19 دی: وزیر آموزش و پرورش گفت: در آزمون استخدامی تیرماه امسال، ۲۰ هزار نفر جذب آموزش و پرورش می‌شوند.
 محسن حاجی‌میرزایی امروز پنج شنبه در جمع فرهنگیان استان سمنان اظهار کرد: نیروی انسانی در آموزش و پرورش قصه‌ای پرغصه است که رنج زیادی برای همگان ایجاد کرده است؛ از یکسو کسانی که در انتظار استخدام، بلاتکلیف و نگران وضع خود هستند و از طرفی مشکلاتی از سوی نیروی انسانی اعلام می‌شود که این نهاد را متحمل فشار مضاعف کرده است.
وی  ادامه داد: در خصوص نیروی انسانی نکته اساسی این است که در درجه نخست بتوانیم به نیروی باکیفیت دست پیدا کنیم و دسترسی به معلمان باقابلیت، از حقوق دانش آموزان است.
وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: داشتن امنیت شغلی از مطالبات معلمان است و همواره نسبت به این موضوع دغدغه‌مند بوده‌ایم و تعهدات قانونی خود در جذب معلمان را انجام داده‌ایم.
حاجی‌میرزایی گفت: سال گذشته به علت ضعف مقررات و شرایط قانونی، وضع کمی دچار آشفتگی شد؛ ۱۰۰ هزار نفر طی سال‌های مختلف با این نهاد همکاری کردند و توقع استخدام دارند که در میان آن‌ها افرادی با ۶۰ سال سن یا افرادی که رشته تحصیلی آنان تناسبی با مأموریت آموزش و پرورش ندارد، نیز هستند.
وی با بیان اینکه در آزمون استخدامی تیرماه سال جاری، ۲۰ هزار نفر جذب آموزش و پرورش می‌شوند، عنوان کرد: تلاش ما همواره ساماندهی بر مبنای چارچوب و اصولی بود که در حق کسی اجحاف نشود و همه مساعی خود را به کار بستیم تا در قبال افرادی که قانون برای آنان تعیین تکلیف کرده غفلت و کوتاهی صورت نگیرد.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: وضع نیروی انسانی باید به‌گونه‌ای شایسته به سامان برسد، برای همین و دفاع از حقوق معلمان و دانش‌آموزان مصوبه‌ای را در شورای عالی فرهنگی مصوب کردیم تا استخدام معلمان از بین بهترین داوطلب‌ها احصا شده و شرط جذب نیز گذراندن آزمون در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی است و هرکسی ویژگی لازم را داشت به کار گرفته می‌شود.
طرح رتبه‌بندی؛ مطالبه جامعه فرهنگیان
حاجی‌میرزایی با بیان اینکه به‌تدریج به سمت رفع نگرانی فرهنگیان و تضمین امنیت شغلی حرکت خواهیم کرد، گفت: طرح رتبه‌بندی یکی از مطالبات جامعه فرهنگیان و از مؤلفه‌های سند تحول است.
وی ادامه داد: هدف رتبه‌بندی تنها افزایش حقوق نیست و در رتبه‌بندی معیار، استخراج صلاحیت‌های حرفه‌ای و عمومی معلمان است و مجالی ایجاد می‌کند تا معلمان صلاحیت خود را ارتقا دهند.
وزیر آموزش و پرورش رأی مجلس نسبت به این موضوع را در زمره بی‌نظیرترین حمایت‌ها توصیف کرد و افزود: اختصاص رتبه‌بندی افراد بر اساس احراز صلاحیت‌ها است و ما دنبال این هستیم تا معلمان از امتیاز برابر با کارمندان سایر دستگاه‌ها برخوردار شوند و تلاش می‌کنیم قبل از پایان کار دولت این طرح اجرایی شود.
کاهش فاصله حقوق فرهنگیان با سایر مشاغل و کارکنان و افزایش فوق‌العاده ویژه از دیگر موضوعاتی بود که حاجی‌میرزایی به آن اشاره کرد و گفت: سازمان امور اداری دستوری صادر کرده که به‌محض تصویب، این طرح هم اجرا خواهد شد.

  • نویسنده :
  • منبع : فارس