قائم ‌مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل گفت: سیروس عسگری که در زندان آمریکا به کرونا مبتلا شده بود، تحت مداوا قرار گرفت که امیدواریم بسترساز آزادی این استاد دانشگاه شود.

حسین سالارآملی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره آخرین وضعیت پیگیری وزارت علوم برای رهایی سیروس عسگری از زندان آمریکا، اظهار داشت: هر اقدامی که وزارت علوم برای رهایی وی از زندان آمریکا انجام می دهد، از طریق نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک صورت می گیرد.

وی درباره حمایت دانشگاه ها از رهایی استاد دانشگاه صنعتی شریف، خاطرنشان کرد: هفته گذشته،‌ روسای دانشگاه های صنعتی شریف، علامه طباطبایی، امام خمینی (ره)، پژوهشگاه پلیمر و دانشگاه جامع علمی کاربردی برای حدود ۲۵۰ رییس دانشگاه بین المللی در خارج از کشور درباره این حرکت آمریکایی ها و اعمال ظلم مضاعف به مردم ایران و جهان، نامه نگاری کردند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل تاکید کرد: این اقدام آمریکا خلاف همه حقوق قانونی یک انسان است؛ ایران در حال حاضر علاوه بر مبارزه با کرونا، با ظلم مضاعف از سوی برخی کشورها مواجه است.

سالارآملی گفت: این حرکت نخبگانی روسای دانشگاه ها در دنیا آغاز شده است و امیدواریم به نتیجه برسد.

رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم درباره اطلاع از شرایط فعلی عسگری، اظهار داشت: اطلاعات موثقی در این باره به دست ما نرسیده است و از وزارت امور خارجه در این زمینه درخواست ارسال اطلاعات کردیم.

سالارآملی افزود: سیروس عسگری تنها زندانی در بند آمریکایی ها نیست و جامعه نخبگانی دنیا باید مقابل این حرکت قرار گیرد.

این مسوول وزارت علوم آماری درباره تعداد استادان ایرانی بازداشت شده در زندان های آمریکا ارائه نداد.

منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پیش از این به ایرنا اعلام کرده بود که تعدادی از استادان ایرانی در کشورهای آمریکا و کانادا با دستبندهای الکترونیک تحت نظر هستند.

سیروس عسگری، استاد تمام دانشگاه صنعتی شریف در دانشکده علم و مواد دانشگاه با تخصص میکروسکوپ الکترونی، آلیاژهای دمای بالا است.

عسگری از ۱۰ مارس (۲۰ اسفند۹۸) در بازداشتگاه الکساندریا آمریکا به سر می برد و به دنبال بازگشت داوطلبانه به ایران است. اداره مهاجرت آمریکا اجازه پرواز به وطن یا آزادی موقت وی را نداده است. این اداره همچنین با استفاده عسگری از ماسک حفاظتی مخالفت کرده است؛ در حالی که این استاد دانشگاه به مشکلات حاد تنفسی مبتلا است.

سرقت اسرار تجاری نیروی دریایی آمریکا و نقض قوانین ویزا اتهام اعلام شده عسگری از سوی آمریکا است.

دانشگاه صنعتی شریف ۱۲ فروردین ماه ۹۸ با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در این مدت از طریق دستگاه دیپلماسی، پیگیر وضعیت این عضو خانواده دانشگاهی بوده و تلاش کرده تا بتواند مقدمات بازگشت دکتر سیروس عسگری را فراهم کند. این دانشگاه همچنین  اعلام کرد در این زمینه، از تلاش‌های بی‌وقفه و مستمر وزارت امور خارجه تشکر می‌کند و امیدوار است با پیگیری‌های انجام شده، به زودی مقدمات بازگشت ایشان به کشور فراهم شود.

  • نویسنده :
  • منبع : ایرنا