19 دی: رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: آنچه را که شورای محترم نگهبان تصویب می‌نمایند، أعم از قوانین جاری و یا احراز و عدم احراز صلاحیت داوطلبان، لازم الرعاية است و تخریب آن به هیچ وجه مشروع نیست.
آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی، در پاسخ به سؤال برخی از طلاب مبنی بر حرف و حدیث‌های اخیر درباره آراء و نظرات شورای نگهبان تأکید کرد: آنچه را شورای نگهبان تصویب می‌کند، لازم الرعایه است.

متن سؤال جمعی از طلاب از این استاد سطح خارج حوزه بدین شرح است:

بسمه تعالی
محضر مبارک استاد معظم و فقیه انقلابی حضرت آية الله محمدجواد فاضل لنکرانی(دام ظله العالی)
سلام علیکم

در آستانه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هستیم که با توجه به تصمیم و عملکرد شورای محترم نگهبان در احراز و عدم احراز صلاحیتها، حرف و حدیث‌‌های جدی در این‌‌باره، در مجامع علمی و غیر علمی کشور مطرح گردیده است.

با توجه به مبانی مستحکم جنابعالی بر لزوم حفظ و حراست از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و لزوم تحکیم و تثبیت مبنای مرتقای ولايت فقيه و وجوب شرکت در انتخابات، نظر و دیدگاه شریفتان درباره آراء و تصمیمات و دیدگاه‌‌های شورای محترم نگهبان را خواستاریم.

والسلام عليكم و رحمة الله
جمعی از شاگردان و طلاب حوزه علمیه قم
14۰۰/3/10

پاسخ آیت الله فاضل لنکرانی بدین شرح است:

بسمه تعالی

لزوم تسلیم در برابر قوانین نظام جمهوری اسلامی امری است مبتنی بر مبانی فقهی محکم، خصوصا ولایت مطلقه فقیه؛ بنابراین آنچه را که شورای محترم نگهبان تصویب می‌نمایند، أعم از قوانین جاری ویا احراز و عدم احراز صلاحیت داوطلبان، لازم الرعاية است و تخریب آن به هیچ وجه مشروع نیست.

آری نباید باب انتقاد بسته شود و باید اجازه داد آراء و اندیشه‌‌های دلسوزان انقلاب شنیده شود و برحسب اقتضای هرکدام، پاسخ مناسب داده و تصمیم صحیح گرفته شود.

موفق باشید إن شاء الله.
محمدجواد فاضل لنکرانی
1400/3/10


  • نویسنده :
  • منبع :