است.
افزایش تردد قطارهای باری درشرایطی است که خط آهن کویته - زاهدان به ویژه از کویته تا منطقه مرزی تفتان (در خاک پاکستان) به دلیل قدیمی بودن، دارای اشکالات اساسی است و نیاز به تعمیر فوری دارد.
قطار باری بیشتر کالاهایی مانند سیمان، مواد شیمیایی و پتروشیمی را از ایران به پاکستان و برخی محصولات غذایی و کشاورزی را به ایران حمل می کند.

  • نویسنده :
  • منبع : ایرنا