وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز در توئیتی تصریح کرد که برجام بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است و این مصوبه شورای امنیت بدون توافق هسته‌ای وجود نمی‌داشت.

محمد جواد ظریف امروز در توییتی نوشت: مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا تظاهر می‌کند که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل مستقل از برجام است. وی باید (قطعنامه) ۲۲۳۱ را مطالعه کند. برجام بخشی از ۲۲۳۱ است و به همین دلیل ۱۰۴ صفحه بوده و او مطالعه‌اش نکرده است.

وی در ادامه این توییت قطعنامه ۲۲۳۱ را برای «تازه‌کارها» توضیح داد: (قطعنامه) ۲۲۳۱ بدون برجام وجود نداشت. آمریکا آن را نقض کرده و جلوی پایبندی دیگران را گرفته است.

ظریف در پایان این توییت نوشت: آمریکا هیچ صلاحیتی ندارد.

لغو تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل بخشی از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که برای تأیید برجام صادر شد، انقضای این تحریم‌ها را در ۲۷ مهرماه سال جاری پیش‌بینی کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به نقل از مقام‌های آمریکایی گفت که واشنگتن قصد دارد پیش‌نویس قطعنامه‌ای را که برای تمدید این تحریم‌ها علیه ایران تهیه کرده و در ماه مه (اردیبهشت-خرداد) که استونی به عنوان متحد ناتویی آمریکا ریاست دوره‌ای شورای امنیت را به عهده می‌گیرند، به رأی بگذارد.

  • نویسنده :
  • منبع : ایرنا