وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اجباری به مردم برای تهیه گوشی هوشمند وجود ندارد، گفت: از مدیران مناطق خواستیم آموزش افراد بدون دسترسی به شبکه شاد را از طریق مسیرهای جایگزین شامل درسنامه‌ها، استفاده از ظرفیت مدرسه تلویزیونی و شبکه‌های استانی پیگیری کنند لذا راضی نیستیم خانواده‌ای خودش را به مشقت بیندازد.

عصر امروز جمعه محسن حاجی میرزایی در برنامه صبحی دیگر شبکه آموزش با تبریک روز معلم به تمام فرهنگیان اظهار کرد: با شیوع کرونا در جامعه هرچند حضور دانش آموزان تعطیل شد اما ماموریت معلمان تمام نشد بلکه با تلاش بیشتری ادامه پیدا کرد.

**با شیوع ویروس کرونا ماموریت معلمان با تلاش بیشتر آغاز شد

وی افزود: مجموعه‌ای که عادت کرده بود سال‌ها با حضور در مدرسه تدریس کند مجبور شد این ماموریت را غیرحضوری انجام  دهد .

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: شیوع کرونا در جهان باعث شد تا یک و نیم میلیارد دانش آموز تعطیل شوند؛ لذا واکنش‌ها نسبت به این موضوع متفاوت بود. بسیاری از کشورها پایان سال تحصیلی را اعلام کردند اما ما ادامه آموزش‌ها را از راه‌های مختلف پیگیری کردیم.

وی ادامه داد: اولین شبکه تلویزیونی که به کمک آموزش و پرورش شتافت شبکه آموزش بود، لذا از مساعدت این شبکه سپاسگزارم البته طبق رصدی که انجام دادیم این شبکه جز شبکه‌هایی است که بهترین پوشش را در سطح کشور دارد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید اضافه کرد: معلمان نیز به سرعت در کار تدریس در شبکه‌های تلویزیونی و مجازی  مشارکت کردند.

وی افزود: براساس رصدهای انجام شده، مشاهدات دانش آموزان از این شبکه و همچنین دانلودهایی که انجام می‌شود نشان از اقبال خوب دانش آموزان از این برنامه دارد لذا این مسیر خوبی است که ادامه می یابد.

حاجی میرزایی خاطرنشان کرد: در این خصوص دو مشکل وجود دارد؛ یکی اینکه در این شبکه فرآیند آموزش یک طرفه است لذا امکان برگزاری امتحان و سوال کردن دانش آموز وجود ندارد، لذا فراخوان دادیم و اعلام کردیم هر کس می‌تواند به میدان بیاید و برای ارائه آموزش‌های مجازی تلاش کنند لذا همه معلمان به میدان آمدند.

**ظرفیت خوبی برای اجرای برنامه‌ها در آموزش و پرورش وجود دارد

وی آموزش و پرورش را منظم‌ترین دستگاه در بین دستگاه‌های کشور دانست و افزود: اجرای هر برنامه از ابتدای هرم آغاز و به سرعت تا کف مدرسه قابل انتشار است و در این زمینه ظرفیت خوبی در آموزش و پرورش وجود دارد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به موضوعی که برای یکی از معلمان در فضای مجازی پیش آمد، اظهار کرد:  وقتی با آن خانم معلم تماس گرفتم، به احترامش ایستادم چرا که او ۴۷ سال سابقه معلمی دارد و او نیز مانند سایر معلمان تمام تلاششان این است تا در فضای مجازی با دانش آموزان ارتباط برقرار کنند و تدریس کنند.

وی تصریح کرد: بیماری کرونا در همه کشورها شیوع دارد و شاخصی را برای ارزیابی معلمان در سطح جهان به وجود آورده است. در مقایسه با معلمان در بین همه کشورها معلمان ما بسیار خوش درخشیدند و من از  همه معلمان سپاسگزارم و به آنها تبریک می‌گویم.

عضو کابینه تدبیر و امید در خصوص شبکه شاد اظهار داشت: در شرایطی که مدارس ناچار به تعطیلات طولانی است ما ناگزیر به ارائه آموزش‌های مجازی هستیم چرا که نمی‌شود فرایند آموزش را در  تعطیلات طولانی رها کرد لذا کرونا علیرغم مشکلاتی را که بوجود آورد ما را بر آن داشت تا آموزش‌های الکترونیکی را به طور جدی پیگیری کنیم و راه حل اساسی برای ایجاد مدرسه مجازی که یکی از مطالبات همیشگی نظام تعلیم و تربیت ارائه دهیم.

**در آموزش‌های تلویزیونی امکان ارزیابی آموزش‌ها وجود نداشت

وی ادامه داد: با ارائه آموزش‌ها از طریق شبکه‌های تلویزیونی این امکان وجود نداشت تا دقیقا بررسی کنیم که چه تعداد از دانش آموزان بهره‌مند شدند و چه تعداد محرومند لذا برای رفع این مشکل نیازمند راه اندازی ابزاری مانند شبکه مجازی مستقل آموزش دانش آموزان بودیم تا از طریق آن اطلاعات دقیقی از فرآیند آموزش بدست آوریم تا بتوانیم محیط مدرسه را در فضای مجازی بازسازی کنیم.

**برای به زحمت نیفتادن اولیا اتصال به شبکه شاد را اجباری نکردیم

حاجی میرزایی گفت: نمی‌خواهیم اولیا به زحمت بیفتند لذا اتصال به شبکه را اجباری نکردیم و تمام تلاشمان این است تا تمام ایرادات آن را برطرف کنیم تا اگر تعطیلات مشابه در سال آینده اتفاق افتاد غافلگیر نشویم لذا امسال باید این شبکه را ایجاد می کردیم تا از نقایص آن باخبر شویم و نسبت به رفع آن اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: شبکه شاد قطعا شرایط مدرسه را ندارد و ممکن است همه دانش آموزان نتوانند آن را دریافت کنند و نمی خواستیم مردم به زحمت بیفتند اما این مسیر باید ادامه یابد.

وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: در خصوص شبکه شاد گفتیم هرکس می‌تواند متصل شود لذا بیش از ۶۰ درصد از دانش آموزان و همه معلمان وصل شدند همچنین بیش از ۷۰ درصد کلاس‌ها در شاد تشکیل شده است.

وی گفت: برای کسانی که موفق به اتصال به این شبکه نشدند تدابیری را اتخاذ کردیم و ارائه بسته‌های آموزشی و استفاده از راهبران آموزشی، آموزش‌های تلویزیونی و ...  از آن جمله است.

حاجی میرزایی افزود: خود را در برابر همه دانش آموزان مسئول می‌دانیم و تلاش برای آموزش همه دانش آموزان را وظیفه خود می‌دانیم لذا تا دیروز در ۱۱ استان که از نظر کرونایی وضعیت سفید دارند، معلمان به صورت حضوری تدریس می‌کنند در  برخی استان‌ها بین ۱۰تا ۱۵ هزار دانش آموزان را  پوشش داده‌اند.

وی ادامه داد: علیرغم مشکلات، کرونا فرصت‌هایی را نیز ایجاد کرد مانند همین فعال شدن ظرفیت بستر الکترونیک که کرونا باعث شد لذا اگر در پاییز بازهم این بیماری شیوع پیداکند ما باید آماده باشیم بنابراین باید همه چیز را رصد می‌کردیم تا بتوانیم عیوب را برطرف کنیم.

عضو کابینه تدبیر و امید تصریح کرد: بعد از راه اندازی شبکه شاد مشکلات دانش آموزان در مناطق مختلف را رصد کردیم و تلاش‌هایی جهت تهیه تبلت برای دانش آموزان در مناطق محروم صورت گرفته است.

وی افزود: یک میلیون معلم، ۱۵ میلیون دانش آموز  و به طور کلی با احتساب خانواده‌ها با حدود ۴۰ میلیون  نفر از جمعیت کشور سرو کار داریم و برای رفع مشکلاتشان تلاش می‌کنیم.

  • نویسنده :
  • منبع : ایرنا